Як українським громадянам набути статусу біженця в Іспанії?

Статус біженця: порядок оформлення документів, ВНП, страховка та соцвиплати

Статус біженця у Королівстві Іспанія – це право іноземних громадян на законний притулок у країні. Вимушені мігранти мають доступ до всіх державних послуг на правах підданих: освіти, працевлаштування, соціального та медичного обслуговування. Для власників українських паспортів поїздки у громадському та залізничному транспорті Іспанії безкоштовні.

Набути статусу біженця в Іспанії можуть громадяни України та члени їх сімей, які подали відповідну заяву до відділення поліції або центру прийому переселенців. Після реєстрації клопотання процес розгляду прохання триває від шести місяців до двох років, протягом яких іммігрант захищений від висилки з королівства. Усі переміщені особи отримують державну юридичну допомогу та можуть відвідувати курси іспанської мови.

Що надає статус біженця в Іспанії?

Оформлення біженства на іспанській території надає іноземцю такі можливості:

  • ВНЖ на рік із правом повторного продовження;
  • державне медичне страхування;
  • відвідування безкоштовних мовних курсів;
  • право на дошкільну, середню, вищу освіту;
  • доступ до ринку праці нарівні з підданими королівства;
  • соціальні виплати від держави;
  • інтеграційна допомога 6 місяців після надання статусу;
  • безкоштовний проїзд у громадському та залізничному транспорті.

Тимчасовий захист в Іспанії для біженців з України

Українці, а також члени їхніх сімей незалежно від громадянства, які прибувають на територію ЄС після 24.02.2022, автоматично отримують міжнародний захист згідно з рішенням Ради ЄС 2022/382 від 04.03.2022. Статус дає вимушеним мігрантам право на проживання, харчування, гуманітарну та медичну допомогу, а також доступ до освіти та ринку праці протягом року з правом продовження до 3 років. Особа під тимчасовим захистом може подати прохання на надання статусу біженця протягом місяця після в'їзду до королівства або повернутися до України.

В'їзд на іспанську територію допускається за будь-яким посвідченням, що підтверджує особу: закордонний паспорт, національну ID-карту, або свідоцтво про народження. Для в'їзду також потрібний сертифікат про повну вакцинацію, ПЛР-тест не пізніше ніж за 72 години, або експрес-антиген 24 години до перетину кордону. Але відсутність ковід-документів не є на заваді надання притулку українцям в Іспанії — вимушені переселенці можуть отримати медичну допомогу в центрах прийому.

Умови набуття статусу біженця в Іспанії

Особа, яка зазнає переслідування за політичними, релігійними та іншими ознаками на батьківщині, а також внаслідок воєнних дій, має право запросити статус біженця в країні, що приймає. В Іспанії ця процедура регламентується Женевською конвенцією 1951 року, а також Законом 12/2009 від 30 жовтня. Українським переселенцям для оформлення легального статусу потрібно особисто звернутися до центрів прийому біженців або до місцевого відділення поліції, подати документи та відповідну заяву.

Розгляд заявки займає від шести місяців до двох років. Покриття базових потреб (житло, харчування, медична та гуманітарна допомога) іспанський уряд гарантує на період 6 місяців, змушений мігрант при цьому не має права працювати. Неповнолітні діти заявників допускаються до освітнього процесу одразу після подання документів. Претенденти на міжнародний притулок мають право на юридичний супровід під час розгляду заявки, а також можуть звернутися до Іспанської комісії з надання допомоги біженцям CEAR або на сайт допомоги українцям.

Які документи потрібні?

Для оформлення статусу біженця знадобиться:

  • закордонний паспорт, національне посвідчення чи інший документ, що підтверджує особу;
  • рекомендується надати: довідку про перетин кордону, дорожні квитанції, чеки із заправки та проїзні квитки, що підтверджують маршрут пересування з України до Іспанії.

Як набути статусу біженця в Іспанії?

Подання заявки на надання статусу біженця. Здійснюється у кожному поліцейському відділенні чи центрах прийому переселенців. Заявник подає клопотання особисто з документами.

  • Інтерв'ю із співробітником служби. Індивідуальну співбесіду проводять разом із поданням документів. Заявник повинен обґрунтувати прохання про притулок, вся інформація зберігається в аудіозаписі. Іспанський чиновник на даному етапі зобов'язаний повідомити кандидата про його права та обов'язки.
  • Проходження необхідних процедур (фотографування, зняття відбитків пальців). Здійснюється відразу після інтерв'ю співробітником установи.
  • Отримання тимчасового посвідчення. Після оформлення заявки кандидату надається ідентифікаційний номер іноземця – NIE і видається короткостроковий документ резидента – «біла карта». Термін дії цього посвідчення не перевищує 6 місяців, потім мігрант отримує «червону карту», ​​з правом на роботу.
  • Підтвердження статусу біженця. Заявник отримує офіційне повідомлення від Управління у справах притулку на адресу проживання.
  • Отримання ВНЗ. Оформлюють посвідку на проживання на підставі підтвердженого статусу. Первинне резидентство видається терміном на рік і може продовжуватися 2 рази по 2 роки, потім мігранти можуть отримати ПМП на 5 років.

Плюси, мінуси та наслідки оформлення статусу

Легальне оформлення біженства в Іспанії спричиняє не лише переваги, а й низку законних обмежень.

До плюсів можна віднести:

  • проживання та харчування на період розгляду заявки;
  • дошкільна, середня, професійна та вища державна освіта;
  • проїзд у громадському та залізничному транспорті по всій території королівства, а також до Франції поїздами Renfe;
  • соціальні виплати під час процедури надання притулку та протягом 6 інтеграційних місяців після;
  • захист від висилки з Іспанії на період розгляду клопотання;
  • виплата пенсій та допомоги з безробіття відповідним категоріям мігрантів.

До мінусів оформлення офіційного біженства можна віднести:

  • тривалий термін розгляду заявки: від 6 місяців до 2 років;
  • заборона виїзду з Іспанії до винесення рішення;
  • в окремих випадках перетин кордону рідної країни після оформлення притулку може розцінюватися як привід анулювати статус біженця;
  • заборона трудову діяльність перші 6 місяців.

Мігрантам, які бажають скористатися притулком Іспанії, слід врахувати, що урядові органи самостійно приймають рішення про місце розміщення осіб, що прибули. Виняток становлять переміщені особи, які зупинилися у родичів або орендують житло самостійно. Також важливою умовою є реєстрація за місцем проживання та повідомлення співробітника центру чи поліції про зміну фактичної адреси проживання.

Оформити статус біженця в Іспанії можна переселенцям, які не мають наміру найближчим часом повертатися до рідної країни. Також цей спосіб підійде мігрантам, які планують відкрити свій бізнес або навчати дітей на території королівства з метою отримати ПМП, а потім громадянство ЄС.

Джерело: https://t.me/business_abroad/35


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі