Якщо ваша сім'я прибула до Німеччини після визнання вас особою, яка має право на притулок, статус біженця або додатковий захист, та в рамках возз'єднання сім'ї, вони мають можливість подати заяву на сімейний притулок («Familienasyl»). У разі прийняття ваша сім'я матиме такий самий статус та права, як і ви.
Плюси та мінуси сімейного притулку
Сімейний притулок має як переваги, так і недоліки: якщо його приймуть, ваша сім'я матиме такий самий статус та права, як і ви. Це означає, що ваша сім'я, наприклад, також матиме право на так зване привілейоване возз'єднання сім'ї (priviligierten Familiennachzug). Цей варіант може бути корисним, наприклад, якщо ви несупровідний неповнолітній біженець, якому дозволено привозити до Німеччини своїх батьків, але не братів і сестер. Після того, як ваші батьки отримали сімейний притулок, вони можуть привезти до Німеччини інших своїх неповнолітніх та одиноких дітей (тобто ваших братів та сестер). Ще однією перевагою є те, що ваша сім'я може залишатися у Німеччині самостійно. Так, наприклад, навіть якщо ви розлучаєтесь зі своїм чоловіком, він зможе зберегти дозвіл на проживання.
Але у сімейного притулку можуть бути й недоліки: як тільки члени вашої родини також будуть визнані такими, що мають право на притулок або захист біженців, вони більше не зможуть поїхати на батьківщину! Крім того, після подання заяви про надання сімейного притулку ваше власне визнання може бути переглянуте або, у разі значного покращення ситуації у вашій країні, навіть анульовано.
Хто може клопотати про сімейний притулок?
Заяву на отримання сімейного притулку можуть подати такі особи:
- Подружжя та партнери («Lebenspartner*in»)
- Неповнолітні діти, які не одружені (вони мають бути неповнолітніми та самотніми на момент подання заяви про сімейний притулок)
- Батьки неповнолітнього біженця без супроводу (якщо він/вона все ще неповнолітній на момент прийняття рішення BAMF про сімейну заяву про надання притулку)
- Неодружені брати і сестри неповнолітнього неповнолітнього біженця, які не одружуються (за умови, що всі залучені особи все ще неповнолітні на момент прийняття BAMF рішення про сімейну заяву про надання притулку)
Згадані вище особи можуть клопотати про возз'єднання сім'ї, якщо:
- Ваш шлюб/сім'я вже існували в країні походження
- Ви маєте дозвіл на проживання в якості особи, яка має право на притулок, статус біженця або додатковий захист.
Зверніть увагу! Якщо у вас є дозвіл на проживання у зв'язку з національною забороною на депортацію, ви не можете подати заяву на отримання сімейного притулку.
Де і як можна подати заяву на отримання сімейного притулку?
Ваша сім'я має подати заяву про надання сімейного притулку до Федерального управління у справах міграції та біженців (BAMF). Тут є дві можливості:
- Якщо у вашої сім'ї вже є дозвіл на проживання з терміном дії понад шість місяців (наприклад, дозвіл на проживання з метою возз'єднання сім'ї або «Aufenthalterlaubnis zum Zweck der Familienzusammenfürung» або відповідний «Fiktionsbescheinigung»), вони можуть подати заяву на отримання сімей. ( письмово) до штаб-квартири BAMF у Нюрнберзі. Тут ви знайдете форму для заяви, яку потрібно відправити факсом, або рекомендованим листом («Einschreibung») і збережіть квитанції як доказ. Якщо ви просите притулок для сім'ї за допомогою письмової заяви, ваша сім'я не повинна залишатися в центрі початкового прийому протягом перших кількох тижнів, і ваша сім'я може жити з вами від початку.
- Якщо ваша сім'я не має посвідки на проживання більше шести місяців (наприклад, дозвіл на проживання з возз'єднання сім'ї або відповідне «Fiktionsbescheinigung»), заяву про надання сімейного притулку необхідно подати особисто до відділення BAMF. у вашому районі. І тут вашій сім'ї зазвичай доводиться якийсь час жити у центрі первинного прийому.Щоб уникнути цього, ви повинні подати заяву на отримання посвідки на проживання з метою возз'єднання сім'ї у відповідному імміграційному управлінні, перш ніж вимагати сімейного притулку в BAMF. Оскільки вимоги щодо возз'єднання сім'ї вже були перевірені під час подання заяви на візу, імміграційна служба часто може безпосередньо видати тимчасовий дозвіл на проживання (або так званий «Fiktionsbescheinigung») на термін більше шести місяців. Отримавши цей документ, ваша сім'я може подати письмову заяву про надання сімейного притулку і не повинна залишатися у центрі первинного прийому.
Зверніть увагу!
Ваша сім'я також може подати заяву на отримання посвідки на проживання з метою возз'єднання сім'ї (в імміграційній службі) після подання заяви про сімейний притулок. У цьому випадку їм буде виданий дозвіл на проживання (тобто "Aufenthalterlaubnis zum Zweck der Familienzusammenfürung") на додаток до тимчасового посвідки на проживання ("Aufenthaltsgestattung"). Права вашої сім'ї щодо соціальної допомоги, доступу до ринку праці тощо. у цьому випадку регулюються на підставі посвідки на проживання, отриманого для возз'єднання сім'ї (а не посвідки на проживання). Це означає, що права вашої сім'ї як осіб, які шукають притулку, не будуть обмежені внаслідок наявності Aufenthaltsgestattung.
Який статус проживання матиме сім'я?
Якщо ваша сім'я має дозвіл на проживання з сім'єю, вона буде діяти під час процедури надання притулку. Хоча ваша сім'я також отримає тимчасовий дозвіл на проживання (тобто.Aufenthaltsgestattung), вони мають усі права, якими може користуватися людина з видом на проживання. Це правило також застосовується, якщо ваша сім'я подає заяву на отримання посвідки на проживання (з метою возз'єднання сім'ї) після подання заяви про сімейний притулок.
Якщо у вашої сім'ї немає ні посвідки на проживання, ні «Fiktionsbescheinigung» з терміном дії більше шести місяців, їхній вид на проживання буде анульований, як тільки вони подадуть заяву про сімейний притулок. Потім їм буде виданий тимчасовий дозвіл на проживання («Aufenthaltsgestattung»), і вони матимуть ті ж права та обов'язки, що й інші прохачі притулку.
Які є варіанти?
Якщо рішення за вашою власною заявою про надання притулку ще не прийняте, або якщо вам було надано дозвіл на проживання у зв'язку з національною забороною на депортацію, ви не можете подати заяву про надання притулку для сім'ї. Якщо ваша неповнолітня дитина, яка не перебуває у шлюбі, втече в Німеччину слідом за вами, для неї буде автоматично розпочато процедуру надання притулку, якщо:
- Ваша процедура надання притулку все ще продовжується,
- Ваша заява про надання притулку була відхилена або
- Ви отримали дозвіл на проживання у зв'язку із забороною на депортацію (§25 пункт 5 Закону про проживання).
Як тільки для вашої дитини буде розпочато процедуру надання притулку, ви будете поінформовані у письмовій формі. Вас також запитають, чи ви хочете утриматися від виконання процедури надання притулку для вашої дитини. Зверніться за консультацією до консультаційного центру або юриста.
Якщо ваша власна заява про надання притулку була відхилена, ви можете очікувати, що те саме станеться з вашою дитиною, за винятком випадків, коли у неї є окремі причини для втечі (відмінні від ваших). Якщо у вашої дитини немає власних причин для втечі, цілком імовірно, що ви будете відкинуті. Однак ваша дитина не отримає простої відмови, а її заява буде відхилена як «явно необґрунтована» («offensichtlich unbegründet»). Останнє має серйозні наслідки щодо крайнього терміну виїзду та можливих подальших повторних в'їздів. Ви можете дізнатися більше про різні типи відмови в нашому розділі «Відмова у наданні притулку».
Зверніть увагу! Для неодружених дітей, які в'їжджають до Німеччини зі своїми батьками, процедура надання притулку починається автоматично, коли батьки подають заяву про надання притулку.