Умова “о праці” або умова “злеценіа”. В чому різниця?

Багато українців які приїжджають на роботи до Польщі не завжди розуміють різниці між трудовими умовами. Більше про основні різниці між умовою о праце та умов?

Якщо роботодавець захоче поглянути та перевірити рівень вашої професійної кваліфікації, він вам запропонує випробувальний термін, та  в цьому випадку ви мусите підписати  умову о праце на період випробувальний.

Умова о праце

Такий тип умови обмежений у часі, не більше трьох місяців. Звичайно, роботодавець може запропонувати вам також  менший термін. Такий контракт закінчується після його розірвання або через  попередження за 2 тижні. Треба пам’ятати, що рахуються повні тижні, тобто контракт, розірваний у середу, закінчиться  у п’ятницю або суботу (залежно від режиму роботи) через два тижні.

Після випробувального періоду між вами має бути  підписана умова о праце на час окреслений. Відповідно до положень трудового законодавства, вона має термін не більше 33 місяців, а кількість наступних умов  не може перевищувати трьох. Наступна умова, яка є останньою серед  умов о праці що існують,  умова о праці на невизначений термін, тобто – безстрокова.

Цікавим фактом, який визначається Трудовим кодексом Республіки Польща, є те, що якщо після закінчення умови о праце на визначений час або умови на термін випробувальний, якщо працедавець дозволяє подальшу роботу, а працівник продовжує її працювати, то з юридичної точки зору його умови автоматично переводиться або на час визначений , або на час невизначений, якщо 33 місяці вже були відпрацьовані відповідно до умов договору.

У випадку вищезазначених умов о праце  працівникі  мають  багато прав, таких як:

  • право на відпустку, 20 або 26 днів залежно від стажу роботи,
  • право на лікарняний,
  • встановлений законом строк попередження про звільнення, залежно від періоду найму •
  • можливість отримання пільг за понаднормову працю із зазначенням того, що роботодавець повинен дати згоду на таку роботу.
  • доплата за нічну роботу.

У Польщі існує 40-годинний робочий тиждень. Заробітна плата за понаднормову роботу на 100 або 200% перевищує основну зарплату.

Умова злеценія  

Умова злеценія   не передбачає таких пільг, хоча тут так само сплачуються всі внески на соціальне страхування та податки. Звичайно, умова злеценія дає нам можливість скористатися перевагами безкоштовної системи охорони здоров’я. Однак, навіщо потрібна така умова?

Перш за все, агентства з працевлаштування через характер послуг, які вони надають, не мають економічної можливості наймувати  працівників, на умовах о праце.  Це просто не рентабельно. Отже, закон, який регулює послуги агентств з працевлаштування, це передбачає та  надає агентствам право на цю форму зайнятості.

По-друге, умова злецення є ідеальним контрактом на виконання додаткових та випадкових робіт. Але, у випадку якщо у нас немає основного працедавця, а нова компанія зацікавлена ​​в наших послугах, вона запропонує умову злеценія. Тоді ви:

  • застраховані від хвороби; маєте можливість отримати вищу винагороду, якщо крім умови о праці, отримуєте дохід, що дорівнює або перевищує національний мінімум (на цей час брутто 2650). Тоді внесок на соціальне страхування не стягується. Ви платите лише медичну страховку, яка значно;
  • контракт розривається день в день. Це не регулюється окремими правилами, що є  корисним як для працедавця, так і для працівника.
  • існує мінімальна погодинна ставка.

Якщо підписана умову злеценіа не з агенцією з працевлаштування, а з прямим працедавцем, то для того, щоб ця  форма контракту зберігала ознаки  умови о праці необхідно виконати  важливі елементи:

  • робота та дія працівника повинна бути чітко визначена та зазначена;
  • робота не повинна бути стандартизована відповідно до регулярних, наприклад, 8-годинного робочого часу;
  • контракт повинен стосуватися конкретного замовлення, наприклад, будувати стіну конкретної будівлі, а також не працювати муляром у багатьох місцях та виконувати різні завдання.

Чи можна підписати умову злеценіа  із вашим роботодавцем, з яким ми підписали умову о праці?

Так, але лише в тому випадку, якщо виконання вашох функцій не було пов’язане із зобов’язаннями, які ми виконуємо за умовою о праці.

Класичний приклад:

  1. Механіка, працевлаштованого  за умовою о праці в автомайстерні, роботодавець попросив побудувати перегородку в майстерні та  поза робочим часом. Це буде умова здеценія, оскільки будівельні роботи не включені до посадової інструкції автомеханіка згідно з трудовим договором. Завдяки цьому вартість такого контракту нижча для роботодавця, та ми можемо отримати за нього більші гроші.
  2. Того самого механіка роботодавець просить замінити гальмівні колодки у службовому автомобілі після робочого часу. Це буде позанормова робота, оскільки вона пов’язана з обов’язками, що виконуються за трудовим договором. Вартість такого контракту для роботодавця є дуже висока.

 Підсумок

Хоча умова о праце  забезпечує більшу безпеку та захищена соціальними  нормами трудового законодавства, Умова злеценія  вважається дуже позитивною формою. Це дає нам можливість заробити додаткові гроші поза умовою  о праці, та  отримувати  соціальне страхування, незважаючи на відсутність умови о праці. Це особливо важливо у співпраці з агентствами з працевлаштування.

Джерело матеріалу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі