Що таке допомога по безробіттю ІІ (Arbeitslosengeld ІІ), та хто її може отримати?

Куди подати заявку на отримання допомоги по безробіттю ІІ, які нюанси оформлення та список вимог

Якщо ви живете в Німеччині і не маєте грошей, щоб піклуватися про себе та свою сім’ю, то центр зайнятості (Jobcenter) може бути для вас правильним контактним пунктом. За певних умов центр зайнятості надає допомогу людям, які ніколи не працювали в Німеччині, були безробітними більше року або заробляють мало грошей, незважаючи на те, що працюють. В центрі зайнятості ви можете отримати фінансову підтримку для себе та вашої сім’ї. Цю допомогу офіційно називають «допомога по безробіттю ІІ» (Arbeitslosengeld ІІ). Її також часто називють «Hartz IV». Працівники центру зайнятості підтримають вас у пошуку робочого місця.

 Що таке допомога по безробіттю ІІ (Arbeitslosengeld ІІ)?

Допомога по безробіттю ІІ (також звана як "Hartz IV" або ALG II) є базовим забезпеченням від центру зайнятості. З нею ви отримуєте достатньо, щоб забезпечити своє існування. З її допомогою ви можете оплачувати для себе і своєї родини їжу, одяг, засоби гігієни, витрати на електроенергію, квитки на автобус і потяг тощо. На даний момент доросла людина щомісяця отримує 449 євро. На ваших дітей ви отримуватимете щомісяця від 285 до 376 євро кожного місяця (станом на 2022 рік). Сума виплат залежить від віку дитини. Крім того, ця допомога покриває виплати на оренду – орендну плату, додаткові виплати та витрати на опалення.

Хто може отримати допомогу?

Ви можете отримати допомогу по безробіттю II, якщо у вас не вистачає грошей, щоб піклуватися про себе та свою сім’ю та:

  • ви ніколи не працювали в Німеччині,
  • були безробітними більше року або
  • заробляєте дуже мало грошей, незважаючи на те, що ви працюєте.

Важливо! 

Якщо ви живете разом з іншими членами вашої родини, то їхній дохід також грає важливу роль. 

Щоб отримати допомогу по безробіттю, ви також повинні виконувати наступні вимоги:

  • Ваше звичайне місце перебування знаходиться в Німеччині. Це означає, що ви живете в Німеччині.
  • Ви визнані особою, яка має право на отримання притулку, біженцем або особою, яка має право на субсидіарний захист, або ж ви маєте німецьке громадянство. Якщо у вас є громадянство однієї з країн ЄС, то ви вже повинні були працювати в Німеччині.
  • Вам більше 15 років і ви ще не досягли пенсійного віку. 
  • Ви працездатні. Це означає, що ви в змозі працювати щонайменше 3 години на день.

Важливо!

 З  01.06.2022 року центр зайнятості (Jobcenter) також буде нести відплвідальність за осіб, які мають дозвіл на перебування (Aufenthaltserlaubnis) згідно до §24 Закону про перебування або відповідний тимчасовий дозвіл на перебування (Fiktionsbescheinigung) + реєстрацію в центральному реєстрі іноземців (Ausländerzentralregister).

Відділ у справах іноземців (Ausländerbehörde) самостійно здійснює Вашу  реєстрацію в центральному реєстрі іноземців (Ausländerzentralregister). Це відбувається автоматично, коли Ви подаєте заяву на отримання дозволу на перебування. Зараз тут є затримки. Ви самі, нажаль, не маєте жодного впливу на те, чи зареєстровані ви вже в центральному реєстрі іноземців чи ні.

Деякі люди отримали від відділу в справах іноземців (Ausländerbehörde) замість тимчасового дозволу на перебування (Fiktionsbescheinigung) його замінник «Ersatzаfiktionsbescheinigung» (замінне свідоцтво ). За певних обставин Ersatzаfiktionsbescheinigung достатньо, щоб зареєструватися в центрі зайнятості (Jobcenter). Цей вийняток діє до 31.10.2022 Щоб центр зайнятості визнав ваше замінне свідоцтво, воно повинно відповідати таким вимогам:

  • Воно було видано в проміжку часу 24.02.2022 - 31.05.2022
  • У ньому міститься вся інформація, яку б містив би тимчасовий дозвіл на перебування (Fiktionsbescheinigung)
  • Воно містить підпис і офіційну печатку відділу в справах іноземців (Ausländerbehörde)
  • Воно підтверджує, що ви подали заяву на отримання дозвіл на перебування
  • Воно підтверджує, що ви зареєстровані в центральному реєстрі іноземців (AZR).

Якщо у вас є лише так звана «Anlaufbescheinigung» або підтвердження Вашого прибуття (Ankunftsnachweis), то Ви ще не зможете зареєструватися в центрі зайнятості (Jobcenter). Ви будете отримувати підтримку від служби соціального забезпечення (Sozialamt).

Важливо!

Центри зайнятості не несуть відповідальність за наступних осіб:

  • Шукачів притулку та людей з відтермінуванням депортації (Duldung). Ці люди отримують пільги для шукачів притулку, які виплачує служба соціального забезпечення (Sozialamt). Вони не можуть отримувати допомогу по безробіттю II.
  • Студентів. Як студенти можуть забезпечити себе фінансово, ви дізнаєтеся в розділі «Фінансування навчання».
  • Людей, які занадто старі або хворі і з цього приводу не мають змоги працювати. За цих дюдей несе відповідальність служба соціального забезпечення (Sozialamt).
  • Людей, які пибули до Німеччини по візі як кваліфікований працівник. Вони не можуть отримувати допомогу по безробіттю ІІ.
  • Людей, які пропрацювали в Німеччині більше 12 місяців, сплачували страхування по безробіттю і стали безробітними. Ця група людей отримує фінансову допомогу – допомога по безробіттю І -  (Arbeitslosengeld I) від агенств зайнятості (Arbeitsagentur).

Центр зайнятості постійно викликає мене на прийом. Чи повинен я йти до нього?

Центр зайнятості має завдання, допомогати вам у вам шуку роботи, і відповідає за розгляд вашої заяви на надання допомоги по безробіттю II. Саме для цього і існують регулярні зустрічі з працівником центру зайнятосі.

На ці зустрічі ви повинні з’явитися особисто. Це називається «зобов’язання звітувати» (Meldepflicht).

Центр зайнятості може запросити вас на такі зустрічі, щоб, наприклад:

  • Проконсультувати вас щодо вашої кар’єри.
  • Надати вам інформацію про можливе працевлаштування.
  • Обговорити з вами різні пропозиції підтримки.
  • Уточненити відкриті питання у вашій заяві на надання допомоги по безробіттю II.
  • Призначити медичний огляд.

Зазвичай запрошення на зустріч з працівником центру зайнятості ви отримуєте поштою. Співробітник центру зайнятості також може зателефонувати вам і повідомити про заплановану зустріч по телефону. Іноді ви можете отримати запрошення на наступну зустріч безпосередньо під час відвідування центру зайнятості. Важливо: Якщо ви не можете прийти на зустріч з співробітником центру зайнятості, то негайно повідомте про це та призначте нову зустріч. Бо якщо ви не прийдете на прийом без вагомої причини, центр зайнятості може зменшити вашу допомогу по безробіттю II.

Центр зайнятості відшкодує вам витрати на проїзд до нього. Запитайте у центрі зайнятості, чи потрібно заповнювати для цього заяву.

Чи можу я подорожувати працювати, незважаючи на те, що я отримую допомогу по безробіттю II?

Ви маєте право не перебувати за місцем вашого постійного проживання до трьох тижнів на рік. Центр зайнятості називає це «відсутністью вдома» („Ortsabwesenheit“), а не відпусткою.

Важливо: Вашу «відсутність вдома» ви маєте спершу схвалити з центром зайнятості. Бажано зробити це за 14-7 днів до вашого від'їзду. Якщо у вас є обліковий запис онлайн-сервісу центру зайнятості, то ви можете подати заяву на відсутність онлайн на сайті. Ви також можете написати до центру зайнятості електронного листа. Адресу електронної пошти ви можете знайти у своїх листах та документах із центру зайнятості. В своєму електронному листі обов’язково вкажіть свій номер клієнта (Kundenummer) або номер своєї спільноти з єдиними потребами (Bedarfsgemeinschaftsnummer). Відповідь від центру зайнятості ви повинні отримати не пізніше ніж через 2 дні. Якщо її не буде, то запитайте в центрі зайнятості.

Будь ласка, зверніть увагу: Ви повинні обґрунтувати свою відсутність. Поважною причиною може бути, наприклад, відвідування членів сім'ї.

Джерело

 

 

 

 

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі