Що таке програма «Харчування в школі та вдома»?
Харчування в школі та вдома (польськ., Posiłek w szkole i w domu) – це спеціальна програма, яка фінансується (або співфінансується разом із гмінами) державою, щодо забезпечення харчуванням дітей та дорослих, доходи в сім'ях яких перебувають нижче встановленого рівня. Допомога може приймати форми гарячого харчування, яким забезпечують дітей за місцем навчання та/або проживання, або виділення коштів на продукти для дітей та дорослих.
Мета дотації з державного бюджету – допомога у сфері додаткового харчування малозабезпечених, яку надають мешканцям адміністрації гмін, тобто саме ці установи є адресатами звернення для участі у програмі.
Поширюється допомога (у вигляді харчування, допомоги у натуральній формі – продуктів, грошової допомоги на придбання їжі) на всіх, що відповідають умовам, зокрема:
- дітей до вступу до початкової школи;
- дітей до закінчення початкової чи середньої школи;
- осіб та сімей у ситуаціях, перерахованих у art.7 Ustawy o pomocy społecznej (Закону про соціальну допомогу), зокрема старим, хворим та інвалідам.
У разі дошкільнят та школярів допомога надається у межах групового харчування у навчальних закладах, тобто харчування в них стає для таких дітей безкоштовним.
Конкретні обсяги продуктової допомоги або її грошового еквівалента можна з'ясувати в гміні за місцем проживання.
Умови участі у програмі
Далі будуть надані умови, загальні всім гмін, а разі критерію прибутковості – мінімальні показники. Конкретні муніципалітети вправі піднімати планку мінімального доходу (тим самим збільшуючи кількість учасників) і запроваджувати додаткові інструменти допомоги (крім зазначених).
Відповідно до Постанови уряду РП, гміни надають підтримку особам, які відповідають умовам отримання допомоги, зазначеної в Законі про соціальну допомогу та відповідає критерію доходу у розмірі 150% від критерію, зазначеного в art.8 цього закону.
Нагадаємо, що чинні критерії доходу – це 776 злотих нетто на самотню людину та 600 злотих на члена сім'ї, що складається більш ніж з 1 особи. Відповідно взяти участь у програмі «Харчування в школі та вдома» можуть особи, які мають дохід нетто:
- для особи, яка веде домашнє господарство поодинці - 1164 злотих;
- для особи в сім'ї – 900 злотих.
Іноземці повинні відповідати ще й своїм вимогам, про які й поговоримо далі.
Чи можуть іноземці брати участь у програмі?
Урядова постанова, зазначена вище, у Частині I Додатка, що пояснює параметри програми, посилається на Закон про соціальну допомогу, а отже, основні вимоги для іноземців (крім критерію прибутковості) такі:
- Дозвіл на постійне проживання
- ВНЖ
- Статус біженця або додаткового захисту.
Чи доступна українським біженцям програма «Харчування у школі та вдома»?
З юридичної точки зору, у позитивній відповіді на це питання сумнівів не існує. Вже зазначалося, що Постанова польського уряду в Частині I Додатку посилається на Закон про соціальну допомогу, встановлюючи, що він є однією з правових засад програми.
Однак плутанина таки виникає. Справа в тому, що в багатьох гмінах існують свої програми підтримки дітей українських біженців у садах та школах, які так само є дотаціями на харчування, але тривають, як правило, лише 2 місяці. Після використання цих програм гміни заявляють, що інших у них немає.
З цієї ситуації вихід один – обґрунтовувати свої вимоги на підставі вищезгаданих нормативно-правових актів. Більшість чиновників у гмінах відмовляють не за злим наміром, а банально через незнання законів.
Заплановані зміни у 2023 році
У Переліку законодавчих та програмних робіт Ради Міністрів РП опубліковано інформацію про планований проект нової постанови про внесення змін до програми «Харчування в школі та вдома». Очікується, що проект набуде законної сили вже найближчим часом.
Зміни передбачають підвищення рівня доходу за програмою до 200% критерію, вказаного в art.8 Закону про соціальну допомогу. Таким чином, допомога надаватиметься особам, чий дохід не перевищує:
- 1552 злотих – для особи, яка веде домашнє господарство поодинці;
- 1200 злотих – на людину у сім'ї.
Пропоноване рішення забезпечить ширший доступ та підтримку більшій групі людей, які потребують дотації на харчування. Крім того, програма співфінансуватиме доставку їжі людям, які не виходять з дому за віком чи інвалідністю, і не можуть самі приготувати їжу.
Як подати заяву на участь у програмі?
Мабуть, це найпростіше у всій програмі з погляду пояснень. Необхідно звернутися до адміністрації ґміни за місцем проживання та подати відповідну заяву. Бланки в кожній гміні свої, тому вимагати їх необхідно там же.
Рішення про участь у програмі приймається на підставі короткої співбесіди та перевірки документів. Відповідно, існуючий рівень доходу необхідно підтвердити документально. Українські біженці, які не мають доходів, можуть подати спеціальну декларацію-заяву (із попередженням про кримінальне покарання у разі повідомлення недостовірних даних).
Висновок
Програма «Харчування в школі та вдома» справді може стати непоганою підмогою для людей у складному фінансовому становищі. Однак зловживати нею не варто. Якщо в процесі перевірки з'ясується, що подано неправдиві дані, наприклад, про доходи або кількість членів сім'ї, які перебувають у Польщі, справа може закінчитися поверненням коштів із відсотками і навіть тюремним ув'язненням.