Як змінити місце роботи в Польщі? Важливе про звільнення

Корисні поради, які стануть в пригоді кожному, хто легально працює у Польщі. Більше про умови звільнення з роботи

Як припинити цивільно-правовий договір?

У Польщі є два типи цивільно-правових договорів, які дозволяють вступати у трудові відносини, – Umowa o dzieło та Umowa zlecenia. Якщо ви працюєте за одним із таких контрактів, то розірвати їх можна, зокрема, за згодою сторін. У цьому випадку у документі про припинення трудових відносин у Польщі вказують розмір компенсацій та інші деталі. Якщо цей документ буде підписаний сторонами, то взаємні претензії не можуть розглядатись.

Якщо рішення про звільнення працівника у Польщі ухвалює працедавець чи підрядник, то сторони мають право пред’являти одна одній претензії. В такому випадку остаточне рішення щодо заявлених фінансових чи інших вимог сторін ухвалює виключно суд. Терміни повідомлення кожній зі сторін про розірвання такого договору законом не передбачені, проте можуть бути прописані в самій угоді, тож перед її підписаннями необхідно детально вивчити документ.

Як звільнитися з роботи у Польщі: Umowa o pracę

Саме Umowa o pracę в Польщі дає працівнику максимальний захист зі сторони держави, адже регулюється Трудовим кодексом країни. Така угода може бути укладена на випробувальний термін, чітко визначений час або невизначений термін.

Припинення Umowa o pracę передбачає, насамперед, повідомлення про розірвання трудових відносин іншої сторони. Якщо угода укладена на чітко визначений чи невизначений термін, то часові рамки такого повідомлення залежать від стажу працівника на конкретному робочому місці. У випадку, коли ваш стаж становить менше 6 місяців, повідомити іншу сторону необхідно за 2 тижні до дати звільнення. Якщо ви працюєте на підприємстві від 6 місяців до трьох років, то повідомлення відбувається за місяць до дня звільнення, понад три роки – за три місяці.

Коли ви перебуваєте на випробувальному терміні до 2 тижнів, повідомити про звільнення потрібно за 3 дні, понад 2 тижні – за 7 днів, 3 місяці – за 2 тижні. Якщо сторони згідні, термін відпрацювання може бути меншим.

Якщо працівниця є вагітною або перебуває у відпустці щодо догляду за дитиною, то роботодавець не має права її звільнити. Крім того, якщо у працівника відкритий лікарняний у Польщі, то розірвати трудові відносини з ним не можна упродовж 182 днів. Звільнити людину без повідомлення дозволено тільки, якщо вона без поважних причин не відвідує роботу або вчинила серйозне порушення посадових обов’язків чи злочин.

Інші важливі нюанси

Розірвання Umowa o pracę передбачає для працівника не тільки виплати за виконану роботу, а також і за невикористану відпустку. Якщо ініціатор звільнення роботодавець, то також працівнику в деяких випадках виплачується вихідна допомога.

Під час звільнення роботодавець обов’язково має видати працівникові Świadectwo pracy. Це – аналог трудової книжки, де повинна міститись інформація про посаду та період роботи працівника в компанії, його ставку, відпустки, лікарняні та причини звільнення.

Świadectwo pracy у Польщі не може містити оціночних суджень про працівника. Якщо ви помітили, що у документі вказана недостовірна інформація, протягом двох тижнів у відділ кадрів потрібно подати заяву з проханням виправити дані.

Після звільнення з роботи у Польщі працівник може отримувати у центрі зайнятості виплату допомоги з безробіття. Для цього потрібно подати відповідну заяву. Найдовше виплати отримують ті працівники, які були звільнені з ініціативи роботодавця. Крім того, центр зайнятості допомагає знайти нову роботу.

Джерело 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі