Про дистанційне навчання в українській школі та обов'язкову освіту в Польщі

Як законно замінити польську школу дистанційною українською, чи можна навчатися одразу у двох закладах та з якими проблемами можна зіткнутися надалі?

Шкільна освіта у Польщі є обов'язковою. Однак багато українських біженців, які в'їхали до РП з дітьми після 24.02.2022, продовжують дистанційне навчання дитини (дітей) у своїх колишніх навчальних закладах. Звідси дуже часто постає питання: чи достатньо такого навчання, щоб відповідати нормам польських законів?

Про обов'язкову освіту та штраф за недотримання цих норм

Закон про освіту встановлює, що освіта у Польщі є обов'язковою до досягнення дитиною 18-річного віку (art.35 Prawo oświatowe – далі p.o.). Особи, які не є громадянами Польщі, які підлягають обов'язковій освіті, здобувають освіту в державних школах на умовах, які застосовуються до польських громадян (art.165 p.o.).

Батьки, які виконують обов'язки з обов'язкового навчання, може бути покарані. Спочатку їм спрямовується нагадування – це повістка з вимогою виконати зобов'язання, у якій батькам повідомляється про ризик відкриття виконавчого провадження.

Якщо реакції не буде, директор школи повинен подати заяву про порушення виконавчого провадження (органом примусового виконання є адміністрація ґміни). У рамках провадження на батьків накладається штраф. Він не може перевищувати суму 10 000 злотих, але може застосовуватися неодноразово (якщо ситуація не виправляється). Загальна сума всіх штрафів не може перевищувати 50 000 злотих.

На щастя, для школярів з України є додаткові можливості.

Спецзакон та школярі

Спецзакон містить положення про звільнення українських школярів, які навчаються дистанційно, від обов'язкової шкільної освіти у Польщі. Це стосується і т.зв. «нульовкам» - підготовчим до школи класам.

За рішенням Міністерства освіти РП, українські школярі можуть продовжувати навчатись в українській школі, якщо вона проводить дистанційне навчання. Рішення про вибір типу школи та форми навчання приймає батько.

Як повідомити владу про дистанційне навчання в українській школі?

За промовчанням навчання в українській школі не замінює обов'язкової польської освіти. Про продовження навчання в українському навчальному закладі слід повідомити.

Батько чи особа, яка здійснює опіку, має подати спеціальну заяву до гміни за місцем проживання дитини про продовження навчання у системі освіти України. Бланку документа офіційно не встановлено. Ми надамо приблизний вигляд цього документа, щоб читачі розуміли вимоги влади, проте точний бланк краще брати місцевої адміністрації, т.к. Формат документа може бути встановлений на цьому рівні.

Як контролюється дистанційна освіта?

Нинішні правила поки що не дозволяють польським школам якимось чином перевіряти, відвідує чи ні учень дистанційні уроки. Опитані директори заявили, що не бачать необхідності здійснювати такий контроль, водночас наголошуючи на тому, що відсутність координації між польськими та українськими органами освіти може пізніше створити проблеми для самих учнів.Українській владі доведеться вирішувати, чи визнавати атестати, видані польською школою, і навпаки, якщо батьки учня, який зараз проходить дистанційне навчання в українській школі, вирішать залишитися в Польщі, необхідно буде визначити, як кваліфікуватиметься період, в якому вони навчалися таким чином .

Проблема можлива, якщо учень зможе підтвердити факт навчання документально. За наявності атестату чи довідки зі школи ці документи мають бути прийняті до розгляду.

Чи можна одночасно навчатися віддалено та офлайн?

Чимало батьків українських учнів обрали для дітей одночасне навчання і в українській, і у польській школах. За словами опитаних директорів, це цілком законно, хоч і не дуже просто для самих учнів. Натомість школи, як заявили їхні керівники, намагаються «не ускладнювати завдання» таким дітям.

Джерело 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі