Нові правила для українських біженців в Європі у 2023 році. Перелік країн

У багатьох європейських країнах з початку нового року запроваджують нові правила для українців, які отримали притулок, тікаючи від військової агресії в Укра?

Польща: менше коштів на житло та “замороження” допомоги за певних умов

У Польщі, перебуває близько 1,5 млн українських біженців, яким доведеться самостійно покривати частину витрат на проживання в місцях колективного розміщення. Українці зможуть безплатно проживати в таких місцях у перші 120 днів з моменту приїзду до Польщі. Після цього вони мають платити за проживання 50% вартості, а з травня 2023 року – 75% вартості за проживання, але не більше ніж 40 і 60 злотих на добу.

Зміни не стосуватимуться інвалідів, осіб пенсійного віку, вагітних, жінок з дітьми віком до року, жінок з трьома дітьми та більше, осіб у складній ситуації. Вони й надалі будуть проживати в таких місцях безплатно. У разі тимчасового виїзду з Польщі соціальні виплати заморожуватимуться. А якщо людина перебуватиме поза країною понад 30 днів, то вона втрачає право на соціальну допомогу.

Окрім того, якщо раніше посвідчення на тимчасове проживання в Польщі видавали на три роки, то тепер – на півтора року. Ще одна вимога – для легального перебування в Польщі українські біженці повинні мати лише електронне посвідчення – еквівалент польського документа mObywatel, а оформити польський ідентифікаційний код (PESEL) українці мають за 30 днів, а не за 90, як було минулого року.

Чехія: зменшення виплат та перевірка доходів

У Чехії підготували зміни до законів, які зменшать розмір допомоги біженцям з 5000 крон до 4890 (215 дол США). Таке рішення має бути ухвалене впродовж січня, а діятимуть нові правила вже з квітня. Розмір допомоги тут залежатиме від доходів біженця. Якщо доходи будуть вищими за вказану суму, допомогу не надаватимуть. Натомість пенсіонерам та людям з інвалідністю грошову допомогу збільшать – вона становитиме 7 290 крон (323 дол США) на дорослого та 5 235 крон на дитину (231 дол США).

Наступну фінансову допомогу біженці зможуть отримати, довівши у ній потребу, приміром, через відсутність роботи чи ненадання безкоштовного житла.

Словаччина: скасування безплатного транспорту

З 1 січня Словаччина скасує безплатний проїзд у громадському транспорті в столиці країни Братиславі. Безоплатним проїзд буде лише в день отримання документів про статус тимчасового захисту та впродовж наступних чотирьох днів. Для школярів безплатний проїзд залишать, але дитина повинна мати документ про тимчасове проживання у Словаччині та підтвердження навчання у школі.

Литва: безплатний транспорт та електронні посвідки

Натомість Литва навпаки, продовжила термін безкоштовного користування громадським транспортом – до 2024 року. Ідеться про великі міста та про залізничний транспорт. З 2023 року країна також запроваджує лише електронний формат дозволів на проживання, який діятиме до березня 2024 року.

Латвія: треба вчити мову

У Латвії попередили, що українські біженці повинні вивчити мову країни, якщо вони планують працювати. Для цього надається один рік, тобто, говорити латиською мовою на роботі треба буде з 1 січня 2024 року. Досі такої вимоги до працівників не було. Латвія зобов’язалася приймати й допомагати українським біженцям до 30 червня цього року, після чого цей термін може бути переглянутий. Розмір грошової допомоги тут не змінився.

Німеччина: виплати біженцям зростуть

Німеччина – чи не єдина країна, яка з січня збільшить допомогу українським біженцям. Це підвищення буде диференційованим: одиноким дорослим сума допомоги зросте на 53 євро та становитиме 502 євро. Дорослим особам із сім’ї, підліткам і дітям теж підвищать виплати, але сума допомоги буде меншою. Водночас Німеччина обмежила строк перебування в країні без реєстрації терміном до 90 діб.

Джерело матеріалу:

 

 

 

 

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі