Статус біженця в Польщі: чим він відрізняється від тимчасового захисту, плюси та мінуси

Перетинаючи кордон із ЄС, громадяни України можуть подати прохання про притулок. Що краще: тимчасовий захист чи статус біженця?

Виїжджаючи за кордон через військові дії, українці можуть скористатися безвізовим режимом, отримати «тимчасовий захист» або «статус біженця». У чому полягає основна різниця?

Оформлення статусу біженця - це триваліша процедура, яка може зайняти півроку. Весь цей час доведеться перебувати в тій країні, де було подано таке прохання, оскільки на час його розгляду український паспорт вилучається. Плюс, поки розглядається прохання, заявник НЕ може працевлаштуватися в ЄС.

У кожній з країн ЄС отримання статусу біженця має свої особливості, але в цілому, він має приблизно стандартний набір можливостей, що відкриваються, як і явних недоліків.

Плюси:

  • Статус біженця оформляється безплатно.
  • Житло надається безкоштовно (спальне місце у спортзалі або будь-якому великому приміщенні, обладнаному для переселенців).
  • Безкоштовна їжа та одяг.
  • Безкоштовні консультації у сімейного лікаря (Lekarz internitsa. — Ред.) будь-якого медичного закладу.
  • Безкоштовний проїзд протягом 30 днів у поїздах. Єдина вимога – пред'явлення українського паспорта.
  • Безкоштовна Зелена карта для страхування машини протягом 30 днів.
  • Отримання соціальної виплати.

Мінуси:

  • 6 місяців без можливості працевлаштування.
  • Забирають паспорт та дають тимчасовий документ, що засвідчує статус біженця.
  • Біженці не можуть відкрити рахунок у банку та активувати сімкарту.

Важливо: якщо ви оформляєте статус біженця у Польщі, зробити аналогічну процедуру в іншій країні повторно НЕМОЖЛИВО.

 

Кому підійде статус біженця

 

По суті, статус біженця надає ті ж права, що й тимчасовий захист. Але якщо останній дається автоматично, то статус біженця отримати значно складніше. Займатися цим є сенс лише в тому випадку, якщо ви вирішили осісти в Польщі надовго і остаточно обрали країну, де хочете жити.

Але треба розуміти, що це може на місяці заблокувати вас в одній із країн Європи, тоді як отримавши захист, пересуватися Шенгеном можна буде вільно. Та й головне — тимчасовий захист не забороняє надалі подавати прохання про притулок. Тобто зробити це можна буде будь-якої миті, якщо ви вирішите, що вам це точно потрібно.

На відміну від статусу біженця, тимчасовий захист дає певні права.Це соціальна та медична допомога, право на проживання та доступ до житла, ринку праці. Люди можуть не тільки працювати в ЄС за наймом, а й займатися підприємницькою діяльністю, відвідувати курси підвищення кваліфікації та навчатися нових професій. Діти, які прибули без батьків, отримають опікунів та зможуть навчатися у школі.

Слід також пам'ятати, що є категорії, на яких не поширюється тимчасовий захист та статус біженця. Це громадяни третіх країн, які проживали в Україні без постійної посвідки, якщо їхня батьківщина є безпечною країною. Насамперед, іноземні студенти. У Єврокомісії їм обіцяють допомогти у поверненні додому.

Джерело https://minfin.com.ua/2022/03/18/82226067/


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі