Змінюються правила продажу через інтернет-майданчики Польщі, наприклад, через OLX, Vinted та Allegro. Коригування норм торкнеться і самих маркетплейсів, і осіб, що торгують через них. Зокрема, деякі операції з вживаними речами оподатковуватимуться, а платформи будуть зобов'язані вести реєстри транзакцій щодо кожної операції таких продавців.
Причини змін
Зміни умов онлайн-торгівлі (електронної комерції) стали необхідні через імплементацію Директиви ЄС DAC7 (dotyczącej e-handlu i najmu przez internet lokali mieszkalnych, miejsc parkingowych, samochodów czy innych środków transportu).
Ці ж норми запроваджують і нові зобов'язання для торгових інтернет-майданчиків (маркетплейсів).
Реєстр продавців
Торгові онлайн-платформи (наприклад, такі як OLX або Allegro, зобов'язують постійно вести реєстр продавців (реалізаторів – осіб, які здійснюють продаж на даних майданчиках)) У документі відображатимуться не лише дані, що ідентифікують раєлізаторів, але й суми скоєних угод та здійснених за ними оплат.
Ця норма вводиться для відстеження доходів, отриманих особам, які здійснюють продажі, та контролю за дотриманням ними обов'язків зі сплати податків, оскільки діяльність на порталі не є різновидом бізнесом без реєстрації.
При цьому продавців (реалізаторів) зобов'язані проінформувати про тип та обсяг відомостей, що збираються маркетплейсом. Така інформація повинна бути включена, наприклад, до правил або положень даного онлайн-сервісу. Перший річний звіт має бути надісланий у січні 2024 року, але на вимогу податкових органів підприємці мають подавати звіти на постійній основі.
Чи всі продавці потраплять до Реєстру?
Нині деталі регламенту перебувають узгодженні. Проте Міністерство фінансів РП вже повідомило, що зобов'язання за звітністю не поширюватиметься на продавців, які:
- здійснили менше 30 продажів товарів протягом одного року або
- кщо їх загальний прибуток від продажів не перевищив 2000 злотих.
Такі параметри введені для виключення т.зв. випадкових продажів (польськ., sprzedaż okazjonalna), тобто разового продажу, наприклад, старої непотрібної речі чи книги. Коли регламент буде прийнято та опубліковано, цей матеріал буде актуалізований.
Податок на електронні продажі
Предметом угод в інтернет-магазинах найчастіше є товари, що були у використанні. Нові норми покладають на продавця, який не здійснює підприємницьку діяльність, обов'язок зі сплати податку, якщо:
- ціна реалізації такого товару вища за ціну купівлі, а також
- продаж здійснено протягом 6 місяців із моменту придбання проданого товару продавцем.
Наприклад, дівчина купила туфлі limited edition за 500 злотих, а за тиждень захотіла продати їх за 800 злотих. У такому разі оподатковуваний дохід становитиме 300 злотих. Однак, якби вона продала те саме взуття через 6 місяців, рахуючи з кінця місяця покупки, вона б не сплачувала податок.
Ділова активність в електронній комерції
Якщо користувач інтернет-магазину продає на постійній, організованій основі та з метою отримання прибутку, така діяльність розглядатиметься як економічна (господарська).
При цьому експерти заспокоюють, що здійснення угод купівлі-продажу іноді не повинно розглядатися як ведення бізнесу. Правильно це і для випадків «позбавлення непотрібного», наприклад, рідкісні продажі за допомогою платформи Vinted. Такі угоди не повинні викликати податкові проблеми.
Коли діють нові правила?
Поправки набирають чинності з 1 травня 2023 року. Відповідно, до цієї дати повинні бути врегульовані і всі питання, що залишилися.