Біженцям у Німеччину по прибуттю та наявності проблем зі станом здоров’я треба звернутися до відповідних контактних центрів (Ankunftszentrum/Kontaktstelle) міста в якому вони проживають. Отримати медичну консультацію, огляд лікаря та вакцинацію можна одразу в цих центрах.
Поки триває процес реєстрації, українських громадян розміщують у тимчасовому житлі. Там їх запитають про стан здоров’я та спеціальні потреби: вагітність, хронічне захворювання, ліки (наприклад, інсулін). Для подальшого звернення до сімейних лікарів та лікарень потрібна медична страховка, з якою майже все лікування, включно з ліками, є безоплатним. Про таку страховку слід запитати у своєму центрі прибуття або контактному центрі.
Щоб потрапити до лікаря, треба мати направлення на лікування (Behandlungsschein). У деяких муніципалітетах замість направлення видають медичну картку (Krankenversicherungskarte). Українці, які зупинилися в муніципальних притулках або приватному житлі, можуть отримати направлення/картку в органах місцевої влади, зазвичай це соціальні служби (Sozialamt). Після цього можна звертатися до лікаря.
Невідкладна медична допомога
У невідкладних випадках медичну допомогу нададуть без направлення. Для цього потрібно зареєструвати свою адресу проживання в органах місцевої влади, чи то приватне житло, чи то помешкання в притулку.
У екстрених ситуаціях, коли існує загроза життю та здоров’ю, вся необхідна медична допомога також є безоплатною.
Екстрену допомогу слід викликати за номером 112.
Допомога людям без документів
Якщо у громадянина України немає документів, медичної страховки або існують інші труднощі, він може звернутися до організацій, які анонімно і безоплатно лікують людей без документів. Відповідну організацію в потрібному регіоні можна знайти за посиланням .
Послуги спеціально для українців, які втікають від війни
Крім того, у Берліні діють понад 500 лікарських практик, які пропонують безоплатну медичну та психологічну допомогу. Інформацію про них можна знайти за посиланнями.
Якщо вам не вдалося знайти відповіді на свої запитання щодо медичної допомоги в Німеччині, можна звернутися до некомерційної організації MedWatch за адресою kontakt@medwatch.de. Там є волонтери, які спілкуються українською та російською мовами.
Як працює медична система в Німеччині?
Система охорони здоров’я в Німеччині базується на обов’язковому страхуванні. Людина зі страхуванням, яке у 90% випадків забезпечує держава має доступ до всіх необхідних медичних послуг.
Як і в Україні, для отримання медичної допомоги насамперед потрібно звернутися до лікаря загальної практики. Такі лікарі відомі українцям як терапевти, сімейні лікарі та педіатри. Візит до лікаря загальної практики є безоплатним для застрахованих осіб. Також пацієнт може заплатити за прийом самостійно.
Лікарі загальної практики можуть:
- призначати лікування,
- виписувати рецепти на ліки,
- направляти пацієнтів до інших фахівців.
До лікаря можна потрапити, заздалегідь записавшись на прийом. Без попереднього запису доведеться очікувати прийому тривалий час.
Багато лікарів володіють англійською чи іншими іноземними мовами. На www.kvberlin.de є інформація про те, якими мовами розмовляють в окремих практиках. Якщо не володієте німецькою, візьміть із собою на прийом когось, хто зможе перекладати.
Потрапити в лікарню можна лише тоді, коли допомоги лікаря приватної практики недостатньо. Лікар має призначити лікування у медзакладі, і ваш візит до лікарні має бути узгоджений.
Без попередньої домовленості в лікарню можна звертатися лише в невідкладних випадках.
Отримати медичну допомогу можна також через виклик екстреної медичної допомоги. Важливо пам’ятати, що це стосується лише випадків, коли існує загроза життю або здоров’ю. Номер виклику екстреної допомоги 112.
Корисні номери телефонів:
- Служба порятунку: 112
- Екстрений виклик у разі отруєння: +49-30-19240
- Швидка медична допомога: 116-117
В аптеках також є нічна або невідкладна допомога.
Як отримати доступ до спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги
Якщо ви вже оформили тимчасовий захист у Німеччині та отримали свою медичну страховку, то можете скористатися правом на лікування у вузькопрофільних спеціалістів та в лікарнях.
Щоб отримати направлення до вузькопрофільного фахівця (Facharzt) або в лікарню (Krankenhäuser), спочатку потрібно звернутися до лікаря загальної практики (терапевта, сімейного лікаря або педіатра). Про це ми вже розповідали в попередніх розділах. Лікарі загальної практики надають широкий спектр медичних послуг і спрямовують пацієнтів до вузьких фахівців та лікарень лише тоді, коли лікування на первинному рівні медичної допомоги недостатньо. Напряму до вузькопрофільного фахівця дозволяють записатися лише деякі приватні страховки.
Якщо ви вже маєте встановлений діагноз і потребуєте продовження лікування хронічного захворювання (інсуліни при цукровому діабеті, діаліз, хімієтерапія тощо), то вам потрібно перекласти німецькою діагноз, дату його встановлення, лист призначень ліків та процедур, за можливості — дані досліджень (описи УЗД, КТ, МРТ та інших).
Пацієнт може обирати вузькопрофільного спеціаліста або лікарню, куди планує звернутися із направленням лікаря загальної практики.
Під час прийому потрібно мати з собою картку медичного страхування. Лікування в лікарні покривається державним страхуванням майже повністю, іноді стягується додаткова оплата в сумі 10 євро на день, максимум 28 днів на рік. Діти до 18 років звільнені від цієї платні.
Знайти потрібну лікарню можна за посиланням
Чи є в Німеччині преференції для українців?
Оформивши тимчасовий захист та державне медичне страхування, українці отримують доступ до таких самих медичних послуг, що й громадяни Німеччини.
Поки ви не оформили медичну страховку, вами опікується центр прибуття місцевої влади (муніципалітету), який гарантує доступ до базових медичних послуг (див.: Як отримати право на медичну допомогу в Німеччині).
У Німеччині немає централізованих преференцій щодо медичної допомоги українцям, але в деяких муніципалітетах її можуть організовувати.
Наприклад, у Берліні діють понад 500 лікарських практик, які пропонують безоплатну медичну та психологічну допомогу. Інформацію про них можна знайти за посиланнями
Крім того, якщо у громадянина України немає документів, медичної страховки або існують інші труднощі, він може звернутися до організацій, які анонімно і безоплатно лікують людей без документів. Відповідну організацію в потрібному регіоні можна знайти за посиланням .
Як отримати електронний лікарняний, якщо ви за кордоном?
Українці, які були вимушені виїхати за кордон, можуть отримати електронний лікарняний у разі: захворювання або травми загального характеру, догляду за хворою дитиною, під час вагітності або пологів, а також у випадку ортопедичного протезування.
Щоб отримати е-лікарняний потрібно:
- Звернутися до лікаря в країні, якій ви перебуваєте (https://moz.gov.ua/medichna-dopomoga-vimushenim-pereselencjam-zakordonom) (для того, щоб потім документально підтвердити факт захворювання).
- Звʼязатися з українським лікарем та надати довідку, яка міститиме діагноз.
- На підставі цього формують медичний висновок про факт лікування за кордоном, а на український номер телефону приходить SMS-повідомлення (сам висновок автоматично передається до Електронного реєстру листків непрацездатності).
- Потім електронний листок потрапляє в кабінет страхувальника вашого роботодавця, а також у особистий портал пацієнта у Пенсійному фонді.
- Через 7 днів з дати закриття електронний лікарняний переходить у статус «Готово до сплати». Це означає, що роботодавець може приступити до опрацювання е-лікарняного і призначення за ним допомоги;
Слідкувати за станом оплати лікарняних і декретних допомог можна онлайн у телеграм-каналі Фонді соціального страхування України .