Найчастіше цікавляться питанням ті з біженців, хто в'їхав до Польщі без закордонного паспорта (за внутрішнім документом, посвідчення водія тощо), повернувся в Україну і має намір знову перетнути кордон. Що з цього приводу каже закон?
В'їзд до Польщі за внутрішнім паспортом громадянина України
За нормами Спеціального закону, прийнятого в Польщі, для захисту громадян України та прирівняних до них осіб, в'їзд до РП дозволено за будь-яким документом, що підтверджує особу та громадянство. Відповідно, велика кількість біженців скористалася такою можливістю і потрапила до країни за внутрішніми українськими паспортами (як старого зразка – у вигляді книжки, так і за новими ID-картками), за посвідченнями водія, свідоцтвами про народження (в основному діти) та іншими документами.
Даною нормою можна скористатися весь термін дії Спецзакону. Про закінчення такої можливості польською владою буде ухвалено окремий нормативно-правовий акт. АЛЕ! Ця норма не стосується тих, хто в'їжджає до країни повторно.
Чи потрібна печатка про в'їзд і як вчинити, якщо вона не поставлена?
Що не треба робити?
- Повертатись на кордон, щоб отримати штамп про в'їзд.
- Звертатися до представництв Стража граничного (далі СГ) для отримання довідки про перетин кордону (на перших етапах така інформація надходила, але СГ перестав видавати подібні довідки ще наприкінці лютого – на початку березня).
- Звертатися до українського посольства чи консульства для оформлення закордонного паспорта (тепер це технічно неможливо).
Що потрібно робити:
- Для оформлення статусу UKR – звертатись з наявними документами до гміни за місцем проживання.
- Якщо немає бажання отримувати статус УКР, можна не вживати жодних заходів.
Чи потрібно отримувати свідоцтво із консульства?
Вище зазначалося, що з спеціального PESEL (Статуса UKR) внутрішнього паспорта цілком достатньо. Для цієї процедури звертатися до посольства/консульства не потрібно.
Проте певні нюанси існують:
- Не всі необхідні для повноцінного існування в РП дії полягають в отриманні спеціального PESEL і регулюються Спецзаконом.
- Біженцю може знадобитися відкрити банківський рахунок, придбати польську сім-карту, звернутися до різних організацій, скористатися пільгами, не зазначеними безпосередньо у Спецуставі тощо, а ці особи та організації можуть вимагати свого набору документів.
Для таких випадків отримати додатковий документ у консульстві/посольстві може бути корисним. Йдеться про т.зв. свідоцтво, що підтверджує особу та приналежність до громадянства.
Чи можна повторно в'їхати до Польщі без закордонного паспорта?
Це питання постає дедалі частіше. Як правило, виникає в контексті необхідності ненадовго повернутися додому за рідними або речами, документами. Біженці, які вже отримали Статус UKR, лише планують його оформлення або віддають перевагу перебування на підставі інших норм Спеціального закону, знаючи про можливість в'їзду за внутрішніми паспортами, помилково вважають повторний в'їзд можливим. Це не так.
В'їзд без біометричних закордонних паспортів юридично є в'їздом за дозволом коменданта. Якщо вперше такий дозвіл видається автоматично, при повторному в'їзді таку необхідність потрібно серйозно обґрунтувати. Заявляти про небезпеку перебування в країні, в яку нещодавно іноземець сам виїхав добровільно, може бути безглуздо.
Насправді існує безліч прикладів, коли людям вдавалося повертатися за внутрішніми паспортами. Їх просто не перевіряли прикордонники, фіксуючи перше перетин кордону. Однак ризик, що перепустка буде неможлива, дуже великий.