Підлітки у Польщі можуть виконувати лише легку роботу, яка не становить загрози життю, здоров'ю та їх розумовому розвитку, а також не заважає виконанню шкільних обов'язків. Це стосується й вимушених переселенців із України. Учні чи студенти, які хочуть підзаробити чи набратися досвіду, часто вирішують підробити під час курортного сезону. За регламентом вони можуть лише легкою роботою.
Працевлаштування може бути засноване на контрактах, пов'язаних із трудовим законодавством, а також із цивільним законодавством (договори злеценія, о праце).
З скільки років можна працювати?
Особи віком від 15 років та старші можуть працювати в Польщі на законних підставах за трудовим договором. Працевлаштування осіб віком від 15 до 18 років регулюється розділом 9 Трудового Кодексу "Працевлаштування неповнолітніх".
Умови, на яких молоді люди можуть бути працевлаштовані:
- закінчив як мінімум восьмирічну початкову школу;
- подає медичну довідку про те, що робота даного виду не є небезпечною для його здоров'я.
- Крім цього у Кодексі Праці (191 § 2).1 - 3) зазначено, коли може працювати неповнолітній:
- Особа, яка закінчила восьмирічну початкову школу і не досягла 15-річного віку, може бути працевлаштована на умовах, встановлених для підлітків у тому календарному році, в якому вони досягають 15-річного віку.
- Особа, яка закінчила восьмирічну початкову школу і не досягла 15-річного віку, за винятком особи, зазначеної в § 21, може бути працевлаштована на умовах, встановлених для підлітків, з метою професійного навчання у формі професійного навчання.
- Особа, яка не закінчила восьмирічну початкову школу і не досягла 15-річного віку, може бути працевлаштована на умовах, встановлених для підлітків, з метою професійної підготовки у формі навчання для виконання певної роботи.
Особа віком 18 років і старша може бути працевлаштована на повну ставку. Однак із кожного правила є винятки.
Так, при регулюванні питання працевлаштування осіб, які не досягли 18-річного віку, Трудовий кодекс використовує поняття неповнолітнього. Це особи віком від 15 до 18 років. Прийом на роботу такої особи можливий за умови, що він закінчив не менше восьми класів початкової школи та подав медичну довідку, що свідчить про те, що робота не становить небезпеки для її здоров'я.
Хоча заборонено наймати осіб молодших 15 років, є й деякі винятки. Для стажування можуть бути прийняті на роботу особи віком до 15 років. Ці контракти регулюються положеннями про трудові договори на невизначений термін, і метою є навчання професії чи підготовка до роботи - отже за визначенням це короткострокова, відпускна робота.
Медичний огляд
Перед початком роботи молодий співробітник повинен пройти попереднє медичне обстеження, а надалі також пройти періодичні та контрольні огляди.
Що, якщо лікар вирішить, що певний вид роботи не підходить для підлітка, оскільки становить небезпеку для здоров'я? Роботодавець повинен змінити вид роботи, і якщо це неможливо, негайно розірвати з нею трудового договору. У такій ситуації він сплачує підлітку компенсацію у розмірі винагороди за період повідомлення.
Коли йдеться про захист здоров'я молодого співробітника, є ще один обов'язок роботодавця. Він повинен надати відповідну інформацію про професійний ризик, пов'язаний з роботою, що виконується, і принципи захисту від загроз не тільки підлітку, але і його законному представнику.
Легка робота
Молоді люди, найняті з метою, відмінних від професійного навчання, повинні виконувати легку роботу. Відповідно до положень легка робота не може створювати загрози для життя, здоров'я та психофізичного розвитку підлітка, а також заважати підлітку здобувати обов'язкову освіту.
Перелік таких робіт визначається роботодавцем самостійно після згоди лікаря з медицини праці. До такого переліку не можуть бути включені роботи, заборонені для молоді, зазначені в постанові Ради Міністрів про перелік робіт, заборонених для молоді, та умови їх зайнятості на деяких із цих робіт.
Перелік легких робіт має бути включений до правил трудового розпорядку або якщо роботодавець не зобов'язаний видавати такі правила - в окремий внутрішній акт.У правилах роботи на кожному робочому місці мають бути зазначені, серед іншого, ці три пункти:
- списки робіт, заборонених для неповнолітніх робітників та жінок,
- види робіт та перелік робочих місць, дозволених неповнолітнім працівникам для проходження стажування,
- перелік легких робіт, дозволених для неповнолітніх робітників, зайнятих для цілей, відмінних від професійного навчання.
Легкими роботами будуть, наприклад, роботи, які пов'язані з перенесенням важких прдметів - не пов'язані з надмірними фізичними зусиллями чи впливом шкідливих хімічних, фізичних і біологічних чинників, які потребують постійно вимушеного і незручного становища тіла чи роботи, не загрожують правильному психічному розвитку підлітків. Це може бути проста офісна робота, робота за комп'ютером чи прибирання.
Вимога про укладення трудового договору на невизначений термін, як і при прийомі на роботу з метою учнівства, не поширюється на працевлаштування молодої людини, яка виконує легку роботу. Кращим контрактом на легку роботу найчастіше буде терміновий контракт.
Особливі умови праці
Залучення юнака до легкої роботі вимагає від роботодавця забезпечення особливих умов праці.
Під час шкільних канікул робочий час підлітка не може перевищувати семи годин на день та 35 годин на тиждень, а якщо йому менше 16 років, він не може працювати понад шість годин на день.
Неповнолітній працівник не може працювати понаднормово або вночі. Він також не може працювати у неділю.
Слід пам'ятати, що підліткам не можна працювати у приміщеннях, де температура повітря перевищує 30 градусів за Цельсієм.
Незважаючи на вищевикладене, дитина віком до 16 років може виконувати роботу в організації, що займається художньою, культурною, спортивною чи рекламною діяльністю. Для виконання такої роботи потрібна попередня згода законного представника чи опікуна, а також згода компетентного інспектора праці. Однак у разі йдеться про прийом працювати, здійснюваному виходячи з цивільно-правового договору, а чи не трудового договору.
Така зайнятість використовується, насамперед, у різних культурних (концерти) та рекламних проектах (реклама на телебаченні та ін.)
Перерви на роботі для неповнолітнього
Перерва в роботі, включаючи нічний час, для неповнолітнього співробітника має тривати не менше 14 годин, крім того, неповнолітній працівник повинен бути забезпечений 48-годинним безперервним відпочинком, включаючи неділю, щотижня.
Перерва на обід для молодої людини теж має бути більш тривалою. Якщо денний робочий час неповнолітнього перевищує 4,5 години, роботодавець повинен надати йому безперервну перерву тривалістю 30 хвилин. Перерва зараховується у робочий час.
Відпустка неповнолітнього
Право на 12-денну відпустку молодик отримає через 6 місяців після вступу на першу роботу. Через рік кількість його відпускних днів збільшується до 26. Крім того, молодій людині, яка відвідує школу, має бути надано відпустку під час шкільних канікул.
Співфінансування зайнятості молоді
Роботодавець, який бажає найняти неповнолітнього працівника для навчання, може клопотати про відшкодування витрат на заробітну плату та відрахування на соціальне страхування. Добровільний трудовий колектив може відшкодовувати витрати до найнижчих ставок, зазначених в окремих нормативних актах, що діють у період, за який відшкодування провадиться на підставі угоди, укладеної з роботодавцем або організацією, що об'єднує роботодавців.
Роботодавці, які приймають підлітків на шкільну анкету, можуть щороку з 1 січня до 15 листопада подавати заяву на укладення договору про відшкодування з повним комплектом документів. Якщо навчання проходитиме поза школою, заявки необхідно подавати до 20 числа кожного місяця.
Чи зможете ви працювати в 12,13 чи 14 років?
У віці 12, 13 або 14 років ви не можете працювати за трудовим договором, регульованим Трудовим кодексом. Альтернативною формою зайнятості у цьому віці чи молодше може бути доручення чи контракт виконання конкретної роботи (умова злеценія чи умова о праце). У такій ситуації необхідна згода батьків чи інших законних опікунів та згода інспектора праці. Інша умова – робота повинна включати культурну, художню, спортивну чи рекламну діяльність. У дитини також має бути медична довідка та згода від директора школи, яку вона відвідує.
Документи, необхідні при оформленні на роботу
Максимально можливий пакет, розуміючи, що у деяких випадках деякі документи не потрібні:
- Паспорт.• Декларація від підлітка про відсутність іншої роботи або підтвердження графіка робочого часу на іншій роботі.
- Висновок лікаря про відсутність протипоказань для виконання дитиною роботи або іншої оплачуваної діяльності.
- До 16 років - письмова згода батька/опікуна на виконання дитиною роботи або іншої оплачуваної діяльності.
- До 16 років – висновок психолого-педагогічного консультаційного центру про відсутність у дитини протипоказань до роботи.
- Якщо підліток ще навчається у школі і йому немає 15 років – згода директора школи, яку відвідує дитина.
- Перелічене не виключає потреби заповнення внутрішніх документів підприємства: заяви, згоди на обробку даних, ознайомлення з інструкціями та ін. Підписується договір.
Чи можуть працювати неповнолітні іноземці?
Прямо питання працевлаштування неповнолітніх іноземців не регулюється. Окрім іншого, це означає відсутність заборони на таку роботу.
Окреме питання - отримання документа, що дозволяє працювати у РП. Ця ситуація так само регламентується на загальних підставах, але якщо йдеться про студентів або інші типи учнів, то працевлаштування допустиме без додаткового дозволу.