Нещодавно низка країн оголосила, що медстраховка для українців з тимчасовим захистом стає платною. Чи варто оформлювати страховку біженцям перед виїздом за кордон, і що змінилося у страхуванні українців під час війни?
Де оформлювати страховку: в Україні чи за кордоном?
Більшість країн ЄС разом із тимчасовим захистом надають українцям доступ до безкоштовної медицини. Але біженцям важливо пам'ятати, що термін дії такої страховки обмежений. Наприклад, влітку Болгарія і Чехія вже обмежили терміни страховки – тепер там вимагають від українців оплачувати страховку за свій рахунок, а раніше ці витрати покривали з бюджету.
Після прибуття в ту чи іншу країну медичні затрати деякий час покриває держава, але потім треба купувати страховку самому власним коштом. Медична страховка біженцям з України за кордоном найчастіше дається на 5 місяців з моменту, як вони приїздять в країну. Наприклад, якщо родина переїхала в одну з держав ЄС у березні, то термін дії їх страховки минув у липні. Тобто якщо люди вирушили в Європу ще на початку війни, однозначно треба перевірити, скільки діє страховка в країні, куди ви переїхали. Медстраховку купити можна однозначно без проблем, перебуваючи в будь-якій країні. Це можна зробити дистанційно в кілька кліків.
Якщо ви їдете за кордон, щоб отримати там тимчасовий захист, важко впевнено казати у якій саме країні людина може опинитися. Краще виїхати, визначитися у якої країни ви будете знаходитися та які умови страхування в цієї країни. Це, по-перше, дасть можливість порівняти ціни та умови різних європейських страхових компаній та українських. По-друге, деякі європейські страхові компанії надають безкоштовні страхові поліси на певний час або знижки для українців. Якщо з’ясується, що вартість страхування для вас більш прийнятна у української компанії, можна оформити поліс віддалено в інтернеті.
Виклик швидкої – 800 євро. Навіщо оформлювати страховку?
Медичне страхування – це послуга, яка гарантує застрахованій особі медичну допомогу та покриття суміжних витрат у разі потреби. Страховка за кордоном потрібна як мінімум тому, що вартість медичних послуг як за необхідності звернутися до лікаря, так і при госпіталізації – у рази дорожча за вартість оформлення страховки.
У більшості країн світу нерезидентам медична допомога надається на платній основі. Наприклад, у Норвегії прийом сімейного лікаря для незастрахованих осіб коштуватиме від 20 євро, прийом у лікаря-фахівця у Чехії – від 30 євро. День перебування на стаціонарі у Німеччині становить близько 125 євро. А виклик швидкої у Швейцарії у разі відсутності страхового поліса може коштувати 800 євро. Отже, навіть незначні проблеми зі здоров'ям у разі відсутності страхування можуть коштувати дорого. У багатьох країнах ліки в аптеці продаються тільки за рецептом, а щоб його отримати, потрібно звертатися до лікаря.
Багато українців, які виїхали за кордон через війну, оформили в Європі тимчасовий захист і, відповідно, отримали доступ до безкоштовної медицини. Однак насправді безкоштовна медицина в Європі відрізняється від української, а рівень сервісу часто виявляється нижчим, ніж українці звикли отримували вдома. Одна з найпоширеніших проблем – черги. І черги – це не просидіти кілька годин під кабінетом. Якщо ви вирішили скористатися державною медициною в європейській лікарні, будьте готові, що до лікаря ви можете потрапити за кілька тижнів, а то й місяців.
Чи працює страховка під час війни і як відшкодовують кошти
Під час війни немало біженців турбуються про те, чи реально працює відшкодування коштів, якщо у українця настає страховий випадок за кордоном? Якщо страхова подія трапилася, клієнт фіксує її на гарячій лінії компанії та з місцевою поліцією, потім звертається до сервісного центру у Європі для того, щоб вони зробили оцінку пошкоджень. Далі українські фахівці звіряють рахунок з вартістю послуг в Україні і роблять виплату. У виплатах при настанні страхового випадку під час війн особливо нічого не змінилося - їх нараховують за наявності всіх доказів, підтверджує і голова правління СК "Провідна": "Більше того - зараз цю процедуру можна пройти навіть простіше. Якщо раніше треба було приїздити в Україну, привозити оригінали документів, то зараз необхідності для отримання відшкодування це робити не обов'язково. Виплати проводяться на гривневу картку.
Крім того, зараз розмір страхового платежу за страховими договорами збільшився. Виплати за шкоду, нанесену майну, встановлюється на рівні 160 000,00 грн замість 130 000,00 грн. Виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю та життю потерпілих – 320 000,00 замість 260 000,00 грн. Також максимальний розмір виплати за шкоду, заподіяну майну, у разі оформлення Європротоколу збільшиться з 50 000,00 грн до 80 000,00 грн. Якщо застрахована особа дотримується правил звернення до страхової компанії у разі настання страхового випадку, всі організаційні моменти та фінансові питання страхова бере на себе.
Джерело https://t.me/ChatForGermany/8696