Коли працівникам у Польщі оплачуються понаднормові та можна отримати відгул? Яка законна кількість вихідних?

Існує регламентований час відпочинку між робітничими змінами, який встановлюється законодавчо. Які графіки вважаються незаконними, як отримати компенсацію?

При стандартному щоденному графіку роботи – 5 днів на тиждень по 8 годин – проблем із відпочинком між змінами не виникає. Однак робочий час співробітника (типи змін) може розраховуватися за іншими схемами, і є різними варіаціями обліку.

Типи договорів: які договори поширюються умови відпочинку між змінами?

Умови лікування та інші види контрактів підпорядковуються Цивільному кодексу, і під пряме управління перерахованих норм не підпадають. Проте існують положення §2, art.207 k.p., відповідно до якими роботодавець чи замовник (у разі умови злетіння) зобов'язаний забезпечити «безпечні та гігієнічні умови праці», незалежно від типу договору.

Факт того, що недостатній відпочинок між змінами є відсутністю умов безпечної праці, довести можливо, але в більшості аналогічних випадків відбувається це в суді, що загрожує додатковими витратами коштів та часу. Тому на користь працівника спочатку необхідно прописати необхідні умови у самому контракті, або укласти із замовником (роботодавцем) додаткову угоду.

Відпочинок між робочими днями / робочими змінами

У Трудовому кодексі РП існує кілька статей, пов'язаних із розглянутою темою. Перший - §3, art.128 k.p., відповідно до якого працівник не може виконувати службові обов'язки наступної зміни раніше, ніж через 24 години, що відраховуються з початку роботи.

Розглянемо приклад:

Людина працює у двозмінному режимі. Нещодавно на підприємстві було скорочено кілька осіб, у зв'язку із чим змінився графік роботи. Тепер роботодавець вимагає, щоб співробітник одного дня працював у другу зміну з 14:00 до 22:00, а наступного дня в першу – з 6:00 до 14:00. Наскільки законним є такий режим роботи?

У цьому випадку роботодавець хоче бачити співробітника на робочому місці вже о 6:00. Це порушення норм §3, art.128 k.p. Чи означає це, що цей графік неможливий? Ні! За узгодженням цього факту сторонами, співробітник може розпочати роботу о 6:00 наступного дня, але – і це дуже важливо! – робота з 6:00 до 14:00 буде понаднормовою і має бути компенсована відгулами чи доплатою.

  • 100% оплати праці – за понаднормову роботу, що припадає на ніч, неділю та святкові дні.
  • 50% винагороди – за понаднормову роботу в будь-який день, крім зазначеної у попередньому пункті.

У зазначених умовах працівник повинен отримати у звичайному режимі за роботу з 14:00 до 22:00 плюс за понаднормові з 6:00 до 14:00 наступного дня.

Щоденний відпочинок працівників

Ще одним важливим аргументом є підтримка безперервного щоденного відпочинку. Відповідно до §1, art.132 k.p., працівник повинен мати перерву щонайменше 11 годин між послідовними робочими змінами. Це означає, що він може працювати максимум 13 годин на день. Тому роботодавець може рекомендувати максимум 5 понаднормових годин при 8-годинній зміні, 1 годину при 12-годинній тощо. Компенсація належить за кожну годину понаднормової роботи.

У нашому прикладі це означає, що в другий день максимально допустима робота буде тільки з 6:00 до 11:00, і всі ці години повинні бути оплачені як понаднормові.

Але є й винятки. За нормами §2, art.132 k.p., відпочинок менше 11 годин може бути у працівників, які керують робочим місцем від імені роботодавця (наприклад, директорів підприємств), а також у разі необхідності проведення аварійно-рятувальних робіт з метою захисту життя чи здоров'я людини, майна чи довкілля чи усунення аварії. У таких ситуаціях працівник має право еквівалентний період відпочинку протягом звітного періоду.

Щотижневий відпочинок

Ще одним правом працівника є право на безперервний щотижневий відпочинок. Особи, які працюють за трудовим договором, повинні знати, що їм належить перерва не менше 35 годин протягом тижня (art.133 k.p.).

Виняток можливий у разі зміни графіка роботи, але й тоді сумарний відпочинок не може бути меншим за 24 години на тиждень. За замовчуванням вихідним днем ​​має бути неділя, якщо домовленість між працівником і роботодавцем не передбачає іншого (якщо за графіком воскресіння не є робочим).Підкреслимо, йдеться не про сумарний, а саме про безперервний відпочинок. Також нагадаємо, що за нормами трудового законодавства, воскресінням, у контексті питання, що розглядається, вважається день з 6:00 до 6:00 наступного дня (понеділка).

Що буде за порушення режиму відпочинку працівника?

Обмежуючи час відпочинку співробітника, роботодавець порушує права працівника, що тягне за собою покарання – штраф до 30 000 злотих. Крім того, Трудовий кодекс Польщі вимагає від роботодавця надання еквівалентного періоду відпочинку.

Висновок

Які норми можна вважати чинними? Між початками двох сусідніх змін має бути не менше ніж 24 години. В іншому випадку «зайвий» робочий годинник повинен бути компенсований як понаднормовий. Одночасно період між закінченням однієї зміни та початком наступної не може бути меншим за 11 годин, а раз на тиждень безперервний відпочинок повинен становити не менше ніж 35 годин (у виняткових випадках – 24 години).

Джерело 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі