Як вчинити, якщо на новому місці у Польщі роботи немає чи довелося звільнитися? Кидати все і повертатися, або зайнятися пошуком нової роботи? Але якщо іншого роботодавця знайти не вдається? Є в Польщі інструмент –допомога з безробіття, яким можуть скористатися і багато іноземців.
Що таке Zasiłek dla bezrobotnych?
Zasiłek dla bezrobotnych так і перекладається – допомога для безробітних.
Розмір kuroniówkę встановлюється щорічно та залежить від цілого ряду різних параметрів. Насамперед, від стану ринку праці. Понад те, у призначенні допомоги має значення місцевий чинник – обстановка у конкретному воєводстві. Наприклад, від нього залежить тривалість виплати, що становить 3, 6 чи 12 місяців.
Для отримання допомоги необхідно стати на облік до місцевого центру зайнятості та відповідати низці умов.
Хто може зареєструватися як безробітний або шукаючий роботу?
Ми невипадково винесли в заголовок два терміни – безробітний та шукаючий роботу. Юридично вони мають низку відмінностей:
- Безробітний (osoba bezrobotna) – людина, яка не має роботи та зареєстрована на польській біржі праці, тобто має право на допомогу.
- Той, хто шукає роботу (osoba poszukująca pracy) – це ширше поняття. Людина також зареєстрована у місцевому центрі зайнятості, має можливість переглядати вакансії та/або отримувати консультації, але цілком може в даний момент мати дохід (наприклад, здавання житла в оренду або роботу, яку бажає змінити).
З цього випливає, що тим, хто шукає роботу, допомога не надається, на неї може претендувати тільки людина безробітна.
Чи можуть іноземці отримати Zasiłek dla bezrobotnych?
Так це можливо. Причому виходячи з досить широкого кола фактів. Громадяни третіх країн можуть зареєструватися безробітними, а значить і претендувати на допомогу по безробіттю у Польщі, якщо:
- Мають постійний побут.
- Мають статус біженця, захист або інші гуманітарні обставини.
- Є членами сімей громадян ЄС або членами сімей поляків.
- Власники ВНЗ з наукової діяльності, а також карт резидентів ЄС, виданих в інших країнах, але бажаючі працювати (вести бізнес, навчатися, стажуватися) у РП.
Можуть розраховувати на допомогу та іноземці в інших статусах за умови, що до подання заяви безперервно відпрацювали у Польщі не менше 6 місяців, kuroniówkę можуть отримувати:
- Власники годинного побуту, виданого на підставі роботи.
- Ті, хто має КПП на основі роботи в радах директорів (за умови, що не мають часток або акцій у цих юридичних особах).
- Власники робочих віз.
Повторимо, т.як. це дуже важливо, ці три категорії іноземців можуть претендувати на допомогу по безробіттю тільки за умови безперервної роботи протягом мінімум півроку до моменту реєстрації на біржі праці.
Разом з вищеописаними обставини повинні відповідати й іншим вимогам:
- Центр зайнятості не може запропонувати відповідної вакансії, в т.ч. стажування чи навчання.
- Протягом щонайменше 12 місяців із попередніх 18-ти іноземець отримував заробітну плату або інший дохід (наприклад, від підприємницької діяльності) не менше мінімальної зарплати.
Крім цього, у необхідні 12 місяців можуть бути включені відпустки для догляду за дитиною, через непрацездатність та час військової служби.
Чи можуть отримувати допомогу українські біженці (Статус UKR)?
Особи, які оформили Статус УКР, отримали повний доступ до всіх посібників на тих же правах, що й громадяни Польщі. Однак і умови для оформлення допомоги з безробіття для них ті ж, у тому числі й вимога про легальну роботу в Польщі протягом не менше ніж 365 днів у попередні 18 місяців.
Очевидно, що більшість біженців, які нещодавно прибули до країни, фізично не можуть відповідати цим параметрам, а значить і розраховувати на допомогу не можуть (принаймні до виконання умов).
Одночасно у біженців зберігається право стати на облік, брати участь у програмах пошуку роботи та перенавчанні. Через певний час, коли необхідні параметри будуть дотримані, з'явиться можливість оформити допомогу по безробіттю.
Права та обов'язки безробітного у Польщі
Osoba bezrobotna має право користуватися послугами центру зайнятості з пошуку роботи та іншими можливостями. Основні з них:
- Отримувати відомості про наявні вакансії, можливості стажування або навчання (перенавчання).
- Мати страховку ZUS, внески за яку сплачуватиме держава/муніципалітет.
- Включати у свою страховку дружину/подружжя чи неповнолітніх дітей (у разі навчання, дитини – до 26 років).
- Батьки-одиначки можуть претендувати на відшкодування витрат на догляд за дітьми до 7 років.
- Особи до 30 років можуть отримувати гранти на навчання.
Крім цього, існують місцеві програми, які можна використовувати, наприклад, допомога для початку підприємницької діяльності.
При всіх правах на особу безробітна накладається і чимало зобов'язань, за недотримання норм яких іноземець може бути позбавлений статусу безробітного:
- Відвідувати офіс центру у призначений час для отримання інформації.
- Протягом тижня повідомляти центр про працевлаштування, а отже, про втрату права на допомогу.
- Приймати пропоновану допомогу (працевлаштування, стажування, навчання).
- Протягом 7 днів повідомляти про зміни до реєстраційних даних.
- У випадках зміни місця проживання повідомляти центр на нову адресу протягом 14 днів.
- Пройти медогляд та/або психологічне тестування щодо вимог центру зайнятості.
- Повідомляти про призначення/отримання іншої допомоги, наприклад, за станом здоров'я або доглядом за хворим родичем.
Як стати на біржу праці у Польщі?
Реєстрація в центрі зайнятості – обов'язкова умова отримання Zasiłek dla bezrobotnych. Оформлення відбувається на біржі праці за місцем постійної чи тимчасової реєстрації. Якщо реєстрація відсутня, можна звернутися до будь-якого доступного центру, але при подачі заяви необхідно вказати на цей факт.
Підтвердження стажу
Одним із найскладніших та неоднозначних питань для іноземців, які бажають отримувати kuroniówkę – це підтвердження трудового стажу. У залік роки роботи йдуть по-різному, і багато в чому залежить від міждержавних домовленостей та місцевих правил.
Терміни отримання допомоги для іноземців
При задовільному вирішенні запиту на Zasiłek dla bezrobotnych його виплати будуть проводитись з 7-го дня після реєстрації.Розраховується допомога щодня на 90 або 180 днів, якщо підстави не зникнуть раніше. У деяких районах, особливо для людей зі стажем понад 20 років, виплата допомоги може бути продовжена до року.
Втрата права на отримання допомоги з безробіття
Вище було зазначено обов'язки безробітного, невиконання яких може зупинити виплату допомоги. Крім цього втрата права на kuroniówkę може статися через:
- Відмова від запропонованої вакансії, стажування чи навчання.
- Не проходження (відмова від проходження без поважних причин) медкомісії.
Відновити статус безробітного, з появою підстав, можна буде не раніше як за 120 днів.
Висновок
Допомога для безробітних у Польщі – інструмент підтримки тих, хто бажає працевлаштуватися. Використовувати його як спосіб існування за рахунок держави, навряд чи вдасться. Найімовірніше, вакансію знайдуть досить швидко. Але ці кошти не завадять на момент зміни роботи, і тепер ви знаєте, як їх отримати.