Сьогодні все частіше обговорюється питання: чи студенти призовного віку, які навчаються у навчальних закладах за межами України під час військового стану, можуть виїжджати за кордон для продовження навчання чи ні? Щоб відповісти на нього, потрібно звернутися до чинного законодавства.
Так, ст. 23 Закону про мобілізацію чітко встановлює, що призову на військову службу під час мобілізації не підлягають особи, які здобувають професійну освіту, асистенти-стажери, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній або дуальній формі здобуття освіти.
Здавалося б, згідно із законодавством України студенти, які отримують у цьому випадку, не підлягають мобілізації, але це не так.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29 березня 2022 р. №383 та від 01 квітня 2022 р. №399 було внесено зміни.
На сьогоднішній день здобувачі професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти, асистенти-стажери, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, не мають права за кордон та підлягають мобілізації.
Однак і з цього правила є виняток.
Так, Держприкордонслужба України затвердила перелік громадян, яким дозволено перетинати кордон, включаючи студентів та слухачів, які навчаються за кордоном. До них відносяться лише претенденти на освіту, які навчаються на денній або дуальній формі навчання в іноземному навчальному закладі.
Які документи необхідно підготувати для перетину кордону особам, які навчаються за кордоном?
Відповідно до роз'яснень ДПСУ, для перетину кордону необхідно надати такі документи:
- студентський квиток чи студентську візу;
- перекладені та нотаріально засвідчені документи про зарахування/навчання особи у закордонному виші;
- військово-облікові документи із записом про надання відстрочки від призову (заклику з мобілізації), довідку, видану територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів професійної вищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном денною або дуальною формами здобуття освіти).
- Відповідно до вимог прикордонної служби, для перетину кордону студентам необхідно звертатися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем обліку та зробити запис у військово-обліковому документі з надання відстрочки від призову (заклику з мобілізації) та отримати дозвіл на перетин кордону від керівника відповідного центру комплектування та соціальної підтримки – довідку про відстрочку, що видається територіальними центрами комплектування та соцпідтримки.
- Для отримання відстрочки разом із заявою слід подати документи, що підтверджують навчання, з перекладом українською мовою, засвідчені нотаріально: довідка від закладу про зарахування на денну форму навчання, контракт, квитанція про оплату за навчання, запрошення тощо.
Кожна сторінка документа має бути з перекладом українською та нотаріально засвідчена. Документи необхідно зробити у 2-х примірниках – один для територіального центру комплектування та соціальної підтримки, другий комплект знадобиться на кордоні.
У документах про навчання обов'язково має бути зазначена форма навчання: денна чи дуальна.
У результаті розгляду заяви про відстрочку разом із документами, що підтверджують навчання в іноземній установі, студентам мають надати посвідчення (або довідку) про відстрочку у військкоматі. Після отримання всіх необхідних документів студенти матимуть змогу перетнути кордон.
Зверніть увагу!
На дату 28 липня 2022 року виїхати за кордон можуть лише студенти іноземних ВНЗ, які вже вступили до навчального закладу до 24.02.2022. На пунктах пропуску прикордонники масово відмовляють студентам, які склали іспити після початку воєнних дій через новий указ.
Висновки: чи можна студентам виїжджати з України?
- Студентам українських ВНЗ – ні. Поки що це питання залишається з негативною відповіддю. Студенти національних навчальних закладів мають відстрочку від призову (мобілізації), але за кордон їх не випустять.
- Студентам закордонних ВНЗ та коледжів очної та дуальної форм навчання. Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» студенти закордонних ВНЗ та коледжів, які зараховані на очну чи дуальну форми – можуть виїжджати за кордон.
- Заочникам закордонних ВНЗ та коледжів: заочників, навіть на період проходження сесії, не випускають за кордон.
Отже, ми знаємо, що студентам іноземних навчальних закладів, які зараховані на очну чи дуальну форму, теоретично можна поїхати за кордон. А практично можуть виїхати не всі учні.