Як видаватимуться цифрові шенгенські візи?
В рамках нових правил планується створити єдиний веб-сайт, через який подаватимуться всі заяви на отримання шенгенських віз. Платформа надсилатиме подані заяви до відповідних національних візових систем. На цьому веб-сайті заявники на отримання візи зможуть запровадити всі відповідні дані, завантажити електронні копії своїх проїзних та підтверджуючих документів та сплатити візові збори. Вони також будуть повідомлені про рішення щодо видачі візи або відмову в ній.
При цьому особиста присутність у консульстві буде потрібна лише тим людям, хто подає документи вперше, чиї біометричні дані застаріли, або особам з новим проїзним документом. Коли людина має намір відвідати кілька країн Шенгенської зони, платформа автоматично визначить, яка з них відповідає за розгляд заявки з огляду на тривалість перебування. Проте заявник також зможе вказати, чи повинна заявка бути оброблена конкретною державою-членом відповідно до мети поїздки.
Шенгенські візи – що було раніше
Нещодавні виклики у сфері міграції та безпеки суттєво змінили контекст візової політики Євросоюзу, зазначили у прес-службі Ради ЄС. Крім того, пандемія С0/Ю-19 значно сповільнила візові операції та створила потребу у додаткових цифрових процедурах.
У той же час технологічні розробки надають нові функції безпеки та можливості зробити процедури більш плавними та ефективними як для заявників на візу, так і для національної влади.
У цьому контексті 27 квітня 2022 року Єврокомісія подала законодавчу пропозицію, спрямовану на цифровізацію візової процедури.
Безвізовий режим для українців
Зазначимо, що для українців, які мають біометричні закордонні паспорти, діє безвізовий режим для короткострокових поїздок до 30 країн Євросоюзу та Шенгенської зони. Він дозволяє перебувати і вільно пересуватися Європою не більше 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. Рада Європи погодила створення європейської системи інформації про подорожі та авторизацію (ETIAS). Головне її завдання - підвищити внутрішню безпеку країн ЄС та запобігти нелегальній імміграції.
Що таке система ETIAS
Система передбачає необхідність попередньої реєстрації для туристів із країн, з якими діє безвізовий режим. ETIAS не є аналогом візи, оскільки анкета не передбачає підтвердження мети в'їзду чи надання інших супровідних документів.
Коли систему запустять, українці з біометричними паспортами мають попередньо зареєструватися в новій системі, заповнивши онлайн-анкету. Така реєстрація в ETIAS коштуватиме 7 євро та діятиме три роки, протягом яких повторна реєстрація для поїздок не потрібна.