Консульство України у Гданську інформує, як діяти після зміни прізвища під час війни. Чи можна змінити прізвище в закордонному паспорті, якщо через обставини його не вдалося змінити в цивільному (внутрішньому) паспорті?
Насамперед, у консульстві радять не використовувати документи, головним чином паспорти видані на ваше попереднє прізвище, не відкривати за такими документами рахунки, не перетинати кордон тощо. Так як у такому випадку ви надаєте свідомо неправдиву інформацію про себе (це прізвище вже не ваше), і людини з такими даними вже просто не існує.
Далі – про заміну прізвища у паспорті.
Спочатку ви маєте змінити паспорт громадянина України (внутрішній паспорт) на нове прізвище і лише потім – закордонний. Посольства та консульства не оформлюють внутрішні паспорти, тому можуть робити тільки закордонний. А для цього ви маєте подати – серед інших документів – паспорт громадянина України, оформлений на нове прізвище. Отже, посольства та консульства можуть оформити закордонний паспорт із новим прізвищем, якщо ви надаєте внутрішній паспорт, оформлений на нове прізвище.
Внутрішній паспорт закордоном українці можуть оформити лише у Варшаві у мобільних пунктах Державної міграційної служби, проте перелік міст Служба планує розширювати. У мобільних пунктах діє також послуга одночасного оформлення закордонних та внутрішніх паспортів, тому оформити як внутрішні, так і закордонні паспорти на нове прізвище можна буде відразу.
Де замінити паспорт?
Але громадяни України, які вже зараз перебувають за кордоном, можуть подати заяви-анкети на оформлення паспортних документів за допомогою чотирьох програмно-технічних мобільних комплексів (спеціально облаштовані мікроавтобуси), розташованих на місці майбутньої локації за адресою: Warszawa, al. Jerozolimskie 179, ТЦ Blue City.
Мобільні комплекси працюють із понеділка по суботу, з 10 до 19 години. Обслуговування відвідувачів здійснюється за попереднім записом в електронну чергу за посиланням https://warszawa.pasport.org.ua/solutions/e-queue
Тут громадяни України можуть оформити ID-картку, паспорт громадянина України для виїзду за кордон та навіть скористатися новою послугою з оформлення обох документів одночасно. Перелік документів для оформлення паспортних документів стандартний – як і у тих «Паспортних сервісах», що знаходяться в Україні.
У майбутньому центрі ДП «Документ», який у серпні почав рацювати, планується приймати близько 500 осіб на день, усі робочі процеси здійснюватимуться з використанням новітніх інформаційних систем та технологій. Отримати адміністративні послуги ГТС України буде можливо як за попереднім записом в електронну чергу, так і без нього.
Як швидко можна отримати новий документ?
Враховуючи особливості міжнародної логістики під час військового стану, терміни оформлення та видачі паспортних документів становитимуть до 45 робочих днів – у звичайному режимі та до 20 робочих днів – у терміновому. Оплата послуг на мобільних комплексах буде проводитись на місці – за допомогою онлайн-сервісу. Для цього одержувачам послуг необхідно мати при собі смартфон та реквізити банківської картки (оплата готівкою поки що недоступна).