Які зміни відбулися в роботі консульства після початку воєнних дій в Україні?
Ситуація змінилася кардинально. Зараз тільки в Труймясті (Гданськ, Гдиня та Сопот - ред.), за різними оцінками, перебуває понад 230 тисяч українців. І це ще не все Поморське воєводство. До консульського округу входять також Західнопоморське, Куявсько-Поморське й Вармінсько-Мазурське воєводства. У консульстві працює 10 осіб - це дуже мало, але покращень поки не передбачається, що призвело до низик проблем, ща зараз вирішуються.
Якісь плануються нововведення найближчим часом?
Наближаються похолодання, тому планують встановити біля приміщення консульства вагончик, де люди, які приходять в живу чергу, зможуть сховатися від вітру, дощу, спокійно перечекати, випити кави/чаю чи заповнити документи, щоб заходити уже з усім готовим. Восени консульство повернеться до виїзних прийомів громадян України, але вони не будуть класичними. На жаль, більше не буде можливості подавати документи на виготовлення паспортів - тепер ця дія виконується виключно в консульстві. Натомість люди зможуть прийти й вирішити питання, пов'язані з нотаріальними діями.
Стара і постійна проблема - надзвичайно складно записатися в електронну чергу. Щось можна з цим зробити?
Не всі можуть записатися в електронну чергу, бо можливості щодо кількості осіб, яких реально прийняти протягом дня, за останній період не змінилися. Натомість після початку війни дуже сильно збільшилася кількість громадян України, які приїхали до Польщі. У багатьох не було паспортів, тому зараз вони масово кинулися їх робити.
В інших консульствах вже ліквідували живі черги й потрібен лише запис в електронну. Як у консульстві в Гданську?
Це чи не остання консульська установа України в Польщі, яка перейшла на електронну чергу для надання нотаріальних послуг. Трималися до останнього, але працівники обмежені в можливостях й фізично не можуть впоратися з великими потоками людей. Були випадки, коли люди приїжджали з Німеччини, щоб отримати нотаріальну послугу, їм складно відмовити. З паспортами так само. З-за кордону не було, але з інших регіонів Польщі - так.
З початку війни залишається для живої черги три послуги - продовження дії закордонного паспорта, внесення даних про дитину до паспорта і довідка на підтвердження громадянства. Інші консульські установи України в Польщі перевели й ці послуги на електронну чергу, однак у Гданську поки ні. Прийом через живу чергу дозволяє обслуговувати більшу кількість людей, а дуже багато українців, які втікали від війни, часто не мали при собі документів, тому ці три послуги є життєво необхідними для них у Польщі.
Якщо людина не має чинного паспорта, то не зможе, наприклад, відкрити рахунок у банку, піти на роботу, то завтра в неї не буде грошей на їжу. Приїжджають люди з інших регіонів Польщі.
В які години можна потрапити на прийом через живу чергу?
Зараз ми приймаємо людей з живої чергу з 9:00 до 13:00. Після 13:00 ще відбувається прийом по запису, наприклад, на видачу віз іноземцям, які їдуть в Україну, оформлення закордонних паспортів та їхня видача, вчинення нотаріальних дій.
Чи можливо залучати волонтерів, наприклад, юристів, щоб хоча б частково розвантажити співробітників консульства у вирішенні якихось питань чи наданні відповідей на звернення громадян?
Нажаль, неможливо допускати їх на адміністративну територію консульства через безпекові вимоги. Вони є сторонніми особами. Це - перше. По-друге, волонтерством люди переважно займаються у вільний від роботи час, а робота в консульстві вимагає виконання однотипних завдань зранку й до вечора.