Які пільги існують для учнів у Польщі, зокрема для біженців з України? Корисна інформація про пільговий та безкоштовний проїзд.
Варшава
У Варшаві, як і більшості міст Польщі, з початком літа скасували безкоштовний проїзд для українців. Проте всі школярі міста як польські, так і українські можуть користуватися транспортом безкоштовно. Для цього потрібний учнівський квиток (так звана Karta ucznia). Виготовлення такого квитка безкоштовне.
Для того, щоб зробити учнівський квиток у Варшаві, потрібно:
- Звернутися до навчального закладу, де навчається дитина;
- Занести фото учня (формат 3,5 x4, 5);
- Занести номер PESEL учня;
Після того, як вам надали квиток, потрібно піти з ним до Пункту обслуговування пасажирів.
Якщо ваша дитина продовжує навчатись в українській школі, ви також можете зробити спеціальну учнівську картку. Але вона коштуватиме 49 злотих на місяць.
Karty ucznia дійсні не тільки в 1-ій та 2-ій квиткових зонах, ними можна їздити в автобусах зонових ліній поза Варшавою, місцевих ліній "L" і - в рамках програми "Wspölny bilet ZTM-KM-WKD" - на поїзди Мазовецьких ліній (Kolei Mazowieich ) та Варшавських приміських ліній (Warszawska Kolej Dojazdowa), де діє спільний квиток. Завдяки цьому школярі можуть безкоштовно подорожувати майже всією варшавською агломерацією.
Вроцлав
У Вроцлаві українські школярі матимуть змогу безкоштовно користуватися громадським транспортом. Причому безкоштовний проїзд діє як для початкових шкіл, так і для закладів базової та профільної середньої освіти. Право на безкоштовний проїзд мають учні, яким не виповнилося 21 рік.
Якщо дитина навчається на території Польщі, то під час перевірки квитків у автобусах чи трамваях необхідно пред'явити польський учнівський квиток.
Школярам, які навчаються дистанційно в українських школах, під час контролю потрібно буде показати спеціальну декларацію щодо вроцлавської мерії, а також документ, що засвідчує особу.
Важливо! Щоб отримати декларацію про навчання в українському навчальному закладі, батьки зобов'язані подати документи до Канцелярії департаменту освіти в Муніципалітеті Вроцлава (вул. Г. Запольської, 4, кімната № 439) або надіслати поштою на адресу Департаменту освіти.
Це необхідно для того, щоб діти та молодь були звільнені від обов'язку навчання у польському навчальному закладі.
Зверніть увагу! Пільги на проїзд не стосуються студентів, які здобувають освіту в університетах чи інших вузах.
Краків
Краківські учні мають право на безкоштовний проїзд. Але під цей дозвіл підпадають не всі категорії учнів. Так, скористатися правом на безкоштовний проїзд можуть учні початкових (podstawowych) шкіл.
Для того, щоб скористатися правом на безкоштовний проїзд, потрібно мати спеціальну легітимізацію (legitymacja szkolna ucznia). Вона діятиме з 1 вересня до 30 червня поточного навчального року.Без легітимізації ваша дитина не може скористатися правом на безкоштовний проїзд.
Право на пільгові квитки на громадський транспорт у Кракові мають:
- учні з польським учнівським квитком (legitymacja szkolna ucznia);
- польські студенти віком до 26 років та аспіранти віком до 35 років;
- студенти закордонних вишів віком до 26 років з посвідченням ISIC або карткою EURO 26 Student;
- польські пенсіонери віком до 70 років;
- Ддти до 4 років та пенсіонери віком понад 70 років (з документом, що підтверджує вік); їздять безкоштовно незалежно від країни походження.
Тихи
Діти та підлітки в Тихах можуть і надалі користуватися безкоштовним проїздом у громадському транспорті. Для цього потрібно замовити карту SKUP (Сілезька карта громадських послуг). Саме на її основі здійснюватиметься безкоштовний проїзд у громадському транспорті.
Для того, щоб замовити карту SKUP, потрібно:
- Прийти до Пункту обслуговування пасажирів у місті Тихи;
- Надати документ, що засвідчує особу дитини та її номер PESEL;
- Надати підтвердження зі школи, де дитина навчається.
Ці умови стосуються дітей віком від 7 до 16 років. Якщо ваша дитина молодша, то проїзд для неї безкоштовний і для цього не потрібні додаткові документи.
Щецін
У Щецині також є пільги для дітей. І в тому числі для дітей із України. Так, у місті правом безкоштовного проїзду можуть скористатися:
- Діти та учні з інвалідністю, які відвідують дитячі садки та школи;
- Діти до 8 років, які навчаються у початковій школі;
- Діти та підлітки з обмеженими можливостями молодше 16 років;
- Учні початкових, середніх та художніх шкіл, у яких реалізується основна навчальна програма загальної освіти початкової школи та/або загальноосвітнього ліцею;
- На туристичних маршрутах – діти до 4 років.
Для того, щоб скористатися безкоштовним проїздом, потрібно мати при собі документи, що підтверджують вік дитини, її інвалідність або статус учня в польській школі.
Люблін
Можливість заощадити на проїзді є й у Любліні.Згідно зі списком пільг, на безкоштовний проїзд мають право такі діти:
- Діти віком до 7 років;
- Учні державних початкових шкіл гміни Люблін та учні гміни Люблін, державних та недержавних початкових, а також художніх шкіл.
- Діти та підлітки з інвалідністю, не старше 16 років;
- Підлітки з інвалідністю віком від 16 до 26 років із значним, середнім, легким ступенем інвалідності (I, II, III групи).
Щоб проїхати у транспорті Любліна безкоштовно, потрібно мати із собою відповідні документи, які підтвердять інвалідність, статус учня чи вік дитини.
Бидгощ
Цікавіша ситуація в місті Бидгощ. Справа в тому, що в ньому також є можливість безкоштовного проїзду для учнів. Але є одна умова. Ці учні мають отримувати стипендію від мера міста.
Якщо ваша дитина отримує цю стипендію, вона має право безплатного проїзду. Для цього потрібно пред'явити шкільний учнівський білет під час проведення контролю проїзних квитків. Також при собі необхідно мати оригінал рішення щодо призначення стипендії.
Для решти категорій учнів діють знижки. Можна або купити проїзний на місяць за 10 злотих, або придбати річний абонемент за 100. Знижки доступні як учням, так і студентам.
Гданськ
У Гданську діє пільгова система для дітей. Так, право безкоштовного проїзду мають:
- Діти віком до 4 років;
- Діти віком від 4 до 7 років, які використовують картку мешканця Гданська;
- Учні початкових та середніх шкіл;
- Діти та підлітки до 16 років, які мають інвалідність;
Для того, щоб скористатися безкоштовним проїздом, потрібно мати при собі документи, що підтверджують право на це.