Уявіть, до РП з України приїхали дві дорослі сестри, кожна зі своїми неповнолітніми дітьми. Оформили тимчасовий захист, отримали PESEL UKR, а через деякий час одній із жінок знадобилося на кілька днів поїхати додому. Брати з собою дітей небезпечно, і вона приймає логічне на перший погляд рішення залишити їх у Польщі зі своєю сестрою.
Під час відсутності матері трапилася поліцейська перевірка і з'ясувалося, що юридично за дітей ніхто не відповідає. Неповнолітніх вилучили та передали до прийомної родини. Так, така ситуація можлива для українських біженців у Польщі.
Що може статися, якщо виїхати, нічого не зробивши?
Почнемо з максимально негативних наслідків. Залишення дитини батьком/опікуном може мати далекосяжні наслідки у сфері батьківських прав та виховання дитини.
Дитина, яка залишилася без нагляду – а саме так правова система Польщі сприйматиме виїзд матері, без оформлення передачі опіки (догляду) – буде передана до системи патронатного виховання. Це може бути установа соціалізації чи прийомна сім'я.
Як показує практика, дитині нескладно опинитися в системі патронатного виховання (процедура в Польщі досить проста і спрацьовує швидко), а ось повернути її з цієї системи батькові/опікуну — завдання максимально важке та нешвидке. Доведеться боротися за дитину, пояснювати перед судом, соціальними службами. Доводити свою надійність, як батька/опікуна, можливість виступати гарантом належного догляду за неповнолітнім.
На жаль, нерідкі випадки, коли подібні розгляди виявлялися невдалими для батьків, оскільки іноземець, особливо біженець, не завжди може гарантувати умови не гірші, ніж у прийомній сім'ї. Наприклад, центри для біженців, надані державою чи місцевою владою, для патронату можуть виявитися непридатними для дітей.
Щодо дітей, які не є громадянами Польщі, найчастіше застосовують саме інструмент прийомної сім'ї. Не існує законодавчих норм, що дають цьому способу якісь привілеї, але на практиці справа саме так.
Як тимчасово залишити дитину під опікою іншої людини?
Розберемо кілька методів, кожен із яких може теоретично бути виходом законної передачі опіки. Однак далеко не все варто використовувати на практиці, але сказати про них потрібно обов'язково, щоб хибний вибір не призвів до великих проблем.
Інститут опікунства
Існує можливість використання інструменту опікунства. Відразу зазначимо, що поняття «опікун» та «тимчасовий опікун» мають принципові відмінності – про тимчасове опікунство говоритимемо далі докладніше.
Основною передумовою встановлення опіки є те, що дитина не залишається під батьківською владою – батьки позбавлені її за рішенням суду чи невідомі. Опіка встановлюється опікунським судом, який є відділом у справах сім'ї та неповнолітніх районного суду, у зоні діяльності якого дитина має місце проживання чи перебування. Опікуном має бути призначений другий з батьків, який у цей час ще може піклуватися про дітей. Якщо такої особи немає, опікуном має бути особа, яка хоч якось пов'язана з неповнолітнім. У випадку братів і сестер догляд повинен здійснюватися однією і тією ж особою, якщо це можливо.
Передати повну опіку над дитиною батько може, проте повернути потім батьківські права буде непросто, навіть якщо йдеться про опікуна-родича. Застосовувати цей метод для тимчасового виїзду з Польщі не рекомендується.
Тимчасова опіка
Це спеціальна норма для українських біженців, встановлена art.25 Specustawy у зв'язку із збройним конфліктом на території України.
Такий тимчасовий опікун призначається дітям з українським громадянством, які прибули до Польщі після 24 лютого та залишаються на цій території без нагляду відповідального за них дорослого. Тимчасовий опікун уповноважений представляти неповнолітнього та піклуватися про його особу та майно. Положення Спеціального закону не позбавляють батьків батьківських прав. Задіяна норма хоч і за спрощеною схемою, але все ж таки через польський суд.
Спосіб дійсно хороший, якщо обставини склалися так, що дитина була змушена виїхати без батьків (з іншим родичем чи близькою людиною). У разі встановлювати тимчасову опіку необхідно обов'язково. Але для виїзду батька/опікуна на короткий час використовувати його не рекомендується.
По-перше, після повернення доведеться повертати опіку батькові, а за необхідності виїхати знову, знову звертатися до суду.
По-друге, якщо залишити тимчасову опіку третій особі, то й юридична відповідальність залишиться на ній, а не на батька. Тимчасового опікуна також буде покладено і всі призначені допомоги, пільги тощо.
Все це може негативно вплинути і на ставлення до ситуації соціальних служб. Батько, який періодично передає опіку над своєю дитиною, або не повертає її собі, перебуваючи в РП, може викликати підозру у неналежному виконанні своїх обов'язків.
Нотаріальна довіреність про тимчасову передачу догляду за неповнолітнім
Цей документ є вкрай неоднозначним, його використання дуже заплутане, проте рекомендується застосовувати саме його для тимчасового виїзду з Польщі.
Йдеться про документ, яким догляд за дитиною тимчасово передається зазначеній у довіреності особі. В зв'язку з цим:
- Потрібна згода обох сторін - і батька, і того, кому догляд передається.
- Документ може бути засвідчений у нотаріуса.
- Нотаріальна довіреність про тимчасову передачу догляду за неповнолітнім
Таку тимчасову передачу догляду часто називають фактичною опікою (opieka faktyczna). Батьківські права за довіреністю не передаються, отже відповідальність залишається на батьках (батьках), зокрема і за відсутності країни.
Це, з одного боку, заплутує, оскільки незрозуміло, які саме права передані, а з іншого може вважатися й додатковим достоїнством, оскільки не передається право прийняття рішень із «серйозних питань», які стосуються виховання дитини.
Але тут з'являється нова складність – детальної вказівки на перелік цих «серйозних питань» у законодавстві немає. На щастя, є юридична практика, на основі якої можна виділити основні види відповідальності, які не будуть передані за довіреністю. Не можна за (для) дитини за довіреністю:
- вибрати або змінити ім'я/прізвище;
- визначати постійне місце проживання;
- вивозити за кордон для відпочинку (якщо в цьому не полягає суть самої довіреності) або на місце проживання (за будь-яких умов);
- обирати установу, в якій виховується дитина, наприклад, ясла, дитячий садок, школу;
- визначати галузі освіти дитини, наприклад, спортивна, гуманітарна;
- обирати релігію;
- обирати лікування, погоджуватися на медичні огляди (виняток – екстрена необхідність);
- оформляти закордонний паспорт;
- змінювати громадянство;
- перепоручати догляд іншій особі;
- здійснювати дії, що виходять за межі звичайного управління майном дитини, наприклад, відмовлятися від спадщини від імені дитини, продавати її власність.
Все це гарантує, що під час відсутності батька особа, якій довірено догляд, не вживатиме заходів (принаймні юридичного та/або майново-фінансового характеру) проти інтересів дитини чи її батька.
Довіреність може бути виписана на певний період (з ... по ...), бути обмежена певним фактом (наприклад, до повернення до Польщі батька / опікуна) або бути безстроковою (наприклад, діє щоразу, коли батько залишає РП). В останньому випадку варто вказати, як саме відбувається оповіщення особи, якій довіряється догляд, про те, що батько буде відсутній.
Далі буде надано приклад найпростішої довіреності, проте використовувати її варто виключно для ознайомлення. Написання конкретного тексту краще довірити нотаріусу, який становитиме його, виходячи з обставин конкретного випадку. Зразок
Висновок
Просто виїхати з Польщі, залишивши дитину на фактичне піклування рідних чи близьких – дуже погана ідея, оскільки дитину можуть забрати до прийомної сім'ї чи соціального центру. Оформляти тимчасову, а тим більше постійну опіку варто лише у випадках, коли йдеться про тривалу або постійну відсутність.
За бажання повернутися до Польщі «за кілька днів» достатньо оформити нотаріально завірену довіреність про передачу догляду за неповнолітнім. Документ має безліч недоліків, але з усього можливого на даному етапі є найбільш прийнятним варіантом.