До якого лікаря в Польщі можна потрапити на безкоштовний прийом без направлення, а до якого без такого направлення не потрапиш?
Направлення до лікаря
Не до кожного лікаря треба мати направлення. Отже, не варто витрачати час на візит до лікаря першого контакту в поліклініці (сімейний лікар). Можна одразу записуватися на прийом, щоправда, перелік таких спеціалістів дуже обмежений.
Лікарі, до яких можна записатися без направлення (паперового та електронного) від родинного лікаря:
1) психіатр
2) гінеколог, акушер
3) онколог
4) венеролог
5) дентист
Направлення також не потрібно в екстрених ситуаціях або ситуаціях, що загрожують життю. Тоді пацієнти терміново можуть звернутися до лікарні швидкої допомоги.
Якщо ви хочете записатися на безкоштовний прийом в рамках Національного фонду охорони здоров’я (NFZ) до інших лікарів (кардіолог, алерголог, ендокринолог, хірург, ортопед, уролог і т.д), то потрібно спочатку отримати направлення до них. Для цього треба відвідати свого лікаря в поліклініці й попросити виписати такий документ.
Раніше без направлення від сімейного лікаря можна було записатися й на прийом до окуліста та дерматолога, однак від 2015 року цю норму скасували.
Як довго чинне направлення?
Направлення до лікаря переважно не має терміну давності. Можна записатися на прийом на вільну дату в будь-який час. Часто черга зайнята на кілька місяців уперед, залежно від спеціаліста. Однак, якщо йдеться про направлення на проходження фізіотерапевтичних процедур, то записатися на них потрібно протягом найближчих 30 днів, а пройти в будь-який час протягом 1 року з моменту видачі направлення.
Як записатися на прийом по направленню?
Найлегше це зробити в онлайн-режимі на сайті поліклініки, до якої ви належите. Якщо з якихось причин це вам недоступно, тоді запис можливий в телефонному режимі. Під час розмови потрібно буде подати 4-значний код направлення та номер PESEL. Також можна прийти особисто й записатися на прийом в реєстратурі. При цьому треба буде показати e-mail з інформацією про направлення або СМС-повідомлення з кодом й подати також номер PESEL.
Варто також пам'ятати, що записатися по отриманих направленнях на низку процедур (УЗД, рентген і т.д.) в режимі онлайн не можна. Треба робити це в реєстратурі поліклініки, спеціаліст якої видав вам направлення. Там підкажуть найближчі вільні дати та саме місце, де можна буде зробити ту чи іншу процедуру. Це може бути будь-яка інша поліклініка вашого міста.
Електронне направлення
З 8-го січня 2021 року пацієнтам в Польщі виставляють направлення до лікарів-спеціалістів також в електронному вигляді. Дані з такого направлення, які треба буде подати при реєстрації візиту, можна побачити в своєму онлайн акаунті пацієнта на сайті patient.gov.pl. Також код-підтвердження надсилають в SMS-повідомленнях.
Е-направлення зручне тим, що його неможливо загубити, бо дані завжди можна побачити в онлайн акаунті пацієнта, і тим, що скасовується обов'язок приносити паперовий оригінал направлення до закладу протягом 14 днів з моменту запису на візит до лікаря-спеціаліста.
Е-направлення надається на:
- амбулаторні послуги спеціалістів, крім логопедичних консультацій;
- стаціонарне лікування в медзакладі;
- комп’ютерну томографію;
- магнітно-резонансну томографію;
- ендоскопічне дослідження шлунково-кишкового тракту;
- ехокардіографію плоду при вагітності.
Паперове направлення видається на
- лікування в санаторії чи інших оздоровчих закладах;
- на реабілітацію, в тому числі через наркозалежність;
- лікування в психіатричній лікарні.
Паперове направлення на низку процедур можуть видавати й іноземцям з-поза меж ЄС, які тимчасово перебувають у Польщі.