Як легально в'їхати до Німеччини та знайти пункти розподілу біженців з України?

Особливості прибуття біженців до Німеччини та нагальні питання: посвідка, житло та державна підтримка

Особи, які не є громадянами ЄС чи громадянами Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії чи Швейцарії, як правило потребують дозволу для законного дострокового перебування в Німеччині. Але в зв'язку з особливою ситуацією в Україні було зроблено виняток з цих правил: Федеральне міністерство внутрішніх справ і батьківщини видало постанову, яка тимчасово звільняє воєнних біженців з України від потреби отримання такої посвідки.

Метою цієї постанови є полегшення для постраждалих в'їзду та перебування, а також надання біженцям можливості і часу для отримання посвідки на проживання на території Німеччини, і, таким чином, виключення їх незаконного перебування.

Згідно з вищевказаною постановою, правило, за яким перед в'їздом для довгострокового перебування потрібна віза, як виняток, не поширюється на воєнних біженців з України.

Це означає: Протягом періоду до – за поточним станом – 31 серпня 2022 року, необхідно подати заяву до компетентного відділу з питань іноземних громадян на посвідку на проживання згідно з § 24 Закону про перебування іноземців (AufenthG).

 

Важливо: Перша реєстрація, призначення, реєстрація в реєстраційному органі та подача заяви на отримання посвідки на проживання – це окремі кроки – інколи вони робляться одночасно, але загалом це залежить від організації на місці. В разі сумніву, запитуйте.

 

Який кордон можна перетнути?

 

Наразі ми не маємо інформації про закриті прикордонні переходи. Ви самі повинні вирішити, через який кордон ви хочете виїхати. Зверніть увагу: вам, імовірно, доведеться почекати довше, ніж зазвичай. Візьміть із собою достатньо води та їжі.

 

Інформація про транспорт, яким можна скористатися після перетину кордону: - розлад потягів німецької залізниці  Автобусом Flixbus ви можете подорожувати безкоштовно з польських прикордонних міст Перемишль і Жешув до Німеччини. Ця пропозиція діє для всіх біженців з України незалежно від громадянства.

 

Чи можна в’хати без біометричного паспорта?

 

Оскільки авіасполучення з України на даний момент призупинені, безпосередній в'їзд до Федеративної Республіки Німеччина для громадян України неможливий. Те, як відбудеться в'їзд до Шенгенської зони через державу-член Європейського Союзу, яка межує з Україною, в основному визначається законодавством ЄС, в той час як деталі вирішуються відповідною державою-членом. 

Громадяни України з біометричним закордонним паспортом можуть в'їжджати до ЄС без візи для короткострокового перебування згідно з законодавством ЄС. Однак громадянам України з небіометричним закордонним паспортом, як правило, потрібна віза – посвідка на проживання, яка вклеюється в паспорт перед від'їздом. Однак держава-член може зробити виняток для в'їзду на свою територію з певних причин. 

Німеччина скористалася цим винятком, видавши правову постанову, що звільняє громадян України, які не мають біометричного паспорта, від вимоги отримання посвідки на проживання в цілях в'їзду та перебування на території ФРН.

Посвідчення особи громадянина України (зразка 2015 р.) визнається (заднім числом) з 24 лютого 2022 р. на обмежений термін до 23 лютого 2023 р. як дійсний паспортний документ для перетину кордону й перебування в Німеччині.

Якщо у вас вікрадено або ви загубили паспорт, зверніться до посольства або генерального консульства України, щоб отримати посвідчення з фотографією для ідентифікації особи. Крім того, зверніться до відповідного відомства у справах іноземців: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Behoerden/

 

Чи можна пересуватися в межах ЄС?

 

Маючи біометричний паспорт, громадяни України можуть пересуватися по Шенгенскій зоні без візи та перебувати там загалом 90 днів протягом 180-денного періоду.

 

Це також стосується тих випадків, якщо ви вже отримали посвідку на проживання, наприклад, для тимчасового захисту, навіть якщо у вас немає біометричного паспорта. Тоді вам не потрібно окремо мати візу.

 

Якщо ви бажаєте їхати далі, щоб просити про тимчасовий захист в іншій державі-члені ЄС, зараз ви можете зробити це без візи. В разі сумніву, будь ласка, отримайте інформацію стосовно вимог до в'їзду в країну, до якої ви бажаєте поїхати. На даний момент не існує загальноєвропейської процедури розподілу осіб, які бажають просити тимчасового захисту. Посвідку на проживання для тимчасового захисту можна отримати на місці в відповідній державі-члені.

 

В’їзд с неповнолітніми дітьми без супроводу. Куди звертатися?

 

Зверніться до найближчого управління зі справ молоді в Німеччині, яке подбає про всі подальші дії.

Що відбувається після в’їзду. Де можна зареєструватися, отримати житло та харчування?

Процедура розділена на чотири кроки і відбувається в такому порядку: Перша реєстрація, призначення за місцем проживання (у разі отримання соціальної допомоги), реєстрація місця проживання за місцем призначення та подання заяви на отримання посвідки на проживання.

Для того щоб зареєструватися та отримати державну підтримку, зверніться до установи, що здійснює прийом біженців, за місцем вашого перебування, або в поліцію. Під час реєстрації вам повідомлять, де ви повинні жити в Німеччині, якщо У вас є право на отримання соціальних виплат. Таке призначення є необхідним для того, щоб окремі міста не були змушені надавати допомогу всім воєнним біженцям.

Якщо у вас є право на соціальні виплати і ви не знайшли приватного постійного житла, вас як правило призначають у певне місце, так щоб допомогу не були змушені надавати лише окремі міста та общини. В такому випадку заяву на отримання посвідки на проживання слід подавати лише тоді, коли зрозуміло, до якого міста ви належите. Тому що відповідальні органи цього міста тоді також будуть відповідальні за соціальні виплати та за отримання посвідки на проживання.

 

Найближчий відділ з питань іноземних громадян

 

Знайти найближчі прийомні пункти, куди можуть звертатися біженці з України в Берліні та інших містах, можна за посиланням https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Behoerden/. Для цього потрібно запровадити поштовий індекс, місто або адресу майбутнього місця проживання.

Координати пунктів прийому біженців у містах Німеччини:

 

Також для отримання інформації на вокзалі можна звернутися до поліцейського.

 

Хто займається біженцями: де можна отримати допомогу?

 

У Німеччині за надання допомоги біженцям відповідає Федеральне відомство з питань міграції та біженців (BAMF) (https://www.bamf.de/). На офіційному сайті ви знайдете номери екстрених служб, центрів психологічної допомоги, медичного обслуговування. Крім того, надають допомогу консультаційні центри, благодійні організації, волонтери. Інформацію про них надають у Центрах прийому біженців.

Наприклад, в організаціях Червоний хрест (Rote Kreutz) ,   Диаконія (Diakonie)  Карітас (Caritas)  біженці можуть отримати одяг та будь-яку консультаційну допомогу.

На сайті зібрані пропозиції меблів, одягу, предметів побуту безкоштовно або за мінімальними цінами.

Центр ÜBERLEBEN  надає лікування та підтримку жертвам та насильству під час війни.

Джерело 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі