Як українським школярам пройти медогляд у Польщі?

Як часто тут перевіряють стан здоров‘я учнів і чи завжди це робиться перед 1 вересня? Як записати свого школярика на профілактичний медогляд і чи треба за це п

Що таке профілактична охорона здоров’я

Профілактична охорона здоров’я — це комплексне поняття, яке включає, зокрема, медичні огляди, скринінгові дослідження, стоматологічні огляди та профілактичні щеплення. Організовує проведення медоглядів для школярів медична сестра навчально-виховного закладу (ротову порожнину може оглядати шкільна зубна гігієністка). Батьки чи опікуни повинні одноразово надати письмову згоду. Як правило, це робиться на перших батьківських зборах. Документ на підпис дає класний керівник. 

Обстеження проводять щороку впродовж навчального року — зробити це до початку навчання обов’язку немає. Якщо у функціонуванні організму дитини виявляють порушення, її скеровують до лікаря первинної медичної допомоги для подальших консультацій та обстежень. 

Усі профілактичні медогляди, так само як і скринінгові тести та щеплення, фінансує Національний фонд охорони здоров’я (NFZ), а отже вони є безплатними і для українських біженців (згідно зі спецзаконом, вони вважаються такими, що не охоплені медичним страхуванням, однак мають право на безплатні медичні послуги).

Хто підлягає профілактичній охороні здоров’я

Згідно з польським законодавством, профілактичною охороною здоров’я охоплені всі діти за рік до початку навчання в школі, тобто шестирічні, та учні від 7 до 18 років. Важливо. Якщо дошкільня не встигає пройти медогляд до початку навчального року, то його можуть комплексно обстежити вже як першокласника. 

Оскільки у старшій школі польська молодь вчиться до 19-21 року, під профілактичну охорону здоров’я підпадають також молоді люди, яким вже виповнилося 19, та старші 19 років, які мають інвалідність, є соціально дезадаптованими або перебувають у групі ризику соціальної дезадаптації та потребують спеціальної організації навчального процесу.  

Що передбачає перевірка здоров’я учня?

  • оцінювання фізичного розвитку (вимірювання зросту та ваги, визначення індексу маси тіла);
  • оцінювання стану опорно-рухового апарату: чи немає викривлення хребта (сколіозу, кіфозу), статичних деформацій нижніх кінцівок (Х-подібної деформації);
  • оцінювання зору (визначення його гостроти, здатності розрізняти кольори, чи немає косоокості);
  • оцінювання слуху (чи чує шепіт);
  • вимірювання артеріального тиску;
  • визначення, чи достатнім є об’єм рухової активності дитини відповідно до рекомендацій ВООЗ (лише у дітей дошкільного віку).

Слід зауважити, що діагностику кіфозу, Х-подібної деформації, дальтонізму й косоокості проводять для окремих вікових груп.      

Додатково польські лікарі та Міністерство здоров’я Польщі рекомендують школярам періодично проходити профогляд, який називається “балансом здоров’я”. Таке комплексне обстеження дозволяє вчасно виявити захворювання й відхилення в розвитку. У шкільному віці його проводять чотири рази: у 9-10 років, 13-14, 16-17 та до закінчення 19 року життя. 

Як пройти такий огляд 

  • Попередньо домовитися зі своїм сімейним лікарем, педіатром чи медсестрою про термін візиту. Заплануйте для себе, що в поліклініці ви проведете приблизно годину.
  • Не забудьте взяти на огляд книжечку здоров’я дитини, виписку зі стаціонару, результати аналізів та іншу медичну документацію. Книжечка здоров’я — це документ, який оформляють на дитину з першого дня її життя до досягнення повноліття, що містить інформацію про стан здоров’я, перенесені або хронічні хвороби та щеплення (аналог в Україні — медична картка).

Важливо. Діти до 16 років повинні прийти на прийом з кимось із батьків або опікунів. Обстеження проводять лише якщо дитина здорова.

Як відбувається огляд

Спершу медпрацівник бесідує з батьками чи опікунами

Що може запитати:

  • як дитина харчується, якою є величина й калорійність порцій їжі;
  • які щеплення їй зробили;
  • чи приймає вітамін D (у Польщі від дефіциту цього вітаміну потерпає 70% населення.
  • які ліки приймає;
  • як часто у неї відбувається сечовипускання (вдень та вночі);
  • які симптоми непокоять;
  • які хвороби перенесла;
  • чи була госпіталізована;
  • яких вузьких спеціалістів відвідувала і чому;
  • яка ситуація в родині, а саме: чи немає ризиків застосування щодо дитини насильства, чи курять її батьки, чи не зловживають спиртним, чи забезпечують сину або доньці належний догляд. 

Далі лікар вивчає наявну медичну документацію: дані з профілактичної картки учня, яку заповнювала шкільна медсестра, та інформацію з інших медичних записів. 

Наступне — міряє зріст школяра і важить його. Результати наносить на так звану процентильну сітку, яку укладають для кожної вікової групи хлопців і дівчат. Порівнявши цю інформацію, він може визначити, чи правильно розвивається дитина.

У дошкільнят медичний огляд допоможе з’ясувати готовність дитини до навчання в школі. У підлітків — чи нормально проходить статевий розвиток. В учнів старших шкіл — чи немає обмежень, які б стали на заваді виконання професійних обов’язків у майбутньому. 

Результати огляду лікар запише в книжечку здоров’я та внесе ці дані в медичну документацію, а під час наступного візиту буде бачити, які зміни у здоров’ї відбулися з моменту проведення попереднього обстеження.

За необхідності медик може скерувати школяра на консультацію до вузьких спеціалістів та/або на лабораторні аналізи.

Також лікар оглядає дитину перед кожним профілактичним щепленням. Ознайомитися з Календарем обов’язкових щеплень можна за посиланням  . Зверніть увагу, що він дещо відрізняється від того, який діє в Україні. У Польщі вакцинація є обов’язковою для дітей та молоді до 19 років незалежно від громадянства.

Джерело https://t.me/UAinKrakowPL/1679

 

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі