Відповідно до законодавства офіційним документом для перетину кордону є закордонний паспорт (паспорт громадянина України для виїзду за кордон). За наявності чинного документа проблем із поверненням біженців додому не буде. Відповідно, ця категорія українців може спокійно виїжджати, не роблячи жодних додаткових дій.
Проблеми можуть виникати в осіб, які раніше в'їжджали без закордонних паспортів або з документами, термін дії яких минув. Щоб розібратися в ситуації, слід згадати, що перетинати біженцям доведеться як український, так і польський пункт пропуску (ділянка кордону). З цих двох сторін розглянемо необхідні документи.
Українські прикордонники
В'їзд на батьківщину є конституційним правом будь-якого громадянина. Не пропустити українська сторона своїх громадян не може, незалежно від наявності чи відсутності будь-яких документів.
Це підтверджено і працівниками української прикордонної служби. Більше того, як запевняє офіційний представник, громадяни можуть бути допущені на територію України і зовсім без документів, після ідентифікації особи доступними методами.
Однак самі ж прикордонники наголошують, що відповідають виключно за свою ділянку кордону та не можуть гарантувати проїзд/прохід через польських колег без наявності закордонного паспорта.
Польська ділянка кордону
Власне, тут і криється головна проблема – Страж граничний має право не пропускати через кордон осіб без закордонних паспортів. У межах виконання своїх повноважень він має право здійснювати такі дії:
- Запитувати та обробляти персональні дані іноземців.
- Оперувати даними працівників праці, податкових органів, ZUS для підтвердження факту легального працевлаштування іноземців.
- Застосовувати засоби фото-, відео-, аудіо-контролю та використовувати отримані з їх допомогою дані.
- Здійснювати прикордонний контроль, у т.ч. перевірку документів, огляд людей, їх речей,
- Здійснювати затримання підозрюваних відповідно до норм КПК РП.
- Отримувати в рамках чинного законодавства біометричні дані від іноземців, включаючи відбитки пальців та мазки слизової оболонки внутрішньої поверхні щоки.
- Затримувати іноземців з метою ідентифікації особи.
- Накладати штрафи на порушників у межах своїх повноважень.
- Зупиняти та перевіряти транспортні засоби.
Зверніть увагу!
Відома маса випадків, коли польські прикордонники випускали громадян України за внутрішніми паспортами. Але, на жаль, є й протилежні приклади. Рішення приймає комендант, з суб'єктивних чинників. Щоб не витрачати час та нерви, краще заздалегідь стурбуватися отриманням гарантій перетину кордону.
Як українському біженцю повернутися додому без закордонного паспорта?
Через те, що оформлення українського закордонного паспорта в Польщі зараз практично неможливе (хоч і надходять поодинокі відомості про тих, кому вдалося завершити раніше розпочату процедуру), залишається за великим рахунком дві можливості:
- За наявності простроченого паспорта його можна продовжити в консульстві.
- За відсутності будь-якого паспорта для виїзду за кордон, в українському консульстві можна отримати т.зв. Білий паспорт.
Що таке Білий паспорт для українців у Польщі?
Білий паспорт українця (офіційна назва Посвідчення особи на повернення в Україну) – це офіційний тимчасовий документ, що підтверджує особу та громадянство України, призначений для перетину кордону у випадках відсутності закордонного паспорта (наприклад, при його втраті, псуванні) .
Видають Білий паспорт українського консульства (консульський відділ посольства). Суть та форма документа встановлені законодавчо.
Який вигляд має Білий паспорт
Як отримати Білий паспорт для українців у Польщі?
Посвідчення особи на повернення в Україну оформляється безкоштовно у день звернення до посольства/консульства. Для отримання Білого паспорта дорослої особи заявник особисто подає на прийомі такі документи (в оригіналі та копії):
- Внутрішній паспорт громадянина України на особу, яка оформляє собі Білий паспорт.
- Дві кольорові фотографії 35х45 мм зроблені за візовими правилами
Проблема може полягати в тому, що онлайн система не працює і зареєструватися не вдається.
У разі відвідування консульства здійснюється у порядку живої черги.
Як записатися на прийом до консульства?
Для цього потрібно перейти на сайт та заповнити всі дані у графі реєстрації. Після цього необхідно буде відвідати дипломатичну установу за вказаною адресою у заброньовану дату та час. Якщо технічної можливості записатися немає, з'явитися до консульства можна без попередньої реєстрації.
Білий паспорт для дитини
За наявності у дитини простроченого закордонного паспорта його можна продовжити за тією ж методикою, що і дорослий. Ще один альтернативний спосіб – неповнолітнього можна вписати в чинний чи продовжений закордонний паспорт батька/опікуна.
Тільки за відсутності однієї з наведених можливостей дитині можна оформити свій Білий паспорт. Робиться це за тією ж технологією, що і для дорослих, тільки заявником є батько/опікун, а пакет документів дещо більший:
- Внутрішній паспорт громадянина України батька/опікуна.
- Свідоцтво про народження дитини.
- Дві кольорові фотографії дитини 35 х 45 мм.
- Якщо батько/заявник після народження дитини змінював прізвище (у паспорті не збігається з тим, що є у свідоцтві дитини), необхідно надати документ, що підтверджує такі зміни (наприклад, свідоцтво про шлюб, розлучення тощо)
Якщо неповнолітній перебуває у Польщі не з батьками/опікунами, то потрібно надати і підтвердження встановленої тимчасової опіки.
Висновок
Ще раз повторимо, є безліч прикладів, коли біженцям вдавалося повернутися на батьківщину без Білого паспорта (у тому числі і за відсутності закордонного), але успішність перетину кордону в таких ситуаціях не гарантована. Документ краще оформити. До того ж робиться це досить швидко і абсолютно безкоштовно (не рахуючи витрат на фото, дорогу і т.д.).