Відразу прояснимо кілька суттєвих моментів:
Легалізація шлюбу з громадянином Польщі є окремою процедурою, відмінною від інших аналогічних.
- Процедура возз'єднання з сім'єю (łączenie rodzin) не має відношення до легалізації шлюбу з громадянином, і стосується лише випадків, коли подружжя іноземці.
- Йдеться про законний шлюб, який визнає польська влада.
За останнім пунктом ще кілька пояснень. Звичний багатьом іноземцям термін «цивільний шлюб» (małżeństwo cywilne) у Польщі має інший сенс. Якщо у країнах СНД/колишнього СРСР під цим формулюванням часто розуміють неформальний союз (співжиття без реєстрації шлюбу), то в РП «цивільним» називають офіційно зареєстрований союз, але без участі церкви (розпис у муніципалітеті).
Цивільний шлюб за польськими нормами також підпадає під тему цієї статті, а ось неформальний союз у цій темі не розглядається.
Етапи легалізації шлюбу з полькою / поляком
Розглянемо повний цикл легалізації у Польщі шлюбом із громадянином. У нашій гіпотетичній ситуації припустимо, що йдеться про жінку іноземку та чоловіка поляка, які тільки збираються одружитися. Загальна схема дій така:
- Шлюб.
- Віза для в'їзду до Польщі.
- Карта тимчасового перебування (годинний побут) по шлюбу з поляком.
- Карта постійного перебування (постійний побут) для іноземки, яка одружилася з громадянина РП.
- Громадянство Польщі для дружини-іноземки поляка.
Відповідно, якщо якийсь із етапів у реальному житті вже пройдено, його можна пропустити. Аналогічно можна надійти і в ситуації, коли якийсь з етапів нецікавий через обставини, що склалися.
Етап 1. Шлюб
Якщо офіційна сім ще не створена:
- Укласти шлюб між іноземцем (іноземкою) та громадянином (громадянкою) Польщі можливо як у РП, так і в країні громадянства іноземця.
- Шлюб, укладений за межами Польщі, має бути легалізований у РП. Це відбувається на документальному рівні, без повторення процедури одруження.
- При зміні прізвища колишні документи іноземця, у тому числі закордонний паспорт, дійсні протягом 30 днів.
Головне на цьому етапі – оформлення шлюбу, який визнається у Польщі.
Етап 2. Отримання візи для іноземця (іноземки), що одружилася з полькою (поляком)
У чинній версії Закону про іноземців немає такої підстави, як «в'їзд по шлюбу з поляком». Возз'єднання сім'ї (p.24, ust.1, art.59 Закону про іноземців), як з'ясували вище, під цей випадок не годиться. Найбільш відповідною є підстава «відвідування сім'ї та друзів» (p.2, ust.1, art.59 Закону про іноземців), однак і вона не дає однозначного розуміння питання, оскільки передбачає тимчасове перебування.
Краще застосувати будь-який інший спосіб в'їзду, а вже після законно перебуваючи в Польщі вирішувати питання з картою побуту. Для українців після 4 лютого 2022 року причиною в'їзду стала війна на території України та отримання тимчасового захисту.
Етап 3. Карта часового побыту по шлюбу з поляком
Визнаний Польщею шлюб – законна підстава для отримання тимчасового посвідки на проживання. Перший нюанс – подавати документ заявник має особисто, а отже, він має вже перебувати в Польщі на законних підставах. Якщо шлюб ще не укладено, але планується, при цьому термін легального перебування закінчується до весілля, то документи припустимо подати заздалегідь, після чого, поставивши штамп у паспорті, виходити на законних підставах до отримання дозволу. У цьому випадку, після одруження, необхідно донести документи до уженду, щоб розгляд запиту відбувався з підтверджених підстав.
Для подання документів на карту побуту по шлюбу необхідно надати:
- Заява-анкету
- 2 екземпляри) про видачу дозволу на тимчасове проживання, заповненого в установленому порядку.
- 4 актуальні кольорові фотографії розміром 45х35 мм.
- Закордонний паспорт (2 копії всіх сторінок з печатками, примітками та записами, плюс оригінал для перевірки).
- Підтвердження сплати державного мита (340 злотих за факт розгляду).
- Копія свідоцтва про чинний шлюб, укладений не раніше ніж за 3 місяці до подання заяви.
- Копія посвідчення особи чоловіка (у разі подання до шлюбу – потенційного чоловіка) з оригіналом для перевірки.
- Документи, що підтверджують спільне проживання та ведення спільного господарства. Ними можуть бути спільні фотографії різних періодів, сімейні урочистості, спільні поїздки, договори оренди, спільні рахунки, підтвердження наявності спільного банківського рахунку тощо.
Документи мають бути надані у паперовому вигляді. У разі потреби уточнення доказів, що є у воєводського поводження, під час провадження у справі можуть бути потрібні інші документи, що підтверджують обставини, зазначені в заяві. Документи мають бути подані в оригіналах або копіях разом з оригіналами для ознайомлення.
Зі переліку документів випливає ще два важливі нюанси:
- Подавати на карту побуту можна не раніше, ніж через 3 місяці після одруження.
- Необхідно надати підтвердження дійсності шлюбу.
Дозвіл на тимчасове проживання по шлюбу з поляком видається на строк до 3-х років. Після закінчення цього часу можна повторно подати заяву на отримання картки тимчасового проживання або подати запит на отримання постійного посвідки на проживання.
Як здійснюється перевірка шлюбу на фіктивність?
За положеннями art.169 Закону про іноземців, влада має право перевірити чи не є шлюб фіктивним. Крім іншого, може бути здійснений контроль на наявність наступних обставин, які можуть стати причиною відмови:
- Один із подружжя отримав фінансову вигоду в обмін на згоду на шлюб, якщо це не випливало зі звичаїв, що встановилися в цій країні або цій соціальній групі.
- Подружжя не виконує юридичних зобов'язань, які з укладення шлюбу.
- Подружжя не живе разом і не веде спільного господарства.
- Подружжя не зустрічалося до укладення шлюбу (мається на увазі - ніколи не бачили один одного до одруження).
- Подружжя не розмовляє мовою, зрозумілою їм обом.
- Подружжя не одностайне щодо своїх особистих даних та інших обставин, що до них стосуються.
- Один або обоє в минулому укладали фіктивні шлюби.
Відповідно ці параметри можуть бути перевірені владою. У тому числі шляхом відвідування подружжя у місці їх заявленого проживання, опитування сусідів тощо. На цьому етапі відзначається досить великий відсоток фіктивних шлюбів, оскільки перевірки часто мають серйозний характер. Це ще один аргумент добре подумати, перш ніж планувати фіктивне заміжжя з поляком.
Звідси випливає:
Терміни розгляду можуть бути значно вищими за встановлений законом місяць (у більшості випадків вони починаються від півроку), але весь період перебування претендент буде законно перебувати в Польщі.
У разі позитивного рішення необхідно буде сплатити ще 100 злотих за виготовлення пластикової картки побуту. Ще раз повторимо, видати картку можуть на період до 3х років, а далі її потрібно або продовжувати, або отримувати ПМП на підставі шлюбу.
Етап 4. Карта сталого побуту по шлюбу з поляком
Постійний посвідка на проживання, відповідно до норм art.195 Закону про іноземців, може отримати чоловік (дружина) громадянина Польщі. Це безстроковий статус, багато в чому рівний громадянству, крім виборчих прав.
Для отримання сталого побуту по шлюбу необхідно відповідати ряду умов:
- Шлюб із громадянином Польщі має бути визнаний польським законодавством.
- Шлюб має бути укладений не менше ніж за 3 роки до подання заяви.
- Безперервне перебування в Польщі на момент подачі має становити не менше 2-х років.
Для оформлення картки сталого побуту необхідно разом із заповненою заявою надати, у тому числі, чотири фотографії та ксерокопію проїзного документа (паспорта). Крім того, слід додати копію свідоцтва про шлюб, копію посвідчення особи чоловіка та документи, що підтверджують безперервне перебування у Польщі. Заявка подається до воєводського управління за місцем перебування.
Термін виданого статусу, повторимося, необмежений. Однак раз на 10 років необхідно міняти саму карту, для чого надається нове фото, біометричні дані та оплачується виготовлення документа.
Етап 5. Польське громадянство
Одруження з громадянином Польщі не тягне за собою автоматичного повчання громадянства.
отримання польського індигенату можливе за умов:
- Безперервного перебування в Польщі щонайменше 2 роки на підставі карти сталого побуту.
- Шлюб був укладений щонайменше 3 роки тому.
За виконання цих вимог іноземець може отримати польське громадянство шляхом визнання (p.2, ust.1, art.3 Закону про громадянство РП). При цьому необхідно підтвердити знання польської мови, отримавши сертифікат.
Зверніть увагу, що підстави для трирічного перебування у статусі ПМП у Законі про громадянство не позначені, а отже, можуть бути будь-якими, а не лише пов'язаними із шлюбом. Тобто претендувати на громадянство може і іноземець (іноземка) не менше 3-х років одружений з громадянином РП, який перебуває в Польщі на ПМП з будь-яких підстав.
Висновок
На підставі шлюбу з поляком (полькою) можна отримати тимчасовий і постійний дозвіл на перебування (карту побуту), а при виконанні низки умов і громадянство Польщі.
Вибір статусу залежить і від існуючих підстав, і зажадав від намірів. Необов'язково проходити всі ці етапи легалізації, якщо конкретні обставини припускають інше рішення. Шлюб дає можливості, але не зобов'язує отримувати ПМП чи громадянство.