Якщо раніше Прикордонна служба давала однозначні відповіді, що для українців спецзакон продовжує візи лише до 31.12.2022р. та "ковидні" правила (йдеться про те, що на період дії стану епідемії та загрози епідемії всі візи продовжено на +30 днів з дня скасування даних станів) тут вже не будуть застосовуватися, то зараз маємо відмінні новини, а саме: громадянин України може на власний розсуд обирати яким законом скористатися для продовження його візи.
В чому різниця?
Продовження візи за спецзаконом для українців у зв'язку з військовими діями не дозволяє за продовженою візою перетинати кордон із поверненням до Польщі в рамках цієї візи. Тому всі були змушені в'їжджати на підставі безвізу.
Віза, продовжена в цьому режимі (за Спецзаконом), не дає підстав для перетину кордону Республіки Польща. Виняток становлять національні візи, що видаються українським водіям, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення – внаслідок їхнього продовження візові наклейки проставляються у проїзних документах водіїв воєводами.
Дещо інакше виглядає цей нюанс у "ковидних" правилах продовження віз (ustawa z dnia 2 березня 2020 р. у szczegolnych rozwiqzaniach zwiqzanych z zapobieganiem, przeciwdzialaniem та zwalczaniem COVID-19, innych chorôz zakaznych).
Якщо в день закінчення візи іноземець перебуває на території Польщі, вона триває до кінця стану епідемії або епідемічної небезпеки + ще 30 днів, коли ці стани будуть скасовані, а лише тоді ввімкнеться безвіз 90 днів. (Art. 15zd. Ustawa про szczegolnych rozwigzaniach zwiqzanych z zapobieganiem, przeciwdzialaniem і zwalczaniem COVID-19, innych chorôz zakaznych oraz wywolanych nimi ). І така віза дозволяє багаторазове перетинання кордону до України з поверненням до Польщі.
Хто може обрати тип продовження візи?
Поділимо іноземців на кілька категорій, що розходяться, і визначимо можливості кожної з них.
- Водiї-мiжнародники. Ці особи, незалежно від громадянства, мають лише один спосіб – отримати візу. Це може бути продовжений документ (що робиться у воєводстві), але в паспорті має бути зроблено відповідне вклеювання, т.к. поїздки здійснюються різними країнами Шенгенської зони. Наразі розглядаються додаткові можливості для водіїв.
- Особи, які в'їхали до 24.02.2022, а також інші іноземці, які не підпадають під Спецзакон (не громадяни України та ін.). Тут безальтернативний варіант – лише продовження за «ковидними» правилами.
- Українці та прирівняні до них особи, які підпадають під норми Спецустави. Тільки ця категорія осіб має можливість вибору між продовженням за Спеціальним законом або Антикризовим щитом.
Як вибрати тип продовження національної візи?
Візи в обох випадках продовжуються автоматично, отже, на цьому етапі ніякий вибір не доступний. Немає жодної норми (повідомлення, припущення), які говорять про те, що треба будь-куди звертатися для встановлення типу продовження.
Відповідно, залишається дві ситуації, коли про такий вибір можна заявити: під час перевірки документів у Польщі чи при перетині кордону з РП. При цьому жодного документа (штампу, довідки), що підтверджує вибір, на руках іноземець не матиме. В даному випадку іноземець виїжджає за межі РП, маючи на руках продовжену візу.
Повертаючись до Польщі, він заявляє прикордонникам, що його візу продовжено за «ковідними» нормами (за Антикризовим щитом, який діє через пандемію коронавірусу). Нагадаємо, що за візами, продовженими Спецзаконом, перетинати кордон не можна. Прикордонник перевіряє підстави та пропускає іноземця до Польщі.
Кому простіше продовжити чи відкрити «ковідну» візу?
Переважна більшість іноземців, які опинилися в умовах вибору типу продовження віз, є українцями. Багато хто з них продовжує саме робочі візи. Але за нормами того ж Спецзакону, всіх громадян України звільнено від необхідності мати дозвіл на роботу. Якщо відбувалася зміна роботодавця та/або нове працевлаштування, освячення чи озволення може не існувати в принципі.
Як підтвердити факт роботи?
Вихід один - мати при собі діючий контракт: умову про працю, умову лікування та ін. Тут проблема то, можливо лише з B2B-договором, т.к. він за фактом не є ні трудовим договором, ні його цивільно-правовим аналогом. З контрактами цього типу варто бути акуратнішими при виїзді (при продовженій робочій візі).
ВАЖЛИВО: Це означає, що частині українців зараз легше повертатиметься до Польщі за продовженими візами, обираючи саме "ковидні" правила продовження віз.
Нагадуємо, що станом на сьогоднішній день діє стан епідемічної загрози, тому це актуально. Щойно відбудуться зміни, ми повідомимо про це. При поверненні до Польщі необхідно бути готовим до того, що підставу візи на кордоні швидше за все доведеться підтверджувати, якщо мова про робочу візу (дозвіл на роботу, умову з роботодавцем, ЗУС останні), а також слід роздрукувати інформацію з посилання нижче на офіційні роз'яснення. у справах іноземців.