Студенти, які навчаються в Польщі, мають масу можливостей для заробітку. Тому молоді українці із задоволенням їдуть здобувати освіту до цієї країни та попутно підробляти. Яким чином вони можуть легально працевлаштуватися, що для цього потрібно, і скільки можна заробити?
Хто такі студенти?
Для початку слід розібратися з самим поняттям «студент». Які категорії громадян потрапляють під це визначення? З точки зору закону студентами є особи, які:
- навчаються на денній формі у вузі, аспірантурі, магістратурі або на спеціальних підготовчих курсах для вступу польською мовою;
- навчаються на вечірніх курсах або заочній формі;
- навчаються на різних курсах, в поліцейських школах і т. д.
Усі ці категорії осіб мають право на працевлаштування. Однак не всім однаково легко це зробити. Для зручності можна розділити всіх студентів на дві групи: ті, хто навчаються на денній формі та усі інші. Першим значно простіше знайти роботу.
Види трудових договорів
Якщо студент бажає працювати на законних підставах, він зобов’язаний укласти трудову угоду з роботодавцем. Є три основних види договорів:
- Умова о праце
- Умова о дзело
- Умова злецення.
Умова о праце – це єдиний вид контракту, який регулюється трудовим законодавством. Останні два види регулює цивільне право.
Найбільш популярні роботи для студентів
На жаль, у більшості країн колишнього СРСР існує думка, що брати на роботу студентів невигідно: вони молоді, не мають досвіду роботи, тому великої користі компанії не принесуть. Багато роботодавців керуються цим принципом, тому з небажанням приймають молодь.
Польські ж роботодавці думають інакше. Вони із задоволенням беруть на роботу учнів, оскільки мають від цього певну вигоду. Справа в тому, що за законом роботодавець не платить спеціальні збори за співробітника, якому не виповнилося 25 років. Тому будь-який бажаючий підробити студент може без зусиль знайти собі підходящу роботу.
Найчастіше учні вузів працюють:
- барменами, офіціантами;
- покоївками, прибиральницями;
- продавцями, касирами в супермаркеті, менеджерами з продажу;
- працівниками складів, вантажниками, пакувальниками;
- нянями;
- операторами кол-центрів.
Це лише частина професій, доступних студентам. Є й інші вакансії, на які беруть людей без досвіду.
Чи можуть студенти з України працювати у Польщі?
Українці, які збираються здобувати освіту в Польській Республіці, цікавляться: чи можна їм не тільки вчитися, але й працювати на законних підставах? Так, іноземним учням вузів дозволяється працювати. При цьому потрібно враховувати способи працевлаштування, які відрізняються для учнів денної форми та всіх інших.
Крім того, значення має тип перебування на території держави. Офіційно працювати можуть громадяни, які оформили візу або Карту Побиту. В обох випадках студент отримує спеціальні документи. Їх видає навчальний заклад.
Якщо у нього є інші документи, які дозволяють працевлаштовуватися (Карта Поляка, часовий побут), то нічого більше оформляти не потрібно. Цих документів достатньо для того, щоб влаштуватися на роботу на законних підставах.
Робота з ВНЖ – Карта часового побиту
Як вже було сказано вище, студентам денної форми навчання найпростіше влаштуватися на роботу. Їм достатньо мати документ, що підтверджує їх статус. В іншому випадку потрібно оформлення дозволу.
Для того щоб переконатися у наявності можливості легального працевлаштування, студенту слід розглянути свій ВНЖ. Якщо в ньому є §1 p.16 Закону про іноземців, це говорить про те, що право на працевлаштування є. Якщо ж ні, то потрібно оформити спеціальний дозвіл.
Ще один варіант: на Карті Побиту стоїть відмітка про можливість працювати на території Польщі. Якщо ж такої мітки немає, доведеться оформляти документи для того, щоб знайти роботу.
Чи можна працювати за навчальною візою?
Навчальна віза дає іноземним студентам денного відділення право влаштовуватися на роботу без додаткових дозволів. Інші категорії учнів повинні оформляти спеціальний дозвіл або заяву про працевлаштування іноземного громадянина.
Дізнатися про можливість працювати без додаткових документів можна за типом візи. У розділі Cel wydania стоїть цифра. Якщо віза навчальна, то на ній буде стояти цифра 09. З таким типом візи учень може сміливо влаштовуватися на роботу без будь-яких додаткових документів. Якщо на візі стоїть цифра від 10 до 13, то просто так студента на роботу не приймуть. Йому знадобиться оформити дозвільний документ.
Додатковий дозвіл на роботу
Таким чином, навчальна віза або дозвіл на роботу дають право працевлаштуватися без особливих складнощів. Тим студентам, у яких немає цих документів, доведеться діяти трохи інакше.
Польське законодавство надає пільгові умови для легального працевлаштування студентів. Це можливо при дотриманні наступних умов:
- Громадянин повинен легально перебувати на території країни.
- У нього обов’язково має бути документ, що дає право на роботу в РП.
- При влаштуванні на роботу обов’язково потрібно укласти з роботодавцем трудову угоду.
З останнім пунктом зазвичай проблем не виникає. Якщо роботодавець приймає на роботу студента, то він готовий укласти з ним трудовий договір. Підставою для легального проживання на території країни виступає навчальна віза або ВНЖ. Залишається тільки оформити документи, що дозволяють працювати.
Право на працевлаштування дають:
- Дозвіл на роботу – тип А. Його отримують у Воєводстві. З цим документом термін роботи необмежений. Однак отримати його нелегко і процес займає багато часу.
- Заява про прийняття на роботу іноземного громадянина. Його можна отримати у старости. На оформлення уходить тиждень. Вартість – 30 злотих. Папір дає право трудиться на території РП 6 місяців на рік (несезонні роботи) або 270 днів (сезонні).
Літній підробіток для студентів
Закон не обмежує час, протягом якого студентам дозволяється працювати. Тому під час літніх канікул вони можуть присвятити більше часу роботі. Деякі учні вважають за краще протягом навчального року віддавати усі сили навчанню, а працювати на канікулах, коли багато вільного часу.
Великим плюсом є те, що в літній період число вакансій збільшується. Можна знайти підробіток на зборі врожаю або в туристичній сфері.
Щоб не потрапити в ситуацію, коли терміни дії документів закінчилися якраз в розпал робочого сезону, варто заздалегідь подбати про оформлення ВНЖ. Вид на проживання дає більше переваг, тому варто постаратися отримати його.
Скільки може заробити студент?
Мінімальний розмір заробітної плати для іноземних студентів, які працюють на території Польської Республіки, на 2019 рік становив 2 250 злотих. Це мінімальна зарплата не тільки для студентів, але й для усіх інших громадян. А ось графік роботи для студентів свій: як правило, зарплата їм нараховується по годинах. Одна робоча година коштує близько 15 злотих.
Скільки годин може працювати студент?
Раніше учні вузів не могли працювати стільки, скільки їм хочеться. Їх трудові години обмежувало законодавство, встановлюючи робочий максимум. На сьогоднішній день ніяких обмежень в цьому плані не існує. Однак робота не має заважати навчанню.
Якщо студент настільки захопиться роботою, що почне відставати в навчанні, у нього можуть виникнути проблеми аж до відрахування з навчального закладу. Факт відрахування стане відомий вищим інстанціям, в результаті чого учень втратить право на легальне перебування в країні та роботу.
Чи відраховують студенти податки?
Раніше вже було сказано, що особи, які не досягли 25-річного віку, не повинні платити податки. Це вигідно не тільки роботодавцям, а й самим працівникам. Мінімальний заробіток не оподатковується.
Оскільки студенти не отримують великих зарплат, цей нюанс допомагає їм зберегти гроші. На сьогоднішній день заробітна плата, що не перевищує 8 000 злотих, податком не обкладається. Якщо ж її розмір становить від 8 000 до 13 000, то оподаткуванню підлягає тільки частина, що перевищує 8 000.
Фактично податки все одно сплачуються, оскільки складається декларація. Однак відрахування дозволяє компенсувати суму працівникові.
Навчальна практика та стажування
Що стосується проходження навчальної практики або стажування, то іноді студент отримує за них оплату. Однак закон забороняє робити будь-яку роботу, не отримавши на неї спеціального дозволу, навіть, якщо це стажування.
Як правило, навчальна практика відповідає напрямку навчання. Далеко не всі факультети польських вузів пропонують проходження практики. Але деякі вечірні та заочні відділення вводять її в обов’язкову програму.
Іноземним студентам найкраще проконсультуватися з місцевими керуючими службами щодо проходження оплачуваного стажування, щоб потім не виникло проблем. В іншому випадку таке стажування можуть вважати нелегальною роботою та оштрафувати. Тому бажано заздалегідь дізнатися всі нюанси.
Таким чином, ми бачимо, що студенти з України, які навчаються в польських вузах, мають повне право на працевлаштування. Якщо ви плануєте відправиться в Польщу на навчання і хочете оформити навчальну візу або інші документи, звертайтеся до нашої компанії. Ми проконсультуємо вас з усіх питань та допоможемо з працевлаштуванням. Телефонуйте за телефонами, вказаними на головній сторінці сайту.