Як отримати українську ID-картку (внутрішній паспорт) у Польщі?

У багатьох українських біженців, які в'їхали до Польщі, внутрішній паспорт став недійсним, або був зіпсований, втрачений. У кожному з таких випадків документи потрібно поновити, замінити, оформити.

 

Якщо закордонний паспорт можна продовжити або оформити в неділю, то технологія отримання ID-картки значно відрізняється від перерахованих процесів, і потребує окремих зусиль. Що таке ID-картка, для чого може знадобитися біженцям та, нарешті, як оформити внутрішній паспорт України у Польщі – читайте у поданому матеріалі.

Що таке українська ID-картка у Польщі?

Українське законодавство має на увазі два основні (але не єдині) документи, що підтверджують особу та громадянство:

  • Для поїздок до інших країн використовується закордонний паспорт (за винятком країн, які можливі за внутрішніми документами).
  • Для використання всередині країни – внутрішній паспорт.

ID-картка громадянина України – це сучасний формат внутрішнього паспорта, що підтверджує особу та громадянство свого власника. За законом отримувати ID-картку має кожен громадянин, який досяг 14 років.

Ця ID-картка є повноцінним документом. Не варто плутати її з тимчасовими документами на виїзд (білим паспортом)/свідоцтвами, що підтверджують громадянство, які видають українські консульства.

Навіщо потрібна ID-картка у Польщі?

Окрім законодавчого обов'язку мати внутрішній паспорт, ID-картка в деяких випадках допоможе з легалізацією біженців з України до Польщі. Наприклад, у цьому документі є написання П. І. О. транслітерацією, що буває необхідно за відсутності закордонного паспорта. За ID-картами (знову ж таки, за відсутності закордонного паспорта) допускається отримання PESEL UKR за Спеціальним законом.

Проте, найчастіше, найголовніше – без внутрішнього паспорта (чи за недійсності документа, наприклад, після закінчення термін дії) не можна отримати чи замінити заграпаспорт.

Зверніть увагу, що зараз почав діяти експериментальний порядок одночасного оформлення ID-карти та закордонного паспорта. Ця стаття присвячена лише внутрішньому документу, але за бажання можна отримати відразу обидва. Робиться це у тому самому «Паспортному сервісі», але за окремою вартістю.

Чи замінює ID-карта закордонний паспорт?

Безпосередньо один паспорт не може виконувати функції іншого. Однак при знаходженні в Польщі ID-картка може бути посвідченням особи при деяких процедурах. Наприклад, частина банків РП українським біженцям без закордонних паспортів відкриває рахунки за ID-картками.

Важливо розуміти, що польські закони не поширюються на всі країни ЄС, і норми, що діють у РП, можуть відрізнятися. Застосування українських ID-карток в інших країнах необхідно з'ясовувати безпосередньо там.

Як оформити внутрішній паспорт громадянина України у формі ID-картки?

Ухвалення документів на оформлення здійснюється на підставі особистого звернення до центрів «Паспортний сервіс» (укр., «Паспортний сервіс») незалежно від зареєстрованого місця проживання.

Паспорт оформляється:

  • Неповнолітнім з 14 до 18 років – на 4 роки.
  • Повнолітнім – кожні 10 років.

Термін виготовлення паспорта:

  • звичайний формат і перший паспорт після 14 років – до 20 робочих днів;
  • терміновий формат – до 10 робочих днів.

Для планування термінів дуже важливо розуміти, що зазначені 10 – 20 днів не включають доставку документів, яка може зайняти досить тривалий період, особливо якщо одночасно оформляти закордонний паспорт.

Які документи необхідні для отримання ID-картки?

Пакети документів для отримання ID-карток відрізняються для першого отримання внутрішнього паспорта (після настання 14 років) та для заміни картки дорослими.Для оформлення паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм у формі ID-картки для досягнення 14-річного віку потрібно надати:

  • свідоцтво про народження;
  • паспорт громадянина України одного чи двох батьків;
  • довідка про реєстрацію місця проживання (за наявності);
  • РНОКПП (ІПН) або повідомлення про відмову від його прийняття (за наявності).

При цьому особа від 14 до 18 років, яка має зареєстроване місце проживання, під час оформлення паспорта може за бажанням подати запит на отримання РНОКПП із подальшим відображенням у паспорті.

Повнолітні особи можуть отримати ID-картки за такими підставами:

  • Замість паспорта зразка 1994 року за досягнення 25/45 років або за бажанням.
  • У разі втрати/викрадення паспорта.
  • Після закінчення терміну дії попереднього документа.
  • У разі зміни інформації (наприклад, зміна прізвища під час одруження).
  • Якщо виявлено помилки в інформації.
  • У разі непридатності паспорта для подальшого використання.
  • При наданні РНОКПП або повідомлення про відмову від його прийняття.
  • Перелік документів для повнолітніх:

Паспорт громадянина України (за його відсутності можуть вимагати підтвердження громадянства через консульство). Документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (свідоцтво про шлюб, розлучення, про зміну імені, рішення суду про розірвання шлюбу тощо).

  • РНОКПП або повідомлення про відмову від його прийняття (за наявності).
  • Довідка про реєстрацію місця проживання (за наявності).• Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (при викраденні паспорта) або аналогічний документ від польської влади (якщо паспорт втрачено в РП).

Якщо особа отримувала попередній паспорт громадянина України зразка 1994 р. на території, яка зараз не підконтрольна Україні, додатково необхідно подати «усі наявні документи, у тому числі документи, які містять фотозображення особи, що дозволяють ідентифікувати заявника». Що мається на увазі під усіма документами докладно не пояснюється. Імовірно, йдеться про все, що допоможе з ідентифікацією особи.

Транслітерація у паспорті

Необхідно сказати кілька слів про латинське написання П. І. О. в ID-карті. Транслітерація може бути виконана відповідно до написання:

  • У раніше виданих документах, що засвідчують особу та підтверджують громадянство України.
  • У документах, які засвідчують факт народження.
  • У свідоцтві про зміну імені.
  • У свідоцтві про укладення або розірвання шлюбу.

Документи, видані компетентними органами іноземної держави та легалізовані в установленому законодавством порядку (якщо інше не передбачено міжнародними договорами) подаються з перекладом українською мовою, засвідченим нотаріально.

Написання прізвища українця латинськими літерами також може бути виконане відповідно до написання:

  • прізвища дитини/батьків (або одного з них);
  • прізвища одного з подружжя у раніше виданих ним паспортах;
  • у паспортних документах іноземця, виданих іноземними державами, якщо дитина/батьки/один із подружжя є іноземцями або особами без громадянства.

Документ також подається з перекладом українською мовою та завірений нотаріально.

Де у Польщі зробити паспорт України: адреса представництва ДП «Документ»

На момент публікації цього матеріалу існував єдиний центр «Паспортний сервіс» (представництво ДП «Документ») у Польщі. Адреса у Варшаві: Al. Jerozolimskie 179, 02-222 Warszawa Centrum handlowo-rozrywkowe Blue City.

Працює центр із понеділка по суботу з 10:00 до 19:00. Неділя вихідний. Пропускна спроможність – до 500 осіб у робочий день. Згодом кількість пунктів прийому/видачі документів збільшиться. Відстежувати актуальні адреси можна на цій карті  (відкриється офіційний сайт «Паспортного сервісу»).

Відвідування центру суворо за попереднім записом, проте заявлено, що згодом у нових пунктах можлива жива черга. Здійснити реєстрацію можна онлайн, для чого потрібно скористатися спеціальним сервісом 

Вказати потрібно тип документа та підставу.

Після готовності ID-картки на вказаний під час реєстрації телефон прийде повідомлення з датою та часом відвідування центру.

Видача ID-картки

У зазначений час та дату необхідно знову особисто відвідати центр «Паспортний сервіс». Під час видачі паспорта проводиться процедура верифікації.

У разі неотримання громадянином паспорта протягом трьох місяців з дня його надходження до центру «Паспортний сервіс» готовий документ повертається територіальному підрозділу ДМС для подальшого зберігання.

У разі неотримання заявником паспорта протягом двох років у територіальному підрозділі ДМС з дня його оформлення документ знищується. За письмовим зверненням заявника, термін зберігання паспорта може бути продовжений до трьох років з дня його оформлення.

Скільки коштує оформити ID-карту України в Польщі?

Вартість оформлення ID-карти залежить від віку та терміновості виготовлення (якщо вона можлива). Зверніть увагу, що ціни за різні операції можуть бути вказані у різних валютах:

  • Для першої ID-картки після 14 років (20 робочих днів): сервісний збір – 335 злотих.
  • Для заміни внутрішнього паспорта (ID-картки, 20 робочих днів): адміністративний збір (послуга, бланк, персоналізація) – 372 гривні та сервісний збір – 335 злотих.
  • Термінове отримання ID-картки (10 робочих днів): адміністративний збір – 498 гривні та сервісний збір – 335 злотих.

Ще раз нагадаємо, що зазначені терміни можуть не включати періоди доставки документів. У разі одночасного отримання закордонного паспорта до зазначених сум необхідно додати 733 гривні (виготовлення за 20 робочих днів) або 1085 гривень (за 10 робочих днів).

Як сплатити збори за внутрішній паспорт?

Оплата здійснюється на місці за допомогою онлайн-сервісу. Готівкові платежі нині неможливі. Для оплати необхідно мати смартфон та реквізити своєї банківської картки.

Рекомендації щодо оплати зборів:

  1. Бажано мати картку українського банку.
  2. Якщо картку випущено іноземним банком, необхідно заздалегідь перевірити можливість здійснення платежів у гривні.
  3. Обов'язково перевірити, чи встановлено достатній ліміт на карті для платежів в Інтернеті.

Майте на увазі, що банки можуть брати комісію як за перелічені операції, так і за конвертацію валют.

Висновок

ID-картка громадянина України – документ не тільки багато в чому корисний при проживанні в Польщі, але й для деяких процедур необхідний. Отримати/замінити документ (або обміняти внутрішній паспорт старого формату на нову карту) можна без виїзду з РП.

Головне, чітко розуміти різницю між ID-картою та іншими схожими документами, щоб визначитися з місцем звернення, і не витрачати зайві час та гроші.

Джерело


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі