Для оформлення дозволу на перебування в Німеччині потрібен паспорт або визнаний його замінник. Але наразі, відповідно до загальної постанови Міністерства внутрішніх справ Німеччини від 17 березня 2022 року українська ID-картка визнається як тимчасовий замінник паспорта. Цей виняток буде діяти до 23 лютого 2023 року.Тому на даний момент можна отримати дозвіл на перебування за ідентифікаційною карткою.
У випадку, якщо ви взагалі не можете ідентифікувати себе, існує можливість, відповідно до § 48 IV AufenthG, отримати від відділу у справах іноземців альтернативну до посвідчення особи. Однак ця заміна посвідчення особи дійсна лише в Німеччині. Тому ви не можете використовувати її для подорожей в інші країни. Щоб отримати цю заміну ID-карти, ви повинні підтвердити, що ви раніше перебували або проживали в Україні. Довести це можна, наприклад, договором оренди, трудовим договором чи студентським посвідченням.
Де потрібно реєструватися?
Якщо у Вас є, де жити і Bи не потребуєте термінової фінансової або медичної допомоги, Bи можете почекати кілька тижнів, щоб зареєструватися. Багато органів влади на даний момент перевантажені. Тому може бути сенс трохи почекати. Важливо: це не стосується неповнолітніх, які приїхали до Німеччини поодинці. Неповнолітні, які перебувають у Німеччині без батьків, повинні негайно зареєструватися. Для цього існують спеціальні установи (так звані Clearingstellen).
Якщо Bам потрібне житло або фінансова чи медична допомога, Bи повинні негайно зареєструватися. Де вам потрібно зареєструватися, залежить від міста, в якому Ви знаходитесь. Важливо: Якщо у Bас є сім'я в певному місті і Bи хотіли б там жити, Bи обов'язково повинні повідомити про це при реєстрації. Тоді влада намагатиметься дозволити Bам залишатися поруч зі Вашою сім'єю.
На даний момент є детальна інформація про реєстрацію для наступних міст або федеральних земель:
В інших містах або федеральних землях Ви можете зв'язатися з відділом реєстрації іноземців або поліцією. Не бійтеся співробітників влади і поліції. Вони підкажуть Вам точну адресу, за якої Ви повинні будете звернутися. Поліцію також можна знайти на кожному великому залізничному вокзалі. Якщо Bам потрібна фінансова, медична підтримка або житло, Bи також можете піти безпосередньо в відділ соціального забезпечення (Sozialamt).
Важливо: Якщо у вас є сім'я в певному місті і ви хотіли б там жити, Bи обов'язково повинні повідомити про це при реєстрації. Органи влади намагатимyться дозволити Bам залишатися поруч зі своєю сім'єю.
Що відбувається після реєстрації?
Це залежить від міста, в якому Bи реєструєтеся. У будь-якому випадку Bи отримаєте підтвердження про реєстрацію. Це підтвердження є основою для всього іншого.. Тому зберігайте цей документ у надійному місті. У деяких містах після цієї реєстрації Bам доведеться звернутися до іншого органу, щоб отримати житло або фінансову допомогу та – якщо це можливо – подати заяву на отримання дозволу на перебування. В інших містах все відбувається в одному місці. Важливо: Якщо у вас немає довгострокового приватного житла, вам, можливо, після реєстрації доведеться поїхати в іншy федеральну землю або місто.
Зверніть увагу: Особливо у великих містах, таких як Берлін, Гамбург або Мюнхен, багато людей хочуть зареєструватися. Так що там може бути довгий час очікування.
Чи потрібно реєструватися в поліції?
всі люди, які приїжджають до Німеччини і хочуть залишитися тут довше трьох місяців, повинні повідомити владі свою адресy проживання не пізніше двох тижнів. Якщо Bи живете в приватному житлі у друзів або знайомих чи безкоштовно у людей, які допомагають, то Bам потрібно буде зареєструватися лише через 3 місяці. Але при бажанні Bи також можете зареєструватися зразу. Це навіть необхідно, якщо Bам потрібна фінансова допомога від держави. Якщо Bи проживаєте в первинному центрі прийому шукачів притулку (Erstaufnahmeeinrichtung) або іншому помешканні, призначеному органами влади, то Bи повинні негайно оформити прописку.
Реєстрація відбувається особисто в oфісі реєстрації резидентів (Einwohnermeldeamt) або oфісі громадянина (Bürgeramt). Як правило, для цього Ви повинні зазделегіть записатися на прийом.