З сьогоднішнього дня і до 31 серпня 2022 року багатьом жителям України не потрібна ані віза, ані посвідка на проживання на території Німеччини. Ваше перебування в Німеччині однозначно дозволяється щонайменше до 31 серпня 2022 року, навіть якщо ви перебуваєте в Німеччині без візи та без посвідки на проживання.
За цей час ви можете вирішити, чи хочете ви залишитися в Німеччині на більш тривалий термін, а також обміркувати, якими варіантами Ви хотіли б скористатися для цього:
- Ви можете подати заяву на отримання посвідки на проживання (Aufenthaltserlaubnis) відповідно до статті 24 Закону про перебування на території Німеччини (Aufenthaltsgesetz). Ця постанова безпосередньо регулює статус військових біженців з України, виходячи з рішення ЄС прийому біженців війни. Див. у п. 4 інформацію про те, хто має право на подання, а також див. п. 5 про саму процедуру.
- Ви можете подати заяву на отримання посвідки на проживання з іншою метою: наприклад, для навчання або роботи. Це може виявитися для вас більш бажаним. Ви можете отримати пораду у відповідних органах (якщо призначите зустріч.
- Крім того, Ви можете клопотати про отримання притулку. Але експерти не рекомендують робити цього зараз через дуже несприятливі правові наслідки, такі як обмеження на працевлаштування та зобов'язання проживати в установі первинного прийому біженців.
Що таке «Посвідка на перебування», «Дозвіл на перебування», «Реєстрація місця проживання», «Тимчасовий дозвіл на перебування»?
Ці терміни регулярно вживатимуться в запитаннях і відповідях, тому ми коротко пояснимо їх нижче.
Посвідка на проживання (Aufenthaltstitel) — це не віза, а дозвіл, який зазвичай потрібний громадянам третіх країн, якщо вони хочуть залишитися в Німеччині і у них більше немає діючої візи. Це пластикова картка розміром із кредитну картку, у деяких випадках ще й позначка у паспорті. Візи для в'їзду на більш тривалий термін зазвичай дійсні лише протягом декількох місяців. Заяву на отримання посвідки на проживання необхідно подати до закінчення терміну її дії. Люди, яким не потрібна віза для більш тривалого перебування, наприклад, нинішні громадяни України, можуть і мають також подати заяву на отримання посвідки на проживання, якщо в них немає візи, але вони хочуть залишитися в Німеччині на більш тривалий період часу. З посвідкою на проживання ви можете подорожувати в інші країни Шенгенської угоди на строк до 90 днів.
Дозвіл на перебування (Aufenthaltserlaubnis) є різновидом посвідки на проживання. Він діє лише протягом обмеженого періоду часу, але може бути продовжений. Він видається з певної причини, такої, як втеча від війни, навчання або конкретна робота.
Підтвердження прибуття (Ankunftsnachweis) — це документ, яким орган влади засвідчує знання того факту, що особа, яка прибула, перебуває в Німеччині. Це підтвердження отримують не всі особи, що прибули, — воно видається тільки в особливих випадках. Перед оформленням реєструються біометричні дані: відбитки пальців і фотографія. Це робиться для того, щоб одна й та сама людина не могла зареєструватися більше одного разу.
Реєстрація місця проживання (Anmeldung) — це підтвердження того, що особа повідомила місцеві або муніципальні органі влади про те, що вона в'їхала до житлового будинку. Усі люди, які в'їжджають до житлового будинку, мають зареєструватися в Німеччині, зокрема й німці. З підтвердженням реєстрації місця проживання ви можете довести, що ви все ще зареєстровані за адресою.
Тимчасовий дозвіл на перебування видається особі, яка подала заяву на отримання посвідки на проживання і вже перебувала на обліку. Після цього видається дозвіл на перебування в тому ж обсязі, що й раніше, — до прийняття рішення й видачі посвідки на проживання. Це підтверджується тимчасовим дозволом на перебування. Цей документ дуже важливий, оскільки він підтверджує законність вашого подальшого перебування. У тимчасовому дозволі на перебування органи влади також можуть дозволяти влаштовуватися на оплачувану роботу.
Де потрібно зареєструватись?
Усі державні органи хочуть уникнути неприпустимого навантаження. Тому, будь ласка, ознайомтесь з рекомендаціями відповідальних відомств з питань міграції та біженців щодо часу і способу подання заяви. Або ж ви можете використати варіант онлайн-заявки, доступний на цій сторінці.
Якщо відповідальне відомство з питань міграції та біженців пропонує власну онлайн-процедуру запису на прийом або завантаження особистих даних для підготовки до прийому, просимо використовувати її як пріоритетну. Стережіться «підроблених» веб-сайтів; якщо ви сумніваєтеся, не проводьте оплату онлайн і не вказуйте банківські реквізити онлайн. Загалом, відомства з питань міграції та біженців не вимагатимуть подібні платежі й інформацію — навіть з метою швидшого запису на прийом.