Якщо ви в Польщі й продаєте товари через Інстаграм, працюєте у сфері краси, малюєте або здійснюєте подібну діяльність і маєте невеликий прибуток, то можете не реєструвати бізнес. Читайте поради що до того, як вести незареєстровану господарську діяльність, яким може бути максимальний дохід і в яких випадках сплачують податок.
За яких умов можна не реєструвати бізнес
Незареєстрована господарська діяльність (Niezarejestrowana działalność gospodarcza) – це вид підприємництва фізичних осіб, які мають доходи в розмірі не більше 50% мінімальної заробітної плати щомісяця. У 2022 році ця сума склала 1505 злотих.
Якщо ви перевищите місячний ліміт доходу, то ваше підприємство вважатиметься бізнесом, який треба реєструвати CEIDG (Центральний облік та інформація про господарську діяльність).
Ви можете вести такий бізнес, якщо не відкривали підприємство на території Польщі протягом останніх 5 років (або призупинили його).
Як українцям легально вести бізнес у Польщі
Українці, які зараз проживають у Польщі, незалежно від дати перетину кордону з 12 березня 2022 року можуть стати підприємцем за спрощеною системою. Раніше для цього потрібно було мати Карти постійного побиту або ж Карту поляка.
Зараз же громадяни України можуть вести бізнес на території Польщі на рівні з резидентами, якщо легально тут перебувають і мають PESEL. Це стосується і незареєстрованої діяльності.
Що потрібно та не потрібно робити
Якщо у вас подібний вид бізнесу, то відповідно до польського Цивільного кодексу ви все одно є підприємцем. Це означає, що у відносинах зі споживачами у вас є зобов’язання щодо скарг, повернення чи ремонту продукції.
То ж що вам потрібно робити:
- Вести спрощений облік продажів.
- Записувати дохід у річній податковій декларації PIT-36.
- Враховувати права споживачів. Наприклад, право на повернення товару, що придбаний в Інтернеті, протягом 14 днів.
- Виставляти рахунки на вимогу клієнта. Рахунок-фактура повинен містити щонайменше: число, дату випуску, дані продавця та покупця, назву послуги, суму.
Що ви можете не робити:
- Не потрібно звітувати про свою діяльність у реєстрі підприємців CEIDG та податковій, також не знадобляться ідентифікаційні номери NIP та REGON.
- Не сплачуєте внески на загальнообов’язкове соціальне страхування чи медичне страхування (ZUS).
- Не повинні платити ПДВ (VAT), оскільки дохід від незареєстрованої діяльності не перевищуватиме 200 тисяч злотих на рік.
Але якщо ваш бізнес включає певні товари чи послуги, ви повинні зареєструватися як платник ПДВ (VAT) незалежно від вартості. Це, наприклад, ювелірні вироби або косметичні засоби, які продаються через Інтернет, юридичні послуги або консультування.
Також у деяких випадках продажу товарів чи послуг у вас має бути касовий апарат. Йдеться про продаж парфумерії, телевізійного обладнання або послуги перевезення пасажирів.
В якому випадку бізнес не вважається незареєстрованою діяльністю
- Якщо бізнес потребує дозволу, ліцензії або запису до реєстру регульованої діяльності. Наприклад, захист людей або майна, продаж алкоголю, організація туристичних заходів, детективні послуги або збір відходів.
- Якщо бізнес визначено як господарську діяльність у розумінні Закону про підприємців. Наприклад, якщо ви агент зі страхування або надаєте послуги бухгалтерського обліку.
Як влада буде контролювати ваш бізнес
Те, що вам не потрібно реєструвати свій бізнес у CEIDG, не означає, що його не будуть контролювати. Наприклад, якщо ви продаєте їжу власного виробництва, то вашу діяльність буде перевіряти польська Санепідемстанція.
Також навіть якщо незареєстрована діяльність звільнена від ПДВ (VAT), ви зобов’язані фіксувати продажі. Самі записи можуть перевірити податкові служби.
Робити це можна на папері або в електронному вигляді, наприклад, у таблиці Excel. Точний облік дозволить швидко визначити, чи не перевищили ви поріг доходу для ведення незадекларованої діяльності.
У записах ви фіксуєте продаж за певний день не пізніше ніж почнете продавати наступного дня. Положення не регулюють, що саме має бути в записах, але зазвичай це:
- порядковий номер;
- дата продажу;
- вартість продажу;
- вартість продажів сукупно.
Важливо! Якщо ви не будете вести облік і на підставі документації визначити вартість продажу не вдасться, то податковий орган самостійно визначить вартість товару чи послуги та суму податку. У разі, коли суму неможливо визначити, податок встановлюється в розмірі 22%.