Під час первинної легалізації українські біженці в РП отримують право подати заяву на дозвіл на проживання (дозвіл на тимчасове проживання). Карта побуту для цієї категорії громадян надається одноразово, але одразу на три роки.
Хто може розраховувати на позитивне рішення?
Відповідно до норм ust.1, art.38 Specustawy, розраховувати на карту побуту можуть особи, чиє перебування у Польщі є чи було легальним на підставі ust.1, art.2 того самого закону. Нагадаємо, що ust.1, art.2 – це українці, які легалізувалися за нормами Спецзакону (що отримали спеціальний PESEL/Статус UKR).
Тут одночасно міститься два важливі моменти:
- По-перше, отримати цей ВНП можуть оформити лише особи, які оформили Статус УКР. Це важливо, т.я. легальність перебування деякі біженці здобули і без оформлення спеціального PESEL. Такі люди претендувати на цей тип карти не зможуть.
- По-друге, норма поширюється і тих, хто має Статус УКР (на момент подання документів), і тих, хто мав його раніше.
Подання заяви можливе не раніше 9 місяців, але не пізніше 18 місяців, що пройшли з 24.02.2022 (зверніть увагу, тут знову йдеться не про дату фактичного в'їзду, а про 24 лютого).
ВНЖ надається у день подання заяви. Рішення про видачу, відмову або анулювання карти побуту є остаточним і не може бути оскаржено (апеляція недоступна).Карта видається з доступом до ринку праці (отримувати додаткові дозволи на працевлаштування не потрібно).
Однак прямо зазначено, що відмовити в отриманні картки побуту можуть з наступних причин:
- Загроза державній чи громадській безпеці.
- Громадянина внесено до списку осіб, чиє перебування у Польщі небажане.
- Заява подається несвоєчасно.
Під несвоєчасним поданням мається на увазі надання заяви раніше 9 місяців, що минули з 24 лютого, або пізніше 18 місяців з тієї ж дати.
Карти побуту з інших підстав
Введення нової підстави – ВНЖ для українських біженців – не скасовує права подавати документи на карти побуту з інших підстав (робота, навчання, сім'я, постійний побут тощо). Проте квітневі поправки заморозили терміни їхнього розгляду до 31.12.2022.
Тобто подати документи можна, перебувати «на штампі» допустимо, але до кінця 2022 року розгляд розпочнеться навряд чи. Ще раз підкреслимо – йдеться про ВНЖ з усіх підстав, окрім карток для біженців.
Коли можна подавати документи на ВНП для українських біженців?
Це важливий момент і саме стосується плутанини з термінами. Подати заяву на карту побуту для українських біженців (ust.7, art.38 Specustawy) можна:
- Не раніше ніж через 9 місяців з моменту в'їзду до Польщі.
- Не пізніше ніж через 18 місяців, що минули з 24.02.2022.
Очевидно, що залежно від дати в'їзду, для конкретного іноземця це може бути свій інтервал часу, який закінчиться для всіх одночасно: 24.02.2022 + 18 х 30 (за цивільним законодавством РП, «місяць» у законах – це завжди 30 днів) = 07.10.2023. Якщо не буде прийнято змін Спецзакону.
Документи для отримання картки побуту для українських біженців
На даний момент – це невизначене питання. У Спецзаконі (непрямо) згадується лише заява. Про інші документи не йдеться. Але виходячи з логіки процесу, а також ґрунтуючись на нормах ust.2, art.38 Specustawy, які встановлюють, що всі неврегульовані моменти вирішуються на підставі Закону про іноземців, можна припустити, що потрібно:
- Заява (який бланк буде застосовуватися наразі невідомо).
- Паспорт або (імовірно) інший документ, що засвідчує особу.
- Документ про надання статусу UKR (спеціального PESEL).
- Фото.
Про необхідність місця проживання, мілдування, документів про страхування, доходу, гербового збору, оплати виготовлення картки тощо. – на даний момент не повідомляється.
Мабуть, найскладнішим стане питання із закордонним паспортом. Не секрет, що багато біженців в'їхали до Польщі без цього документа, і оформити Статус УКР змогли за внутрішніми українськими паспортами чи іншими документами. Чи буде можливість і на карту подавати за аналогічними правилами – стане відомо пізніше.
Кому не видадуть ВНП для українських біженців і чия карта може бути анульована?
Не можуть претендувати на цей вид ВНЖ такі особи (ust.4, art.38 Specustawy):
- Визнані загрозою національній та громадській безпеці.
- Внесені до списків осіб, перебування яких у Польщі є небажаним.
- Ті, хто подав заяву за межами встановленого законом строку (до 9 місяців з моменту в'їзду або після 18 місяців з 24.02.2022).
У разі появи підстав, зазначених у п.1 або п.2 під час дії вже виданого ВНП приведе до анулювання карти побуту (ust.6, art.38 Specustawy).
Як відбуватиметься розгляд запиту та прийняття рішення (децизія)
Процес ухвалення рішення щодо карт побуту для українських біженців проходитиме за специфічною технологією, відмінною від багатьох інших випадків:
- Розглядатися повинні лише дві категорії питань: чи підходить заявник під умови надання картки (має або мав раніше Статус UKR) і чи немає підстав для відмови. Решта до уваги братися не повинно (ust.5, art.38 Specustawy).
- Розглядає запит воєвода за місцем фактичного проживання претендента (ust.8, art.38 Specustawy).
- Рішення (децизія) видається воєводою у день звернення заявника (ust.8, art.38 Specustawy).
Тобто ніякого тривалого розгляду не повинно бути. Відразу ж при поданні заяви перевірятимуть відповідність умовам, наявність протипоказань та за відсутності підстав для відмови – видавати децизію. У Спецзаконі немає прямої вказівки на це, але нескладно припустити, що відсутність повного пакета необхідних документів стане причиною неможливості видачі децизії «тут і зараз».
Висновок
Карта побуту для українських біженців – дуже зручний інструмент для тих, хто відповідає умовам та вирішив надовго залишитись у Польщі. Поки що далеко не всі нюанси врегульовані процесуально, але згодом вони будуть уточнені. Слідкуйте за актуальною інформацією.