Вакансії у Чехії можна пошукати самостійно на наступних сайтах:
Офіційний сайт Міністерства праці Чехії. Портал веде пошук по всіх чеських біржах праці, а вакансії, що видаються, припускають можливість влаштування на роботу іноземця.
Всі оголошення – російською чи українською, в основному – робочі спеціальності та пропозиції без спеціальних знань.
Також багато вакансій російською, в основному для працевлаштування без спеціальних знань.
Популярний чеський портал; робота на тутешній дошці пропонується у різних галузях; оголошення - російською (для робочих спеціальностей) або англійською (в галузі програмування, фінансів, менеджменту і т.д.).
Не так багато вакансій, як на інших порталах, зате в різних сферах: від медичної асистентки до SEO-оптимізатора чи тренера.
Вакансії чеських бюро з працевлаштування.
У країні дуже багато сайтів вакансій, але це – одні з найбільших, де, крім пошуку роботи за заданими умовами, можна знайти корисну інформацію (як писати автобіографію, мотиваційний лист, як готуватися до співбесіди тощо).
Чеські дошки/сайти оголошень (потрібне або знання мови, або на перший час – вміння користуватися Google Translate):
На чеському
Ще кілька сайтів російською та українською мовами:
Кадрове агентство
Один із найпростіших способів пошуку роботи в Чехії, що не вимагає від вас часу та знання мови. Єдине, чому тут потрібно приділити увагу - підбір надійного та потрібного вам агентства. Тому спершу вивчіть сайт: спосіб подання інформації, основні пропоновані спеціальності, умови співпраці. Обов'язковий пункт – наявність спеціальної ліцензії, виданої місцевою владою.
Найбільш відомі агенції:
Виберіть кілька варіантів і зателефонуйте, задайте питання, що цікавлять роботу, дізнайтеся умови, а також поспостерігайте, як з вами спілкуються співробітники. Обов'язково поцікавтеся, що входить у спектр послуг компанії, які гарантії вона надає, як здійснюється оплата за сприяння.
Біржі праці
Тут справи складніші, тому що на місцеві біржі праці можуть звертатися або чехи, або іноземці, які мають ВНЖ, статус біженця або є громадянами ЄС. Якщо ви не підпадаєте під жодну з цих умов – потрібен дозвіл на роботу або на проживання.
Щоб потрапити до бази чеської біржі праці, потрібно:
- заяву про посередництво у працевлаштуванні (можна знайти на сайті Міністерства праці та соціальних справ);
- документи, що засвідчують особу, громадянство та прописку;
- довідка про припинення діяльності ІП або зупинення трудових відносин;
- документ про кваліфікацію (дипломи, сертифікати тощо);
- за наявності дітей – свідоцтво про їхнє народження;
- особам з обмеженнями здоров'я – відповідна довідка.
Після реєстрації на біржі праці вам забезпечується соціальне та медичне страхування державою на той період, поки вам шукатимуть потрібну роботу.
Використовуйте відповідні групи у соцмережах, пишіть роботодавцям безпосередньо. Зверніть увагу на сайти великих місцевих компаній - Skoda, Agrofert, Zentiva, Unipetrol, Pilsner Urquell, CEZ group.
Вимоги до іноземних працівників у Чехії
Щоб успішно знайти роботу в Чехії, враховуйте такі особливості:
Мова
Для висококваліфікованих спеціальностей ця вимога обов'язкова, для вакансій без спеціальних знань бажана. Хоча б на мінімальному розмовному рівні. Англійська і, меншою мірою, німецька (нею говорить близько 1% країни) також не завадять. Вивчити чеську мову не так складно через її схожість із російською і тим більше – українською, тому підготуйтеся заздалегідь.
Освіта
Будь-який диплом, отриманий в одній із країн СНД, у Чехії потрібно обов'язково підтвердити (пройти нострифікацію). Для цього ви вибираєте ВНЗ, в якому є аналогічна спеціальність (у нього обов'язково має бути акредитація!) та направляєте туди перелік документів. Конкретний список можна дізнатися або на сайті закладу, або зателефонувавши до приймальні.
Врахуйте, що підтвердити можна диплом лише державного ВНЗ! Причому в деяких випадках потрібно складати додаткові іспити (наприклад, медикам).
Конкуренція
У Чехії – найнижчий рівень безробіття серед усіх країн ЄС: на початку 2020 року він становив лише 2,0%. Але насамперед держава зацікавлена у працевлаштуванні власних громадян. Тому готуйтеся до одного з двох типів речень:
Професійна сфера, де бракує фахівців.
Вакансії з важкими умовами роботи або низькою зарплатою, на які місцеві та жителі інших європейських країн не погоджуються (практично всі посади, пов'язані з низькокваліфікованою фізичною працею).
Схема працевлаштування іноземців у Чехії
Незважаючи на низький рівень безробіття та велику кількість вакансій, чеське законодавство захищає своїх громадян і віддає їм пріоритет при працевлаштуванні. Тому:
Роботодавець звертається до місцевого відділення департаменту з працевлаштування, повідомляє про наявність та характеристики вакансії. Вона буде включена до загальної бази та опублікована. Якщо протягом місяця пропозицією не зацікавилися ні чехи, ні інші громадяни ЄС, то дозволяється взяти на роботу громадян третіх країн.
Іноземець подає заявку на вакансію та отримує дозвіл на працевлаштування на строк до двох років.