Як додати сім'ю до страховки ZUS?

Українці, які працюють у Польщі, мають обов'язкову медичну страховку. Як додати до неї родичів, щоб вони мали доступ до медицини?

Кожен офіційно працюючий українець у Польщі виплачує з доходів соціальні платежі до ЗУС. Соцстрах РП). Окрім іншого, це означає, що така людина має обов'язкове страхування, і в разі потреби, вона отримає доступ до медичних послуг.

У членів сім'ї такого застрахованого може не бути своєї роботи. Такі родичі мають право бути вписаними у страховку працевлаштованого, проте за замовчуванням і автоматично цього не відбувається – потрібно зробити низку спеціальних кроків.

Хто є членом сім'ї для внесення до страховки ZUS?

Перелік осіб, яких можна внести до страховки ЗУС, чітко описаний законодавчо. У цьому контексті родич може вважатися:

  • Чоловік/дружина.
  • Рідні за висхідною лінією, тобто. батьки, бабусі-дідусі, але тільки якщо вони проживають разом із застрахованим (ведуть спільне господарство).
  • Діти. При цьому до цієї категорії належать:
  • власні діти;
  • усиновлені діти;
  • діти чоловіка/дружини;
  • онук;
  • дитина-іноземець, щодо якої встановлено опіку;
  • дитина-іноземець, усиновлена ​​у складі прийомної сім'ї/сімейного дитячого будинку.

Можливість поширюється на дітей зазначених категорій до 18 років, а у разі продовження навчання

Хто може вписати у свою страховку?

Власне, будь-хто, хто її має. У поширених випадках, це:

  • Працює за умовами про працю.
  • Підрядник, тобто. найчастіше, той, хто працює за умовою злецения.
  • Бізнесмен.
  • Безробітний, зареєстрований на біржі праці, навіть якщо йому не належить допомога.
  • Студент.

Іншими словами, всі, хто мають свій дохід, або ті, чий статус має на увазі наявність страховки ZUS з інших підстав.

Кого не можна додати?

Навіть якщо член сім'ї підпадає під одну із зазначених категорій, він не може бути вписаний до ZUS застрахованого, якщо має власні підстави на таку страховку.

Тобто не можна вписати до свого ЗУС усіх, перерахованих вище (працюючі, безробітні, студенти, підприємці), а також пенсіонерів та осіб, які отримують державну допомогу, наприклад, у зв'язку з вагітністю.

Це не означає, що ці особи залишаться без страховки, це означає, що вони мають право на свою. Якщо раніше страховка не оформлялася, необхідно звернутись до ZUS.

Чи можна вписати громадянського чоловіка (співмешканця)?

Це питання однозначно визначено законодавством та правозастосовчою практикою. Співмешканець / співмешканка не є членом сім'ї, отже, розраховувати на вписування до страховки не може.

Треба наголосити на тому, що маються на увазі відносини, незареєстровані офіційно. Тут є певні різночитання у формулюваннях – у Польщі «громадянський шлюб» нерідко називають офіційно зареєстрованою спілкою, але зареєстрованою в РАГС, без участі церкви. Такий шлюб є ​​законним, і під описану категорію не підпадає (вписати дружину/чоловіка можна).

Одночасно непрацюючому співмешканцю нічого не заважає зареєструватися на біржі праці і навіть якщо допомога йому призначена не буде, право на медичне страхування він отримає.

Чи можна вписати дитину, народжену від співмешканця?

Незважаючи на неофіційний статус відносин, якщо народжена в такому союзі дитина визнана працюючим батьком, вона є членом сім'ї, і може бути вписана в страховку ZUS.

Особливості страхування учнів та студентів

Якщо студент / учень до 26 років не може бути застрахований як член сім'ї, він має право на власне страхування. Іноземцям є страхування добровільне (вартість близько 55,80 злотих на місяць), якщо немає окремих підстав для отримання обов'язкового.

Однак нерідко виникає питання, коли припиняється дія страховки у цієї категорії осіб, якщо вони закінчили навчальний заклад або відрахували з нього. Відповідно до норм ч.5 ст.67 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, дія страховки в таких випадках припиняється:

  • Для середньої школи – через півроку після закінчення/відрахування.
  • Для вузу – через 4 місяці після закінчення/відрахування.

Після закінчення вишу, датою завершення навчання вважається день складання іспиту на диплом.

Скільки коштує внесення родича до страховки ЗУС?

Усі дії щодо вписування члена сім'ї в страховку ZUS здійснюються абсолютно безкоштовно як для працівника (власника страховки), так і для його рідних (тих, кого планується)

Як вписати члена сім'ї у страховку ZUS? Дії з боку працівника

І офіційно працевлаштований (працюючий за умовою про працю), і підрядник (трудящий за умовою злетіння) здійснюють вписування рідних у свою страховку через роботодавця/замовника.

Процедура дуже проста. Достатньо написати заяву на ім'я роботодавця/замовника (на бланку, наданому роботодавцем, або завантаженим за посиланням https://poland-consult.com/wp-content/uploads/2021/08/wniosek-o-zgloszenie-do-ubezp.- zdrowotnego-czlonkow-rodziny-pracownika.pdf

Заявити про намір зареєструвати (вписати) члена сім'ї у свою страховку ЗУС працівник/підрядник зобов'язаний протягом 7 днів з моменту настання підстав для такого кроку.

Як внести родича до страховки ZUS? Дії з боку підприємця

Ці дії має здійснити роботодавець, якому було подано заяву від працівника. Однак за цією ж технологією вписують у свою страховку ЗУС членів сім'ї та самі підприємці, у тому числі зареєстровані і як ІП, і як юридичні особи.

І у разі заяви від співробітника, і у разі власних дій на операцію дається 7 днів – відповідно, з моменту отримання заяви або з дати появи підстав.

Суть процедури полягає в тому, що до місцевого відділення ZUS подається спеціальна заява форми «ZUS ZCNA». Подати його можна особисто чи онлайн. Розглянемо обидва варіанти, але майте на увазі – роботодавець, у якого зареєстровано понад 5 працівників, може використовувати лише інтернет-подачу.

Висновок

Процес оформлення страховки далеко не найскладніший. Найбільші труднощі полягають у дотриманні термінів та деякої неузгодженості нормативно-правових актів. Але всі проблеми можна вирішити, а результат не просто зручний, але в ряді випадків і необхідний.

Таким чином, доступ до страховки виходить швидко, просто і абсолютно безкоштовно.

Джерело 

 

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі