Як пройти легалізацію у Польщі та на кого поширюється Спеціальний закон про в'їзд?

Легалізація українців у Польщі: більше про норми закону, в'їзд із родичами та оформлення документів.

У зв'язку із продовженням військової агресії проти України в Польщі було прийнято поправки до Спеціального закону про допомогу українським громадянам. Основними його пунктами є:

  • Нерозповсюдження закону на осіб, які мають дозвіл на перебування з гуманітарних причин.
  • Збільшення терміну отримання статусу UKR для осіб, які не мають штампу про в'їзд з 60 до 90 днів.
  • Оформлення Статусу УКР для осіб, які за станом здоров'я/інвалідності не можуть відвідати гміну за місцем знаходження.
  • Відсутність необхідності повідомляти протягом 14 днів про початок роботи тих українців, які раніше мали право працювати без дозволів.
  • Зняття відповідальності з біженця, якщо роботодавець не повідомив термін про роботу українця.
  • Заморожування процесів прийняття рішення щодо Карт побуту з усіх наявних підстав до 31.12.2022.
  •  

На кого поширюється спеціальний закон?

 

Це дуже важливий аспект, бо існують досить серйозні обмеження, які виводяться з-під дії закону багатьох українців. Скористатися пільгами Спецзакону можуть іноземці, які відповідають таким критеріям (усім одночасно):

Опинилися в РП після 24 лютого включно та заявили про намір залишитися.

Мають українське громадянство, а також особи, які не мають українського громадянства, якщо вони:

  • Подружжя громадян України, які відповідають іншим правилам (крім громадянства).
  • Найближчі родичі власників карток поляка, що відповідають іншим нормам.

Зверніть увагу, що за відсутності карти поляка йдеться виключно про подружжя, а не членів сім'ї взагалі. У нормах громадянського права РП часто використовують поняття близького родича чи подібні терміни. До цієї категорії відносяться: подружжя та неповнолітні діти, а ось щодо батьків, бабусь-дідусів, неусиновлених дітей тестя, тещі тощо, необхідно уточнювати у конкретній адміністрації під час подання документів.

 

Чи може подружжя без українського громадянства в'їжджати без чоловіка/дружини українця?

 

Це важливий аспект. Якщо звертатися до літери закону, то другий абзац вищезгаданої першої статті містить таку норму:

Щоразу, коли в законі йдеться про громадянина України, також розуміється й особа, яка не має українського громадянства – чоловік громадянина України, за умови, що він прибув у зв'язку з воєнними діями, що ведуться на території цієї держави.

Тобто ніде не зазначено, що подружжя має в'їжджати разом, проте, діє інше обов'язкове правило – шлюб із чоловіком-українцем необхідно підтвердити документально.

Первинна легалізація – отримання Статусу UKR (спеціального PESEL)

Для українців, які підпадають під вищезазначені умови, первинний термін перебування може становити 18 місяців, розрахунок яких провадиться з 24.02.2022. Тобто дата в'їзду має бути пізніше (або дорівнює) 24 лютого, але термін у будь-якому разі відраховуватиметься з цього дня.

Винятки

Під дію закону не підпадають і українці, у тому числі відповідні основним умовам, але такі, що мають:

  • Постійний побут.
  • Карту довгострокового резидента Ес.
  • Карту годинного побуту.
  • Статус біженця чи додаткового захисту.
  • Заява на біженця або додатковий захист.

Важливо! Українці, які подали заяву або задекларували наміри отримати статус біженця, що відповідають іншим правилам, можуть відкликати свої заяви/декларації та використати пільговий метод легалізації.

 

Як заявити про намір залишитись у Польщі?

 

В'їзд підтверджується червоним штампом у закордонному паспорті, а у разі його відсутності (в'їзді за іншими документами) спеціальною довідкою, виданою польськими прикордонниками. Тим, хто не має штампу або довідки, необхідно вирішити питання протягом 90 днів з моменту в'їзду.

Усі процедури первинної легалізації уніфіковані та зведені до одного процесу (зі пов'язаними діями) – отримання спеціального PESEL. Відбувається це у гміні за місцезнаходженням заявника. Для отримання спеціального ідентифікатора потрібно подати заяву, бланк якої можна отримати безпосередньо в гміні або завантажити 

 

Це особлива форма заяви, спеціально розроблена для цього випадку (стандартну форму заяви на ПЕСЕЛ використовувати не можна – за нею ідентифікатор може бути виданий, але пільгова легалізація не відбудеться). У спеціальній формі об'єднано:

  • запит на отримання PESEL;
  • вказівку на дату в'їзду (для тих, хто не має штампу або довідки від прикордонників);
  • попередження про кримінальну відповідальність до 8 років позбавлення волі за надання неправдивих даних;
  • способи встановлення особи;
  • відомості про дітей;
  • фото;
  • відомості про відбитки пальців;
  • дані про подружжя – не громадян України;

Іншими словами, незважаючи на назву – «Заява про присвоєння номера PESEL у зв'язку з конфліктом в Україні» – це масштабніший документ, який замінює собою всі інші. Тобто для пільгової легалізації необхідно подати до гміни заяву на надання спеціального номера PESEL – цього буде достатньо для отримання Статусу УКР.

Заява заповнюється власноруч, але допускається допомога чиновника. Підпис має бути виключно заявника (за неповнолітнього – його опікуна).

 

Що робити тим, хто вже має PESEL?

 

Це питання було уточнене квітневими поправками до Спецустава. Відповідно до норм ust.1a, art.4, такі особи (при виконанні інших умов) також повинні звертатися до гміни та подавати заяву.

Необхідно повідомити про наявність ідентифікатора та надати необхідні документи. Такі люди також будуть внесені до відповідного реєстру та отримувати Статус UKR.

Подання заяви особами, які через стан здоров'я не можуть відвідати гміну

Відповідно до внесених у квітні поправок:

  • У випадку осіб, які за станом здоров'я/через інвалідність не можуть подати заяву самостійно до ґміни, орган ґміни забезпечує можливість подання заяви за місцем знаходження цієї особи.
  • Там також забезпечується можливість зняття відбитків пальців за місцем перебування цієї особи.

Як саме повинна проводитися заявка на відвідування, і в який термін це відвідування має відбутися поки що не до кінця зрозуміло. Імовірно, займатися питанням має уповноважена особа.

 

У який термін біженці мають подати заяву на легалізацію?

 

Спеціальний закон не містить норм про терміни подачі. Відповідно, зробити це необхідно в рамках терміну законного перебування. Нагадаємо, в осіб, які мають такі підстави для перебування (в т.ч. і ті, що мали закінчитися після 24.02.2022), в країні залишається законним на наступні терміни:

  • «Безвіз», Шенгенські візи, візи та ВНЖ, видані іншими країнами Шенгенської зони – 18 місяців з 24.02.2022 із правом подати заяву на пільгову легалізацію (ust.11, art.42 Specustawy).
  • Національні візи, видані РП – до 31.12.2022 із правом подати заяву на пільгову легалізацію (ust.1, art.42 Specustawy).
  • Дозвіл на тимчасове перебування (карти годинного побуту) – до 31.12.2022 без права подати заяву (ust.5, art.42 та p. «c», ust.3, art.2 Specustawy).

Все сказане вище стосується лише тих, хто заїхав після 24.02.2022 та має підтвердження в'їзду від прикордонників. Проте візи, безвізове перебування, карти побуту та ін. в українців, які опинилися в Польщі до цієї дати, продовжуються, але пільги від Спеціального акту вони отримують не в повному обсязі.

 

Терміни перебування українських біженців за спеціальним законом

 

Отже, за первинною легалізацією біженець, який підпадає під дію Спецзакону, може перебувати в Польщі 18 місяців з 24.02.2022 незалежно від дати в'їзду (якщо вона дорівнює або більше 24.02.2022). Термін не залежить від наявності інших підстав для перебування, але виїзд з Польщі на термін більше місяця анулює дозвіл на перебування.

 

Діти

 

Для дітей, які в'їхали не з батьками, встановлюється тимчасовий опікун. Їм може бути та людина, з якою дитина перетнула кордон (якщо в'їзд здійснювався не з батьком/батьками). Встановлюється тимчасове опікунство через суд. Справа має бути розглянута протягом 3-х днів з дати подання заяви.

Якщо встановлення опіки не зробити, опікун може бути призначений державою, і не факт, що це буде людина, яка здійснює фактичне опікунство. Допускається, за рішенням місцевої влади, організація ясел дітей до 3-х років, без суворого виконання норм законодавства.

 

Як пройти легалізацію біженцям? Покрокова інструкція

 

Маючи на увазі все, сказане вище, складемо просту покрокову інструкцію з легалізації біженців у РП:

  1. Зберіть усі наявні документи для себе та неповнолітніх дітей (за їх наявності). Перегляньте бланки заяви на спеціальний PESEL. Навіть якщо планується заповнення документа в гміні, ознайомтеся з його параметрами, щоб розуміти, що потрібно (посилання на бланки в тексті вище).
  2. Зробіть фото за візовими правилами, якщо немає готових. У деяких гмінах надаються послуги з безкоштовного фотографування.
  3. Перевірте наявність штампу в паспорті або довідки про перетин кордону. За їх відсутності майте на увазі, що у вас є лише 60 днів після в'їзду на вирішення питання.
  4. З'ясуйте адресу адміністрації гміни за місцем проживання. У деяких районах їхню роль можуть грати старости, мери, президенти міст тощо.
  5. Зверніться до місцевої адміністрації. Поясніть свої наміри. Заповніть та підпишіть заяву на отримання спеціального PESEL.
  6. Пройдіть процедуру здачі біометричних даних (відбитків пальців).
  7. Дочекайтеся підтвердження реєстрації.
  8. Запитайте та напишіть (за потреби) заяву на надання одноразової допомоги у 300 злотих. У деяких гмінах вимагають попереднього відкриття банківського рахунку, тому повторне відвідування (спеціально для оформлення допомоги) не виключено.

Варто також поцікавитися, чи є ще якісь муніципальні програми, посібники, субсидії, які ви могли б оформити дома. Зокрема, Люди, у яких проживатимуть біженці, можуть розраховувати на допомогу, під час укладання договору з гміною на 60 днів (art.13 Спеціального закону). Розмір допомоги визначить уряд.

Джерело

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі