Як виїхати з Німеччини до країн ЄС та України, якщо минуло 90 днів безвізу?

Чи можуть громадяни України переїхати з Німеччини до іншої країни Євросоюзу, які діють обмеження на в'їзд та чи потрібна віза?

Німеччина продовжила безвізове перебування для українців з біометричними паспортами до 31 серпня, але в багатьох країнах Шенгенської зони, як і раніше, діє правило перебування до 90 днів протягом 180 днів, яке не передбачає винятку для українських біженців. Тобто в'їзд до Німеччини не спричинить труднощів, а інші країни, проміжні, які необхідно перетнути транзитом, можуть не пропустити через кордон.

У зв'язку з цим в українських біженців виникає багато питань про те, хто має право на якийсь час поїхати в Україну, чи не виникнуть проблеми з поверненням до Німеччини, якщо допустимий термін перебування безвізом 90 днів закінчився?

Повернення до Німеччини після 90 днів перебування через країни Європи

Що потрібно, якщо після 90 днів перебування в Німеччині ви вирішили з'їздити у справах в Україну і повернутися назад, наприклад, через Польщу?

Для вільного проїзду через країни ЄС необхідно:

  • Поселення в Німеччині (Aufenthalt.).
  • Чинний український закордонний паспорт.

За наявності цих документів можна їхати в Україну та повертатися через інші країни навіть у тому випадку, якщо термін 90 днів у півріччі вже закінчився. За відсутності закордонного паспорта або якщо термін його дії закінчився, необхідно звернутися до міграційної служби (Ausländer Behörde), щоб отримати сірий паспорт (Ausweis für Ausländer).

Якщо біженець не отримує допомоги, без втрати ВНЖ він може перебувати в Україні чи інших країнах до 6 місяців.

Які можливості мають громадяни України, які перебувають у Німеччині вже 90 днів чи довше?

Громадяни України, які в'їхали до Німеччини без візи, можуть отримати дозвіл на тимчасове перебування (Aufenthaltserlaubnis) для подальшого перебування. Вони можуть запросити підставу для перебування (Aufenthaltstitel) у відомстві у справах іноземців (Ausländerbehörde) за місцем проживання або перебування, і при цьому вони не зобов'язані попередньо отримувати візу за межами Німеччини. Відповідно до рішень, наявних на сьогодні, до 31 серпня 2022 р. легальне перебування забезпечене навіть без подання заявки та без наявності підстав для перебування (Aufenthaltstitel). До цієї дати особи, що зачіпаються, не повинні побоюватися, що вони знаходяться в Німеччині нелегально.

Чи можна військовим біженцям, які вже отримали основу для перебування (Aufenthaltstitel) відповідно до § 24 "Надання права перебування для тимчасового захисту" закону AufenthG, виїхати назад до України, наприклад, щоб забрати залишене майно, відвідати когось тощо. ?

Якщо ви вже отримали основу для перебування (Aufenthaltstitel) для тимчасового захисту в Німеччині, то за наступних умов вона втрачає силу:

  • Ви залишили Німеччину не лише через тимчасову причину.
  • Ви більше шести місяців не знаходитесь у Німеччині.

Чи потрібна віза для в'їзду до інших країн ЄС?

За наявності посвідки на проживання в Німеччині (Aufenthalt) та чинного українського закордонного паспорта або німецького сірого паспорта (Ausweis für Ausländer) для короткострокових поїздок віза не потрібна.Якщо біженець планує надовго залишитися, наприклад, у Польщі, йому необхідно знятися з реєстрації в Німеччині та звернутися за гуманітарним захистом уже в іншій країні.

Що робити, якщо перевищив період 90 днів?

Для українських біженців незалежно від терміну безвізового режиму та їхнього статусу до кінця серпня перебування у Німеччині буде легальним. Тобто перевищення 90 днів безвізового режиму в Німеччині на даний момент нічим не загрожує. Якщо до цього положення не буде внесено змін, перевищення перебування без отримання посвідки на проживання більше не буде законним. Для поїздок в інші європейські країни необхідний ВНЖ та закордонний паспорт, що діє, (український або його німецький аналог Ausweis für Ausländer).

Чи пропустять до Німеччини після 90 днів, якщо немає ВНЗ?

За наявності попереднього, тимчасового посвідчення на легальне перебування у Німеччині (Fiktion Bescheinigung) після закінчення терміну безвізу виїжджати за територію Німеччини не рекомендується. Цей документ не дає права на поїздки іншими країнами, тому з поверненням можуть виникнути проблеми.

Тому, щоб вільно перетинати кордони країн Євросоюзу після закінчення 90 днів безвізу, необхідно дочекатися ВНЖ за параграфом 24, який надається або у вигляді вклеювання в паспорт, або у вигляді пластикової картки.

Які правила встановлені для біженців, які отримують допомогу?

За наявності допомоги залишати країну можна лише на 21 день на рік. Поїздку на більш тривалий термін необхідно погодити з відомством у справах іноземців (Ausländer Behörde) та отримати дозвіл від центру зайнятості (Jobcenter) або Соціаламту (Sozialamt).

Що потрібно врахувати українським біженцям, які бажають виїхати з Німеччини

Враховуйте: особи, які перебувають у Німеччині та подали заявку на дозвіл на тимчасове перебування, отримують так зване тимчасове посвідчення легального перебування в країні (Fiktionsbescheinigung). Це посвідчення не дає права на безвізові поїздки в Шенгенській зоні, оскільки підстави для перебування (Aufenthaltstitel) ще не видано.Таким чином, тимчасове посвідчення легального перебування в країні (Fiktionsbescheinigung) не замінює підстави для перебування (Aufenthaltstitel) і тому воно не допускає повторного в'їзду після перебування за кордоном (при цьому відповідно до розпорядження про перехідний порядок перебування для українців, станом на сьогодні , до 31 серпня 2022 р. в'їзд дозволено без підстав для перебування (Aufenthaltstitel)).

Зрозуміло, це стосується й інших офіційних довідок про реєстрацію або подання заявки як військовий біженець з України, які видаються замість тимчасового посвідчення легального перебування в країні (Fiktionsbescheinigung).

Джерело

 


Оксана Веселка

44 Статті Пости

Коментарі