Що таке шкільна стипендія?
Відповідно до Закону про систему освіти, учень має право на отримання фінансової допомоги за рахунок коштів, виділених для цієї мети в державному бюджеті або бюджеті відповідної одиниці місцевого самоврядування.
Матеріальна допомога має соціальний чи мотиваційний характер. Допомога з матеріальної допомоги буває двох типів:
- Безпосередньо шкільна стипендія (stypendium szkolne) – повне або часткове покриття витрат на участь в освітній діяльності, у тому числі компенсаційної, що виходить за межі діяльності, що проводиться у школі в рамках навчальної програми, а також участь у освітній діяльності, що здійснюється поза школою.
- Шкільна допомога (zasiłek szkolny) – видається у натуральній формі, наприклад, придбання підручників або спеціальні курси для дітей іноземців.
Якщо орган, який надає стипендію (адміністрація ґміни) вирішить, що надання стипендії у вищевказаних формах неможливе, він може присудити її у вигляді грошової допомоги. Шкільна стипендія може надаватися в одній або кількох формах одночасно.
Учні загальноосвітніх шкіл можуть отримувати шкільну стипендію у вигляді повного або часткового покриття витрат, пов'язаних з навчанням поза місцем проживання.
Хто може здобути шкільну стипендію?
Ця форма підтримки надається учням, які перебувають у складній ситуації, внаслідок низького доходу кожного члена такої сім'ї. Особливо це стосується ситуацій, коли в сім'ї є такі соціальні (і не лише) явища:
- безробіття;
- інвалідність;
- тяжкі чи тривалі захворювання;
- багатодітність;
- неможливість виконувати виховні функції;
- алкоголізм чи наркоманія;
- сім'я неповна або сталася випадкова подія, яка відобразилася на стані сім'ї.
Як правило, шкільна стипендія не призначається учню, який вже отримує інші виплати з державних коштів. Однак рішення приймається на рівні гміни, і можливе оформлення шкільної стипендії у розмірі, який разом з іншою соціальною допомогою з державних фондів не перевищує 20-кратного розміру сімейної допомоги на дитину віком від 5 років до 18. Наразі розмір сімейної допомоги складає 124 злотих. У випадку з учнями коледжів ця сума є 18-кратним розміром зазначеної суми.
Рівень доходу сім'ї для шкільної стипендії
Щомісячний розмір доходу на людину в сім'ї учня, що дає право на отримання шкільної стипендії, не може перевищувати розмір доходу на людину в сім'ї, встановлений Законом про соціальну допомогу. У 2022 році вона становитиме 600 злотих на кожного члена сім'ї.
Чи можуть розраховувати на stypendium szkolne іноземці?
Шкільна стипендія – допомога, яка належить ряду жителів Польщі, відповідним умовам. Вона існує вже якийсь час і не пов'язана з українськими подіями 2022 року. Проте за Спеціальним законом, громадяни України, які оформили PESEL UKR, можуть претендувати на цей вид допомоги.
Натомість stypendium szkolne доступна й іншим категоріям іноземців, які відповідають необхідним умовам. Однак, через фінансові можливості, конкретна гміна має право скорочувати перелік таких іноземців (обмежувати його окремими умовами). Наприклад, у ряді випадків претендувати на допомогу можуть лише володарі карти поляка, сталого побуту, карти довгострокового резидента ЄС. Але такі обмеження поширюються далеко не на всі муніципалітети, і уточнювати можливості отримання допомоги необхідно безпосередньо в гміні за місцем проживання/місцем навчання.
Які суми можна отримати як шкільну стипендію?
Шкільна стипендія не може бути нижчою за 80% розміру сімейної допомоги на місяць на дитину віком від 5 до 18 років. Максимальний розмір шкільної стипендії складає 200% цієї суми. Відповідно, в даний час шкільна стипендія не може бути нижчою за 99,20 злотих, але не може перевищувати 248 злотих на місяць на кожного школяра / учня в сім'ї.
Шкільна стипендія призначається терміном щонайменше один місяць і трохи більше 10 місяців у конкретному навчальному році, а для учнів коледжів – від одного до 9 місяців. Із цього випливає необхідність подавати заяву окремо на кожен навчальний рік, якщо у такому році зберігаються умови для отримання допомоги.
Детальний спосіб визначення розміру шкільної стипендії залежно від матеріального становища учнів та їхніх сімей може відрізнятися залежно від гміни – точний опис можна знайти у положенні про надання матеріальної допомоги у муніципалітеті за місцем проживання. У таких правилах рада ґміни також визначає форми та порядок надання стипендіум скольне.
Як подати заяву на шкільну стипендію?
Для отримання шкільної стипендії необхідно заповнити та надати заяву. Це можуть зробити батьки, опікуни чи сам учень, якщо він уже досяг повноліття. Заяву може також подати директор школи.
Заява на шкільну стипендію подається з 1 до 15 вересня кожного навчального року. В обґрунтованих випадках заява на отримання шкільної стипендії може бути подана після цього терміну, якщо така дозволена правилами конкретної ґміни.
Як заповнити заяву на stypendium szkolne?
Універсальної форми заяви для всієї Польщі не встановлено. Ми надамо для ознайомлення зразковий зразок, який діє в одній із гмін, однак треба розуміти, що в кожному муніципалітеті бланк може бути свій, а в деяких існують і окремі (спеціальні) документи для українських біженців.
Які ще потрібні документи?
Виходячи з умов отримання допомоги, гміна може вимагати:
- Паспорт батька/опікуна.
- Відомості про сім'ю, яка проживає в Польщі.
Документи дитини.
- Підтвердження кревності / опікунства.
- Документи зі школи/коледжу, що підтверджують навчання у цьому навчальному закладі.
- Підтвердження фінансового становища сім'ї.
- Документи про особливі ситуації (інвалідність, безробіття тощо).
Це приблизний перелік, і кожен муніципалітет може вимагати додаткових відомостей. Усі документи не польською повинні мати присяжний переклад.
Куди подати заявку на шкільну стипендію?
Шкільна допомога віднесена до відомства адміністрації ґмін. Заявки на stypendium szkolne найчастіше подаються до муніципальних центрів соціального забезпечення. Але й тут можливі варіанти залежно від типу гміни – у деяких випадках адресат подачі може поєднувати кілька функцій.
Дізнатися про це нескладно – достатньо звернутися до адміністрації та заявити про намір подати документи на шкільну стипендію.
Закінчення надання шкільного посібника
Виплати (або надання допомоги в іншій формі) автоматично припиняться після закінчення термінів, на які було встановлено. Нагадаємо, що для отримання допомоги у наступному навчальному році необхідно подавати нову заяву з 1 по 15 вересня.
Водночас, батьки учня, який отримує стипендію, зобов'язані негайно повідомити орган, який призначив допомогу, про зникнення причин, що стали підставою для призначення допомоги. Наприклад, якщо фінансове становище змінилося. Якщо не повідомити своєчасно про зміну умов, доведеться не лише повертати отримане раніше, але може бути ініційовано і розслідування за підозрою у шахрайських діях.
Висновок
Stypendium szkolne – непогана допомога для сімей із невисоким доходом. Деякі іноземці взагалі знають про її існування, а ті, хто знає – не впевнені у своїх правах на таку допомогу. Сподіваємося, що змогли роз'яснити основні тези.
Головне запам'ятати дві речі: подати заяву необхідно до 15 вересня, а всі додаткові питання потрібно уточнювати безпосередньо в гміні.