Польський уряд ухвалив зміни до законодавства, що спрощують працевлаштування українців. Що відомо?

Хто з українців може офіційно працевлаштуватися в Польщі та що передбачає спеціальний закон?

Чи треба мати спеціальний дозвіл, щоб працювати в Польщі? Чим відрізняється працевлаштування українців, що приїхали до Польщі після 24 лютого, та тих, хто був тут раніше? Як польське законодавство захищає іноземного працівника? Читайте більше про важливі питання

 

Що передбачає спеціальний закон?

 

У Міському управлінні праці в Кракові пояснюють: усі громадяни України, незалежно від того, коли вони прибули сюди — до чи після 24 лютого 2022 року – можуть легально працювати в будь-якого польського роботодавця та без додаткових дозволів.

Головною умовою для працевлаштування є легальне перебування в Польщі

Українці, які приїхали до Польщі через війну, можуть тут легально жити і працювати до 23 серпня 2023 року.  Це також стосується чоловіка/дружини громадянина України, які не мають українського громадянства, але приїхали до Польщі у зв’язку з початком війни.

Аби воєнний переселенець міг офіційно працювати, він мусить мати штамп у закордонному паспорті про перетин польського кордону. Якщо він відсутній, необхідно подати заявку на отримання номеру PESEL, але не пізніше, ніж за 60 днів з дня в’їзду до Польщі.

Крім того, польський уряд продовжив для українців карти побуту та візи, термін дії яких закінчувався після 24 лютого. Їхні власники можуть легально бути в Польщі до 31 грудня. 

Ба більше: якщо ви перебували в Польщі до 24 лютого та не мали дозволу на проживання, але вже подали на нього заявку, то нові правила працевлаштування поширюються і на вас. 

 

Вимоги до роботодавців

 

Працедавець обов’язково протягом 14 днів з початку роботи українця повинен повідомити повітовий центр зайнятості про те, що взяв на роботу громадянина України. Зробити це можна через електронну систему praca.gov.pl 

У заяві роботодавець повинен вказати свої дані, персональні дані працівника (з документів потрібен буде лише проїзний документ та номер PESEL, якщо його надали) та інформацію про роботу, яку виконуватиме українець. Зокрема слід зазначити вид договору, який укладається письмово та з перекладом на українську мову. 

Також упродовж наступних 7 днів з початку роботи працівника потрібно передати його дані до Управління соціального страхування (ZUS). 

За умови, якщо трудовий договір уклали  на тривалий термін (приміром, 3 роки), то пізніше потрібно буде звернутися до воєводи по дозвіл на роботу, оскільки тимчасовий захист діє лише 18 місяців (до 23 серпня 2023 року).   

 

Як польський закон захищає працівника з України?

 

  • за свою роботу не може отримувати нижче за мінімальну місячну (3010 злотих брутто) або мінімальну погодинну оплату (19,7 злотих брутто);
  • має право на допомогу в разі хвороби або нещасного випадку на виробництві;
  • має право на декретну відпустку та безоплатні медичні послуги (втім, ця норма не поширюється на працівників, які працюють за договором доручення (umowa o dzieło).
  •  

Більше про прийом на роботу іноземців та інші аспекти ведення бізнесу в Польщі можна дізнатися в Пункті обслуговування підприємців у Кракові.

 

Джерело https://t.me/UAinKrakowPL/836

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі