Скільки сьогодні коштує винайняти помешкання в Кракові? Від чого залежить вартість оренди? Які шанси знайти квартиру у сімей з дітьми та орендарів з тваринами? Розлянемо ці питання детальніше.
Який загалом діапазон цін на квартири?
Вартість оренди двокімнатного помешкання приблизно — 2500-3000 злотих. Вартість оренди трикімнатної квартири може стартувати від 3200 і доходити до 4000 злотих.
Чи це пов’язано з початком повномасштабного вторгнення росії і приїздом великої кількості біженців, що польські власники почали вимагати подвійну заставу?
Ні, так було й раніше. Хто не хотів, той не платив, а хто хотів — платив і брав квартиру. Головне — правильно оформити договір, щоб цей депозит вам потім повернули.
На який термін орендодавці воліють підписувати угоди?
Найчастіше — на рік, і умова така, щоб орендар не зміг передчасно розірвати такий договір. А от власник може це зробити, якщо наймач помешкання порушить умови, прописані в документі. Польське законодавство частіше стає на бік орендаря, тож багато польських орендодавців воліють поставити свій підпис під ось такою тимчасовою орендою (najem okazjonalny), яку неможливо розірвати швидше. Таку угоду завіряють у нотаріуса. Звичайний договір про оренду (najem zwykły) підписується на невизначений час, і він краще захищає орендаря, адже той може виїхати з квартири будь-коли. Є лише обов’язок попередити власника за місяць-два, залежно від того, що прописано в документі.
Як щодо орендарів із тваринами? Чи вдається їм знайти помешкання?
Щоб зробити косметичний ремонт у квартирі площею 50 квадратних метрів і замінити якісь меблі, потрібно щонайменше 3000 злотих. Звичайної кауції (депозиту) на це не вистачить.
Якщо раніше господар квартири не здавав її орендарям з тваринами, то ймовірно, що він і далі не захоче цього робити. Якщо є діти, котики, песики — раджу пропонувати господарям більший депозит. Це майже завжди спрацьовує.
Що зазвичай іде “в комплекті” до помешкання?
Паркінг у центрі міста— це дуже дорого. За нього додатково доведеться платити від 300 до 450 злотих на місяць.
Під домом може бути загальнодоступне паркомісце. Але найчастіше за гараж власники вимагають додаткової оплати. Якщо орендар відмовиться, то гараж здадуть комусь іншому. Іноді, коли між обома сторонами встановлюються приязні стосунки, то орендодавець може піти на поступки й запропонувати гараж безплатно або за пів ціни.
Рідко коли в квартирі буде проведений інтернет. Найчастіше наймачі житла самостійно укладають договори з провайдерами. Місяць інтернету обійдеться в середньому в 50-60 злотих.
Раніше клієнти могли надати нам список, що їм потрібно в помешканні (виделки, ложки, телевізор, електрочайник, мікрохвильовка, пилосос тощо), а ми вже цей список передавали господарю. Але зараз це погана ідея, бо коли в орендодавця є на вибір 20 сімей, які готові винайняти цю квартиру, а тут приходить клієнт, який вимагає “докупити постільну білизну, посуд та серветки”, то з великою ймовірністю власник відмовить такому клієнту.
Можна просити про заміну або чистку матраца, комплект ключів та допомогу в переписуванні лічильників електроенергії на себе.
Який відсоток власників не хоче здавати житло людям з інших країн?
Менше ніж 10%. Зазвичай, це якесь хороше, але бюджетне помешкання, яке вони хочуть здати в оренду на три роки, якась велика квартира, яка здається окремо по кімнатах, або житло здає людина похилого віку, яка не знає інших мов, крім польської.
Господар може хвилюватися, що якщо в помешканні щось зламається, то йому буде важко домовитися про відшкодування з наймачем-іноземцем. А є просто націоналісти, які крім “своїх” нікого на поріг свого дому не пустять. Хоча за останні кілька років поляки стали більш лояльними і менше нарікають, що тут так багато іноземців
Частина не хоче здавати помешкання в оренду неполякам, бо мали жахливий досвід, коли іноземці розгромили квартиру або просто залишили ключі на столі й поїхали “у село до бабусі”, де їх ніхто не знайде. У когось бували випадки, коли орендарі відмовлялися платили і власник не міг їх виселити.
Які прогнози щодо подальшої ситуації на ринку оренди квартир? Чи вистачить їх на всіх охочих?
Багато спеціалістів, особливо зі сфери ІТ, переїжджають до Польщі та шукають тут роботу Це переважно одинокі молоді люди та молоді мами, які приїхали з дітьми., Тож українців, які залишаться в Кракові, й надалі буде дуже багато.