Станом на жовтень 2022 року близько 80 000 біженців з України втратили права на отримання різних грошових допомог. Відмова у виплатах у більшості випадків пов'язана з порушенням правил перебування з тимчасового захисту. При цьому чимало випадків, коли гроші втрачали ті, хто дійсно проживає в Польщі і потребує цих коштів. Як цього уникнути?
У чому причина скасування виплат?
Існує законодавча норма, відповідно до якої біженцям, які отримали PESEL UKR, які виїхали з Польщі більш ніж на 30 днів, анулюють статус тимчасового захисту. Саме з цим і пов'язано, за заявою ЗУС, масове скасування допомоги, зокрема за програмами програм 500+ та Сімейний капітал.
Сьогодні українців перевіряють за даними прикордонної служби. Якщо біженці виїхали з РП понад 30 днів, їх позбавляють права отримання виплат. Тим, хто помилково отримував допомогу після місячної відсутності, буде пред'явлено вимоги щодо повернення незаконно отриманих коштів.
Як ZUS отримує інформацію про виїзд біженця?
Найближчим часом набуде чинності законопроект, відповідно до якого відбудеться інтеграція баз даних усіх зацікавлених державних служб, що дозволить ЗУС отримувати необхідні відомості у спрощеному режимі. Поки що підставою для припинення виплат є:
- Відомості з БД прикордонної служби.
- Інформація від самих біженців про зміну обставин, що призводять до втрати права на допомогу.
- Дані від третіх осіб про те, що біженець залишив Польщу на термін більше місяця.
- Виклик українських біженців у відділення ЗУС для надання доказів перебування у РП.
Завершальний пункт дуже важливий. За чинними нормами відреагувати на такий виклик біженець має протягом 3-х днів.
Які помилки можуть виникнути та як їх уникнути?
Опустимо питання тих біженців, хто свідомо йшов на порушення, з метою отримувати допомогу та не проживати в Польщі – це їхнє рішення, і більшість знала, на що йде. Розглянемо проблему тих, хто опинився без допомоги помилково, продовжуючи перебувати в РП.
Основна маса таких випадків якраз і пов'язана з викликом у ZUS для перевірок та невиконанням такої вимоги. Це могло статися через:
- ігнорування виклику;
- неправильно вказаної адреси або інших контактних даних;
- Зміна адреси проживання без повідомлення ZUS;
- непрацездатності чи помилок засобів комунікації.
Результат у всіх випадках один: через 3 дні після виклику (і, відповідно, неявки запрошеного) допомога скасовується або її виплата припиняється. Причому, за інформацією, що є у нас, про припинення сповіщення може і не надходити – гроші просто перестають нараховуватися.
Щоб уникнути подібних ситуацій, варто своєчасно повідомляти ЗУС про контактні дані, що змінилися, і частіше перевіряти кореспонденцію, що надходить.
Що робити, якщо виплати допомоги припинилися?
Якщо виплати зупинено, а людина не залишала РП на 30 і більше днів, треба звертатися до найближчого відділення ZUS. При собі необхідно мати закордонний паспорт із відмітками про в'їзди-виїзди, що підтверджують присутність у Польщі.
Якщо паспорти немає (а такі випадки так само поширені) або виїзди відбувалися до країн Шенгенської зони без позначок у паспорті, варто підібрати всю інформацію про проживання в РП, яка має як пряме, так і опосередковане ставлення до справи. Це можуть бути чеки з датами, оплачені рахунки, документи про роботу та зарплату, підписані договори з датами тощо, отримати або виконати які можна було під час присутності в країні.
У принципі, такі підтвердження не завадять у будь-якому випадку. З собою краще взяти й документи, що підтверджують первісне право на допомогу (наприклад, свідоцтва про народження дітей).