Медичне страхування та страхування на випадок хвороби – відмінності
Страхування на випадок хвороби є одним із видів соціального страхування, що дає право на отримання допомоги як під час хвороби, так і по вагітності та пологах.
Медичне страхування дає право на безкоштовне медичне обслуговування в рамках державної служби охорони здоров'я – амбулаторно та стаціонарно, у тому числі на безкоштовну стоматологічну допомогу.
Органом, відповідальним за загальну охорону здоров'я є Національний фонд охорони здоров'я (МР2). Як пояснюють фахівці, різницю між двома страховками - медична страховка дає право на безкоштовне лікування, а медична страховка дає пільгу на час цього лікування.
Медичне страхування – хто платить, хто має право на нього
Внески на обов'язкове медичне страхування сплачуються роботодавцем у разі найму працівників за трудовим договором або договором доручення (умова злеценія). У разі внесків на добровільне медичне страхування їх сплачує працівник, коли він вирішує придбати додаткове медичне страхування.
У Законі перераховано кілька десятків груп осіб, які підлягають обов'язковому страхуванню:
- працівники – особи, прийняті на роботу за трудовим договором;
- фермери та їх домашні господарства;
- особи, які здійснюють несільськогосподарську господарську діяльність;
- особи, які виконують роботи на підставі агентського договору чи договору доручення;
- безробітні, зареєстровані у Бюро з працевлаштування;
- особи, які отримують постійну допомогу з соціального забезпечення;
- пенсіонери;
- школярі та студенти.
Чи обов'язкова страховка у разі хвороби (chorobowe)?
Цей вид страхування є обов'язковим для осіб, які працюють за трудовим договором - внески через хворобу оплачує роботодавець. У разі договору доручення (умова злету) внесок через хворобу не є обов'язковим. Працівник може застрахуватися добровільно, подавши роботодавцю заяву про добровільне страхування у разі хвороби - роботодавець зобов'язаний прийняти заяву.
Лікарняний у Польщі
Лікарняний дуже часто нижчий від стандартної зарплати. Сума залежить від причини неможливості виконання. Лікарняний виплачується на підставі лікарняного листа – довідки, що підтверджує тимчасову непрацездатність у зв'язку із хворобою або перебуванням у лікарні.
Лікарняний також має різні назви Wynagrodzenie chorobowe та zasi+ek chorobowy.
Wynagrodzenie chorobowe і zasilek chorobowy це не те саме. Першу (Wynagrodzenie chorobowe) оплачує роботодавець, а другу – ZUS. Страховий внесок через хворобу захищає в обох випадках, але платник змінюється.
Лікарняний (Wynagrodzenie chorobowe) оплачується за перші 33 дні хвороби. Для людей віком 50+ цей період складає 14 днів у цьому календарному році. Якщо причиною непрацездатності є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, ви маєте право на допомогу по хворобі (zasilek chorobowy), що виплачується ZUS з першого дня відпустки через хворобу.
Як довго виплачується допомога через хворобу (zasilek chorobowy)
Допомога можна виплачувати протягом 182 днів. Тільки у разі непрацездатності у зв'язку з вагітністю або туберкульозом цей термін може бути продовжений до 270 днів.
В якому розмірі оплачується лікарняний у Польщі
Найпоширеніша форма — 80% середньоденного заробітку (середньоденний заробіток дорівнює сумарній зарплаті за останній рік, розділеній на 365 днів) за кожний календарний день лікарняного. При цьому неважливо лікуєтеся ви вдома або в стаціонарі.
Компенсацію у розмірі 100% виплачують:
- Вагітним жінкам;
- Особам, які потрапили в аварію дорогою на роботу або з роботи;
- Особи, непрацездатність яких настала внаслідок проходження необхідних медичних оглядів, які надаються кандидатам у донори клітин, тканин та органів.
Якщо лікарняний припав на відпустку, то дні хвороби оплачуються за лікарняним листом, а співробітник може використовувати ці дні пізніше у вигляді оплачуваної відпустки або продовжити поточну.
А от у випадках, коли лікарняний припадає на вихідні та святкові дні, жодних компенсацій у вигляді доплат чи додаткових вихідних для працівника згідно із законом не передбачено.
Медичне страхування є обов'язковим – для працюючих за трудовим договором, договором доручення (договір злеценія), самозайнятих, пенсіонерів або безробітних, зареєстрованих у службі зайнятості.
Якщо людина не має права на страхування, вона або вона повинна бути приєднана до страховки як член сім'ї. Незалежно від того, скільки членів сім'ї оформлено на страховку, внески не збільшуються і, як і раніше, становитиме 9% від основи розрахунку. Якщо хтось не може бути застрахований як член сім'ї, варто оформити добровільну страховку, бо вона захистить від можливих витрат на перебування у лікарні та медичне обслуговування.