Якщо ви отримали в Польщі тимчасовий захист, то маєте доступ до безплатної медичної допомогина рывны з поляками. У поліклініці (przychodni) достатньо показати закордонний паспорт з відміткою про перетин кордону або інший документ, який підтверджує, що ви приїхали після 24 лютого.
Але якщо ви перебували в Польщі до початку повномасштабної війни, то мусите бути застраховані в Управлінні соціального страхування (ZUS) і щомісяця сплачувати внески до Національного фонду охорони здоров’я (NFZ).
Детальніше про страхування
У страховий поліс можна вписати членів сім’ї — дружину/чоловіка та неповнолітніх дітей. При цьому сплачувати за них страхові внески не доведеться.
Деякі фірми пропонують своїм працівникам соціальний пакет, в який входить приватний корпоративний страховий поліс. Він доповнює стандартний пакет медичних послуг, який гарантує платникам податків ZUS.
Перевірити наявність страхування та дізнатися більше інформації можна на на офіційному сайті ZUS
Як знайти медичний заклад
Відвідування лікаря первинної медичної допомоги (lekarz podstawowej opieki zdrowotnej або lekarz POZ) є безплатним, якщо медичний заклад уклав договір з NFZ. Про це свідчить наліпка “NFZ” на дверях закладу. Натомість, діти до 8 років обов’язково повинні перебувати під наглядом педіатра. Направлення до лікаря POZ мати не потрібно.
У Кракові первинну допомогу надають у більшості закладів охорони здоров’я. Знайти найближчий до вас можна за допомогою пошуковика
Треба попередньо зателефонувати туди та домовитися про дату консультації й огляду або ж записатися особисто. Якщо заклад має відповідне програмне забезпечення, то можна зареєструватися онлайн.
Крім лікаря, ви можете також обрати медсестру, а якщо ви жінка, ще й акушерку. У реєстрації вам нададуть форму декларації, яку необхідно заповнити на місці.
Безплатно ви можете змінювати лікаря двічі на рік. Далі це буде платно. Платити не доведеться, якщо припиняєте обслуговуватися у фахівця з причин, які від вас не залежать, наприклад, якщо ваш лікар вийшов на пенсію.
Перевірити, як швидко ви зможете потрапити на прийом до лікаря, можна за посиланням https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
Також ви можете створити (IKP ) , українським аналогом якого є HELSI. Це безплатний застосунок від Міністерства охорони здоров’я Польщі, який дозволяє мати під рукою всю медичну інформацію.
Які документи взяти з собою
- номер PESEL;
- закордонний паспорт;
- медичну картку, результати попередніх аналізів та обстежень — все, що є в наявності (за можливості зробіть переклад);
- непогашені е-рецепти й направлення до вузькопрофільних спеціалістів;
- перелік ліків, які приймаєте.
Які послуги надають лікарі першого контакту
- медичні огляди та консультації;
- діагностика: лабораторні аналізи, рентген, УЗД й інші дослідження (перелік безплатних досліджень визначає NFZ);
- направлення на лікування в спеціалізовані клініки та лікарні;
- профілактичні огляди дитини на різних етапах її розвитку;
- скринінги;
- сестринські процедури й маніпуляції (уколи, ЕКГ, вимірювання артеріального тиску тощо);
- консультації щодо здорового способу життя та профілактики захворювань.
Коли лікарі “первинки” ведуть прийом пацієнтів і куди звертатися в неробочий час
Графік роботи лікарів стандартний — з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 18:00. Якщо відчуєте раптове погіршення самопочуття в інший час (з 18:00 до 08:00 наступного дня, у вихідні або святкові дні), то слід звернутися в Амбулаторію нічної та святкової медичної опіки Також NFZ запустив електронний сервіс первинної діагностики захворювання.
Ширший перелік закладів охорони здоров’я в Кракові, де надають медичні послуги в позаробочий час, знайдете за цим посиланням
Прив’язки до місця перебування немає. Якщо ви на вихідних вирішили відвідати, наприклад, Варшаву, то можете звернутися по допомогу там, обравши найближчий до вас заклад.
Також у неробочий час і вихідні дні можна запитати поради на телеплатформі першого контакту (TPK) і крім медичної консультації отримати:
- електронний рецепт;
- електронне направлення до лікаря;
- електронний лікарняний;
- направлення на тестування на COVID-19.
Для цього зателефонуйте за номером 800 137 200 (дзвінок безплатний, розмова може вестися українською мовою) або заповніть, що доступна лише в окреслені дні і години.
Куди звертатися в екстрених випадках
Якщо вам потрібна більш серйозна екстренна допомога, наприклад, хірургічна, то відразу звертайтеся в Шпитальне відділення швидкої допомоги (Szpitalny Oddział Ratunkowy, SOR).
“Швидка” (Pogotowie Ratunkowe) — лише для екстрених випадків. Наприклад, якщо людина знепритомніла, або в неї відкрилася сильна кровотеча. Якщо людина при тямі, але є підозра на струс мозку, то вона мусить самостійно дістатися до лікарні. Щоб викликати швидку, дзвоніть 112 або 999.
Якщо у вас виникнуть додаткові питання або проблеми (наприклад, сімейний лікар відмовиться підписувати з вами декларацію), то зателефонуйте за безплатним номером гарячої лінії Національного фонду охорони здоров’я і виберіть розмову українською мовою: 800 190 590.