Важливі питання про виїзд з країн ЄС в Україну та поїздки Шенгенською зоною

Коли можна залишати країну з оформленим тимчасовим захистом, на який термін і куди можливий виїзд і як це вплине на права біженця в ЄС?

Виїзд біженців до України: чи буде втрачено статус тимчасового захисту?

Якщо Вам з якоїсь причини потрібно на короткий час повернутися до України, наприклад, щоб відвідати рідних, зібрати документи або для порятунку членів сім'ї, Ви не втрачаєте статусу тимчасового захисту. Будь-яка короткочасна подорож до України не повинна розглядатися країнами ЄС як рішення добровільно повернутися до зони, де ведуться бойові дії. Це означає, що короткочасна поїздка в Україну не призводить до анулювання посвідки на проживання та втрати прав, пов'язаних із цим статусом. Якщо термін виїзду перевищує 30 днів, статус тимчасового захисту буде втрачено.

Для виїзду після 90-денного терміну перебування в ЄС потрібно отримати візу чи ВНЖ?

Відповідно до правових норм ЄС, Ви повинні отримати дозвіл на проживання і можете використовувати його для поїздки в інші країни Шенгенської угоди на строк до 90 діб в межах 180 діб. З тим самим дозволом Ви можете залишити ЄС, щоб переїхати в іншу третю країну, наприклад, в Україну, і знову в'їхати до ЄС.

Якщо Ви ще не отримали посвідки на проживання, Ви можете отримати національні документи або дозволи. Це залежить від країни ЄС. Тому краще звернутися до національних органів країни, де Ви зареєстровані для тимчасового захисту, щоб дізнатися, чи дозволяють документи, які Ви отримуєте, подорожувати.Тимчасовий захист яких країн є винятком?

Дозвіл на проживання, виданий Румунією, Болгарією, Хорватією, Кіпром та Ірландією, не має спільної дійсності в Шенгенській зоні і не дає Вам права на в'їзд до інших держав Шенгенської зони.

Чи можна повернутись із тимчасовим захистом в Україну?

У разі добровільного повернення в Україну, тобто якщо Ви їдете в Україну та плануєте залишитися там, Ви більше не матимете права на тимчасовий захист у ЄС. На практиці це означає, що країни Європейського Союзу анулюють виданий дозвіл на проживання та припинять забезпечення прав, пов'язаних з тимчасовим захистом.

Якщо за деякий час ви захочете повернутися до ЄС до закінчення надзвичайної ситуації, ви знову отримаєте право на тимчасовий захист. Враховуючи становище в Україні, країни Європейського Союзу мають ухвалити позитивне рішення щодо Вашого повернення до ЄС.

Однак, якщо Ви вирішите повернутися до країни ЄС, де Ви спочатку використовували тимчасовий захист, ця країна ЄС не зобов'язана погодитися на повернення на власну територію. У випадку, якщо ця країна відмовляється погодитись на повернення на свою територію, Ви повинні мати можливість скористатися тимчасовим захистом в іншій країні ЄС на Ваш вибір, куди Ви їдете, повертаючись до ЄС.

Чи можуть прикордонники, поліція чи інші органи вимагати моїх документів, що засвідчують особу, навіть якщо я перебуваю в країні Шенгенської зони?

Так. Поліцейські та інші адміністративні перевірки завжди можливі, у тому числі на території та внутрішніх кордонах, з міркувань безпеки та міграційної політики. Важливо співпрацювати з поліцією чи прикордонниками та надавати необхідні документи та інформацію. За певних обставин, Вас можуть попросити залишатися доступними для органів влади під час цих перевірок у призначених установах.

Джерело


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі