Втікачі з України не завжди приїжджають до Польщі повними родинами. У багатьох випадках рідні змушені залишатися вдома, а разом із ними нерідко залишаються й кошти, такі необхідні їхнім сім'ям. Буває й безліч інших випадків, коли потрібно переказати гроші з української карти на польську. Як це зробити?
Загальні відомості
Почнемо із загальних умов грошових переказів з України. Нерідко можна бачити інформацію про заборону валютних операцій та можливість відправити кошти лише у гривні. Це правда лише частково.
Справді, нині існують обмеження банків продавати готівкову валюту. З 06.09.2022 Постановою №197 НБУ фінансові установи можуть продавати готівку євро та долари населенню в обсязі 100% наявних коштів, але це стосується виключно валютної маси, викупленої банками у фізичних осіб з 13 серпня 2022 року.
На тлі введених обмежень із різницею курсів щодо офіційного, це призводить до дефіциту готівкової валюти в обмінних пунктах та зростання потенціалу чорного ринку. Є й обмеження для юридичних осіб – їм заборонено купівлю валюти, якщо на своїх рахунках вони вже мають валютні заощадження.
Однак описане для фізичних осіб стосується виключно операцій із готівкою, і не має прямого відношення до можливостей відправити безготівкові гроші з України до Польщі. Для таких ситуацій є свої норми, про які і поговоримо далі.
Обмеження на операції з українськими картками
Введено та діють певні обмеження при використанні карток українських банків при їх застосуванні за кордоном:
- Розплачуватися гривневими картками українських банків за кордоном допустимо, але в межах суми 100000 гривень на місяць (у валюті – еквівалент цієї суми). На розрахунки за межами України за допомогою валютних карток, емітованих українськими банками, обмежень немає.
- Зняття готівки за кордоном з валютних карток, емітованих українськими банками, допустимо у розмірі не більше 100000 гривень на день (еквівалент цієї суми за поточними курсами).
- Готівку можна зняти за кордоном і з гривневих рахунків, але й тут є обмеження – на суму не більше 12500 гривень на тиждень (7 календарних днів).
Незважаючи на схожість деяких цифр, варто уважно поставитися до періодів зазначених обмежень - в одних випадках йдеться про місячний ліміт, в іншій - щоденний або тижневий.
Зверніть увагу! Ліміти на зазначені операції в Україні можуть відрізнятися. Проте завдання цієї статті вказати на способи, як перекинути кошти до Польщі, тому й акцент зроблено на можливості та обмеження за українським кордоном.
Існує ще одна заборона: неприпустимо за допомогою українських карток / коштів на рахунках придбання цінних паперів, акцій, облігацій, а також оплата брокерських послуг за вказаними операціями за кордоном України.
Неважко зауважити, що всі перелічені обмеження пов'язані з використанням українських карток за кордоном (ці факти ще знадобляться для подальших пояснень), але не для переказів з України до Польщі (або іншої країни).
Чи можна переказати гроші з української карти на польську?
Самі собою перекази не заборонені. Однак і тут встановлені обмеження:
Між картами фізичних осіб допустимі перекази на суму, що не перевищує 100000 гривень на місяць, як для гривневих рахунків, так і для валютних (аналог зазначеної суми за поточним курсом). Зверніть увагу, за наявності і валютної, і гривневої картки, ліміт 100000 гривень буде для кожної з них, тобто в сумі можна буде переказати еквівалент 200000 гривень.
Але! НБУ встановлює максимально можливі ліміти, не забороняючи окремим банкам запроваджувати суворіші обмеження, ніж фінансові установи нерідко й користуються. Уточнювати інформацію необхідно у конкретному банку.
При цьому є винятки, що знімають позначені ліміти. Без обмежень можливі перекази для оплати:
- навчання;
- витрат, пов'язаних із смертю громадян;
- лікування;
- за транспортування хворих за кордон.
Є й виняток до 400 000 гривень на деякі види волонтерської діяльності.
Як переказати гроші з України до Польщі?
Розглянемо кілька можливостей переслати гроші до РП. При цьому найцікавіші, на наш погляд, способи опишемо докладно, інші лише згадаємо.
Ввезення готівкової гривні до Польщі
Ймовірно, не дуже правильно говорити про «перекази» і згадувати ввезення готівки, але все ж таки це треба зробити, хоча б для того, щоб порекомендувати не зловживати цим методом.
Програма пільгового обміну готівкової гривні у Польщі існувала (з обмеженням до 10000 гривень), проте вона завершилася, і поміняти валюту стало значно важче і за курсами не завжди вигідним для іноземця. Вивезення готівки з України та ввезення в Польщу не заборонено (в рамках чинних норм), проте використовувати цей спосіб не варто – краще покласти кошти на картку.
Як скинути гроші з української на українську карту?
Тут зручніше змоделювати своєрідну ситуацію. Припустимо, дружина з дітьми поїхали до Польщі, а чоловік залишився вдома. У кожного із подружжя своя банківська картка, емітована українським банком. Завдання: як чоловікові надіслати гроші дружині?
Ситуація досить проста. Картка дружини є українською, незалежно від місця перебування дружини. Відповідно, переказ грошей з картки на картку відбувається за внутрішніми нормами.
Отримавши кошти на свою українську карту, дружина зможе як розплачуватись нею, так і перевести в готівку кошти в польській валюті, з урахуванням усіх вищевказаних обмежень.
З точки зору виконання операції, це один із найпростіших способів. Покласти гроші на українську картку можна швидко та без великих витрат на переказ. При цьому комісійні за конвертацію, переведення в готівку і, ймовірно, інші операції необхідно уточнювати у свого банку – ці витрати можуть бути суттєвими.
Як переказати гроші з української карти на польську?
Тут типова ситуація має такий вигляд: наприклад, у чоловіка, який перебуває на території України, є банківська карта української фінансової установи; у дружини у Польщі – польського. Завдання: переказати кошти з української картки на польську.
Відразу уточнимо, що операція «гривня (надіслано) – гривня (отримано)» неможлива хоча б тому, що польські банки не відкривають рахунки в українській валюті. В основному є можливість наступних перекладів:
- Гривня (надіслано) – конвертація (у деяких випадках подвійна: наприклад, гривня – долар, долар – злотий) – злотий (отримано).
- Валюта (надіслано) – валюта (отримано).
Очевидно, що йдеться про найпростіші операції, на практиці можливі і складніші схеми, наприклад, євро (надіслано) – конвертація – злоті (отримано) тощо.
Розглянемо цей тип переказу на прикладі двох великих українських банків (у нашому випадку – банків-відправників): Приват та Монобанк. Нагадаємо, що зазначені на початку матеріалу обмеження поширюються на всі випадки переказів з України до Польщі, але банки можуть мати свої.
Як переказати гроші з Привату на польську карту
Переказувати можна і гривні (із зарахуванням у валюті), і валюту (з урахуванням наявних обмежень) за допомогою великої кількості різних фінансових систем (PrivatMoney, IntelExpress, RIA, Sigue, SWIFT, Welsend, Western Union та ін.).
Приват пропонує перекази і в злотих, але тільки за допомогою SWIFT, комісійні при використанні якого становлять від 52,13 zł (за переклад 1000 zł) до 547,13 zł (за 100000 zł). Це офіційні розцінки, але варто пам'ятати і про встановлені ліміти.
Переказ із Монобанку на польську карту
Монобанк здійснює перекази до Польщі. Валютою відправлення може бути:
- гривня;
- долар США;
- євро.
Використовувані системи: внутрішні переклади Visa та Mastercard, Moneygram, Westernunion, RIA, Sepa, SWIFT, Payoneer. Кожен метод має свої особливості.
Висновок
Нехай і з встановленими обмеженнями, але грошовий переказ з української картки на польську цілком можливий. Головне детально прорахувати всі можливі витрати та підібрати найбільш підходящий метод перерахування коштів.
На завершення нагадаємо, що наявні обмеження НБУ заявлені як тимчасові, а отже, згодом деякі умови переказів можуть змінитися.