Німеччина продовжила Безвізове перебування для українців до 31.08 за наявності біометричного закордонного паспорта, але в багатьох країнах Шенгенської зони, як і раніше, діє правило 90 днів. Тому потрібно дізнаватися заздалегідь у цільовій країні, чи можливий в'їзд до неї після 90 днів.
На сьогоднішній день, якщо ви ще не пройшли реєстрацію і ваші 90 днів закінчилися - ви можете залишитися в Німеччині до 31.8.22, але тільки в цій країні без права виїзду до країн ЄС. В'їзд до Німеччини можливий з будь-яким паспортом.
Перебування в Німеччині з Fiktionsbescheinigung
Якщо ви подали документи на притулок, то вам видали Fiktionsbescheinigung.
Fiktionsbescheinigung – це тимчасовий документ, який дає право перебувати лише на території Німеччини. Він не замінює закордонний паспорт і не дає права пересуватися ЄС (і в Україну тим більше). Тому можуть бути проблеми при перетині кордонів інших країн ЄС!
Перебування в Німеччині з Aufenthaltstitel
Aufenthaltstitel - повноцінний дозвіл на перебування в Німеччині, різного терміну дії. З ним ви можете безперешкодно пересуватися по ЄС, але тільки якщо у вас ще діють 90 днів безвізу. За наявності невикористаних 90 днів та біометричного закордонного паспорта виїзд (і повторний в'їзд) можливий і без Aufenthaltstitel.
Важливі моменти!
- Громадяни України, які мають біометричний закордонний паспорт, не можуть виїжджати за територію Німеччини, т.я. країни Шенгена внутрішні паспорти не визнають, і є ризик не повернутися до Німеччини. Aufenthaltstitel у цьому випадку також не дає гарантій. Закордонний паспорт потрібен обов'язково.
- Якщо ви отримуєте допомогу, то маєте право на відпустку тривалістю до 21 дня на рік у будь-якій країні (крім України), але її необхідно заздалегідь узгодити з відповідальним за вас відомством (Sozialamt/Jobcenter та Ausländerbehörde).
- Якщо ви не перебуваєте на обліку в жодному з органів соціального забезпечення (не отримуєте виплат від Sozialamt/Jobcenter), то погоджувати виїзд ні з ким не потрібно (крім виїзду в Україну). Виїзд можливий лише за наявності Aufenthaltstitel.
Тимчасовий виїзд в Україну: найпоширеніші питання
Якщо ваші 90 днів безвізу не пройшли і ви не реєструвалися в жодних органах, то ви залишаєтеся туристом і маєте право в'їжджати та виїжджати з України згідно з правилами безвізового режиму. (Увага: важливі саме 90 днів та наявність біометричного паспорта, а не продовжене лише у Німеччині прибуття до 31.8!)
Якщо 90 днів не пройшли, але ви реєструвалися в органах, отримали Fiktionsbescheinigung, але ще не отримали Aufenthaltstitel, то ви маєте право в'їжджати і виїжджати з України згідно з правилами безвізового режиму. При перетині кордону ставитимуть печатку і потім у працівників Відомства у справах іноземців (Ausländerbehörde) можуть бути запитання. Якщо 90 днів минули, ви отримали Fiktionsbescheinigung, але ще не отримали Aufenthaltstitel, то виїзд за межі Німеччини для вас поки що неможливий.
Якщо у вас вже є повноцінний дозвіл на проживання з метою тимчасового захисту на території Німеччини (Aufenthaltstitel), то у звичайний час при виїзді в Україну він анулюється, якщо ви знаходилися за територією Німеччини понад шість місяців. Відомство у справах іноземців (Ausländerbehörde) може продовжити цей період на термін більше шести місяців, до його завершення, але тільки якщо ви можете довести, що ваша тривала відсутність має лише тимчасовий характер.
При цьому існує небезпека анулювання, тому що якщо ви виїжджаєте в країну, де ведуться військові дії. У цьому випадку пропадає підстава для видачі/продовження статусу захисту.
Джерело: https://t.me/ukrainiansinhannover/336