Важливі зміни для тих, хто планує взяти кредит на житло в Польщі

Сейм Польщі ухвалив урядовий законопроєкт, який має захистити позичальників від додаткових витрат перед банками. Яких додаткових витрат можна буде уникнути?

Коли хтось берез іпотечний кредит у Польщі, то банки-позичальники дораховують до перших платежів також “оплату помостову” (opłata pomostowa). Вона сплачується під час очікування на внесення житлової нерухомості, придбаної в кредит, до публічного реєстру, що підтверджує право на її власність (księga wieczysta). 

В середньому, це від 330 до 500 зл, які позичальникам потрібно сплачувати щомісяця аж до моменту, поки придбане ними житло не буде внесене до “кшєнгі вєчистої”, тобто публічного реєстру з інформацією про право власності. У багатьох випадках на таке внесення доводиться чекати по кілька місяців, а відтак позичальники сплачують весь цей час зайві кошти, які їм не повертаються. 

В середньому, це від 330 до 500 зл, які позичальникам потрібно сплачувати щомісяця аж до моменту, поки придбане ними житло не буде внесене до “кшєнгі вєчистої”, тобто публічного реєстру з інформацією про право власності. У багатьох випадках на таке внесення доводиться чекати по кілька місяців, а відтак позичальники сплачують весь цей час зайві кошти, які їм не повертаються. 

Ухвалений Сеймом урядовий законопроєкт передбачає, що тепер банки, які видають кредити на житло в Польщі, повинні будуть повертати позичальниками всю суму сплаченої “оплати помостової” одразу після внесення нерухомості до публічного реєстру з інформацією про право власності. Більше того, Сенат Польщі вніс поправку, а Сейм погодився на неї, що дія законопроєкту стосуватиметься не лише нових угод про надання іпотечних кредитів, а й тих, які були укладені раніше, але на момент набрання чинності нових правил житло до “кшєнгі вєчистої” ще не було внесене.

Нагадаємо, вже вісім банків у Польщі готові надавати кредити на житло без першого внеску - під гарантії держави.

Хто зможе отримати іпотечний кредит без власного внеску 

1) сімейні пари (з дітьми і без), 2) пари, які живуть цивільним шлюбом (з дітьми і без)
3) одинокі батьки, які мають хоча б одну дитину, 4) особи з тяжкою або повною інвалідністю, 5) одинокі незаміжні жінки або одинокі неодружені чоловіки (без дітей).

Вікових обмежень для учасників програми немає (спочатку пропонувалося тільки для осіб не старше 40 років, але потім цю норму прибрали). Умовою є наявність достатньо високого та стабільного заробітку (кредитоспроможність претендента оцінюватиме банк, який видаватиме кредит). Держава у вигляді Банку народного господарства (Bank Gospodarstwa Krajowego) надасть гарантії від 10% до 20% від суми позики (але не більше 100 000 злотих), що підлягає погашенню протягом не менше 15 років. Звичайно, кредит без власного внеску буде дорожчим, але це допоможе отримати житло людям без заощаджень. Іпотека, на яку поширюватиметься державна гарантія, надаватиметься тільки в злотих і лише для нерухомості в Польщі.

Кредит без власного внеску розповсюджуватиметься на житло до 50 м кв, коли є одна або дві дитини в родині (або для бездітних), до 75 м кв, коли є троє дітей, до 90 м кв, коли є четверо дітей. Для сімей з п’ятьма і більше дітьми немає обмежень на розмір житла, яке можна купити в кредит під державні гарантії.

Які банки видаватимуть кредити на житло без першого внеску

Кредит на житло без першого внеску можна буде отримати в тих банках, які укладуть відповідну угоду з Банком народного господарства (Bank Gospodarstwa Krajowego). На сьогодні така угода укладена вже з 8 банками:

- Bank Pekao S.A.,
- Alior Bank S.A.,
- Bank Ochrony Środowiska S.A.,
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
- PKO Bank Polski S.A.,
- Santander Bank Polska S.A.


Зараз тривають переговори з ще кількома банками, які виявили зацікавленість в участі в програмі, відтак список незабаром може поповнитися.

 

Джерело

 

 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі