Як поступити а ПТУ в Польщі? Переваги професійно-технічного навчання. Переваги професійно-технічної освіти у Польщі.

ПТУ в Польщі діляться на училища I ступеня (Branzowa szkola I stopnia) та училища другого ступеня (Branzowa szkola II stopnia). Як обрати та куди піти навчатись після 8 класу?

Переваги навчання

Ціна.

У польських профтехучилищах навчання переважно безкоштовне.

Термін навчання.

Істотною перевагою професійно-технічної освіти є її невеликий термін навчання. Усього за 1 рік навчання студент отримує диплом кваліфікованого працівника. Після дворічного навчання в училищі студент отримує диплом техніка, потрібну спеціальність та можливість високооплачуваного працевлаштування.

Перспективи.

Вже багато років простежується тенденція до щорічного зростання попиту на кваліфікованих фахівців на польському, європейському та особливо німецькому ринку праці. Європейське суспільство в основному спрямоване на здобуття вищої освіти та, так званої, "офісної роботи".

Вступ до ПТУ у Польщі після 8 класу

Професійно-технічні училища можуть функціонувати самостійно або (і досить часто) у складі комплексу шкіл, тобто установи, що складається як мінімум із двох шкіл різного типу. Наприклад, початкова школа та професійно-технічне училище І ступені.

Функціонування у складі комплексу шкіл означає, що це професійно-технічні училища пов'язані з абревіатурами їх назв. Наприклад, І55 розшифровується як Zespol Szkol Samochodowych (Комплекс автомобільних шкіл), ZSG - Zespol Szkol Gospodarczych(Комплекс економічних шкіл), ZSH - Zespol Szkol Handlowych(Комплекс шкіл комерції та комерції), ZSM - Zespol Szkol Mechanicznych(Комплекс шкіл механіки).

Навчання у професійно-технічних училищах першого ступеня

Навчання у професійно-технічних училищах першого ступеня триває 3 роки і дає учням навички та теоретичні знання, необхідні для виконання певної професії (як найманого працівника, так і в рамках самостійної підприємницької діяльності). Після закінчення професійно-технічного училища першого ступеня та складання іспиту випускник отримає диплом про основну галузеву освіту, що підтверджує його кваліфікацію за обраною професією. З таким дипломом можна або одразу працевлаштуватися, або продовжити навчання у професійно-технічному училищі 2 ступені.

Навчання у професійно-технічних училищах другого ступеня

Тут навчання триває 2 роки. Після закінчення навчання випускники отримають диплом про середню галузеву освіту (диплом техніка) та зможуть скласти іспит на атестат зрілості (та1іга), якщо вони забажають вступити до університету.

Професійно-технічні училища дозволяють здобути певну професію та необхідну кваліфікацію для її реалізації.

Список професійно-технічних училищ. Де шукати?

Список професійно-технічних училищ з воєводства можна знайти 

Вступ до професійно-технічних училищ починається одночасно з вступом до ліцеїв та технікумів. 2023 року це 15 травня. Після успішної реєстрації необхідно буде подати (з 23 червня) до навчального закладу довідку про розгорнуті результати іспитів 8-класника та атестат з оцінками зі шкільних предметів. Потім будуть перевірені дані кандидатів, і орієнтовно 19 липня будуть опубліковані попередні списки студентів, які пройшли конкурсний відбір до того чи іншого навчального закладу. Упродовж найближчого тижня такі студенти мають принести оригінали документів, тим самим підтвердивши свій вибір. Списки остаточно прийнятих осіб мають бути опубліковані 27 липня.

Увага! Терміни набору та публікації попередніх списків прийнятих студентів можуть змінюватись в залежності від воєводства. Краще перевірити все на сайтах управлінь освіти вашого воєводства.

Як і у випадку з дітьми, які надійдуть до ліцеїв або технікумів після 8 класу, бажаючим продовжити навчання у професійно-технічному училищі першого ступеня слід пам'ятати, що їхні шанси на вступ до обраного навчального закладу визначаються кількістю набраних балів. Бали розраховуються за результатами іспитів восьмикласника та оцінок з предметів в атестаті про закінчення початкової школи.

 

Джерело 

 

 

 

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі