Допомога 500+ для пенсіонерів: як отримати іноземцям у Польщі

Про дитячу допомогу 500 Plus знають багато людей, які проживають у Польщі. Однак аналогічна допомога існує і для дорослих людей. Як її одержати?

Що таке допомога 500 Плюс для пенсіонера?

500 Plus dla seniora – це виплатау розмірі до 500 злотих на місяць, що надається всім повнолітнім особам, які не мають достатньо коштів для існування та не мають можливості їх заробити.

Назва 500 Плюс для пенсіонера – розмовна, оскільки саме люди похилого віку найчастіше відповідають необхідним критеріям. Однак поширюється можливість отримання коштів на всіх осіб віком від 18 років. Офіційне найменування - 500+ для людей нездатних до самостійного існування (польськ., 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji).

Хто має право на 500+ для пенсіонера?

Додаткову допомогу буде надано повнолітній особі, яка одночасно відповідає наступним умовам:

  • Не здатний до самостійного існування, і ця нездатність підтверджена відповідними документами (документальне питання розглянемо далі докладніше).
  • Не має права на отримання грошової допомоги, що фінансується з державних коштів, або загальна «валова» (брутто) сума цієї допомоги разом із сумою, що виплачується іноземними установами, уповноваженими на пенсійне забезпечення, не перевищуватиме встановлений законом поріг (величина непостійна – про це також поговоримо окремо).
  • Фактично мешкає на території Польщі.• Є громадянином Польщі, країн ЄС чи держави, яка не входить до Євросоюзу, за умови законного перебування в РП.

Важливо! Ця виплата не надається особі, яка тимчасово заарештована або відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, за винятком покарання у вигляді позбавлення волі в системі електронного нагляду.

Підтвердження нездатності до самостійного існування

Насамперед йдеться про стан здоров'я. Як підтвердження приймаються такі документи:

  • Висновок про нездатність до самостійної діяльності (orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji) або висновок про повну непрацездатність і неможливість до самостійного існування (orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji) (9) медичною комісією з інвалідності та працевлаштування з 1-ї групи інвалідності.
  • Висновок про повну непрацездатність для роботи на фермі та нездатність жити самостійно.
  • Висновок про повну непрацездатність та неможливість самостійного життя (orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji). Заключение о полной нетрудоспособности и невозможности самостоятельной жизни (orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji).

Незважаючи на схожість назв деяких документів, вони є висновками, отриманими з різних джерел або в різний час.

Якщо таке рішення вже було винесено, його слід додати до заяви. При цьому, якщо документ вже надавалася в ZUS/KRUS і перебуває у переліку пенсійної документації клієнта, повторно прикладати його не треба.

Якщо рішення про підтвердження нездатності до самостійного існування раніше не виносилося або термін, на який воно було видано, минув, до заяви повинні бути також додані:

  • довідка про стан здоров'я (видається лікарем не раніше ніж за місяць до подання заяви);
  • медична документація та інші документи, які мають значення для видачі укладання непрацездатності, наприклад, картка профілактичного огляду, медична чи професійна реабілітація.

Поріг прибутковості для отримання допомоги

Поріг прибутковості – загальний дохід брутто, нижче за який можна розраховувати на оформлення допомоги 500+ для пенсіонерів – плаваюча величина, що встановлюється польським урядом щорічно. Як правило, діяти нові значення починають із 1 березня.

Розмір порога залежить і від загального економічного стану країни, і від сумарного фонду, виділеного на посібники. Наприклад:

  • З 1 березня 2022 року отримувати допомогу можуть особи, чий дохід не перевищує 1896,13 злотих.
  • З 1 березня 2023 року – це буде 2157,80 злотих.

Очевидно, що межа доходу визначається та встановлюється заздалегідь, а з 1 березня лише починає застосовуватись.

Точний розмір допомоги

Цифра "500" у назві допомоги означає максимально можливий розмір виплат. Однак вони можуть бути меншими – величина перерахованої допомоги становить різницю між вищевказаним порогом та фактичним доходом.

Наприклад, якщо фактичний дохід менший за поріг на 50 злотих, то платитимуть лише 50 злотих. Якщо на 100, то на 100, якщо на 500, то на 500, а якщо на 1000, то… все одно 500 злотих.

Які документи потрібно надати для 500 Plus dla seniora?

До пакету документів входить заява про надання допомоги. Заповнити його можна на сайті ZUS або завантажити за посиланням  

Якщо заінтересована особа має право на отримання іноземної пенсії або іншої іноземної допомоги аналогічного характеру, до заяви має бути доданий документ, що підтверджує право на цю допомогу та їх розмір, виданий іноземною установою, компетентною щодо пенсій. Документ повинен мати присяжний переказ.

Зрозуміло, до пакета документів має входити і висновок про стан здоров'я, про який йшлося вище.

Куди звертатись за оформленням допомоги?

Компетентний орган для оформлення допомоги залежить від того, чи має особа, яка претендує на додаткову допомогу, право на пенсію:

  • Особи, які мають право на отримання пенсій у ZUS, подають заяви до відділення за місцем проживання.
  • Особи, які мають право на отримання пенсії у KRUS (аналог ZUS для фермерів), подають заяви до місцевого відділення KRUS.

При цьому в ZUS подають заяви і люди, які:

  • не отримують жодної грошової допомоги, що фінансується з державних коштів;
  • одержують грошову допомогу, що фінансується з державних коштів, але не має права на отримання пенсій за старістю та інвалідністю;
  • мають право на отримання пенсій за старістю та інвалідністю в ZUS та інших пенсійних органах, але ZUS виплачує доплату з догляду.

Очевидно, більшість іноземців подають документ до найближчого відділення ЗУС за місцем проживання.

Як отримати 500 плюс для пенсіонерів?

Для оформлення допомоги необхідно звернутися до ZUS/KRUS із зазначеним пакетом документів. Звернення відбувається особисто чи через офіційного представника. В останньому випадку до документів має бути додана і довіреність.

Заява про додаткову допомогу може подати і фактичний опікун особи, яка клопочеться про додаткову допомогу, за умови, що до заяви додано довідку, що підтверджує факт надання такого догляду.

Подати документи можна онлайн через систему PUE ZUS Для цього:

  • Увійдіть до особистого кабінету PUE ZUS.
  • Перейдіть на вкладку Ubezpieczony або Świadczeniobiorca.
  • У меню виберіть «Dokumenty i wiadomości», «Dokumenty robocze» і натисніть кнопку «Utwórz nowy».
  • Виберіть wniosek ESUN: можна використовувати фільтр і шукати програму, наприклад, на ім'я, або вибрати групу «Emerytury i renty» і клацнути по wniosek ESUN.
  • Натисніть «Utwórz dokument».
  • Заповніть заявку, вкладіть необхідні документи – якщо ви натиснете кнопку «Sprawdź», система повідомить, чи заповнені всі обов'язкові поля. Якщо все виконано правильно, збережіть заяву.
  • Натисніть Wyślij, щоб надіслати заявку.

Не забудьте, що доведеться вкладати інші вищезгадані документи. Відповідно, вони мають бути готові у відповідному форматі (відскановані).

З якого моменту розпочинаються виплати?

На розгляд запиту, незалежно від способу подання, надається до 30 днів. Спосіб отримання відповіді вказується на етапі подання документів. У разі позитивного рішення право на додаткову допомогу надається з місяця, в якому виконані необхідні умови, але не раніше місяця, в якому подано заяву на отримання цієї допомоги.

Наприклад, якщо заява подається в жовтні, і особа, яка клопочеться про додаткову допомогу, виконала всі умови не пізніше цього жовтня, то незалежно від дати прийняття рішення ZUS надасть допомогу з 1 жовтня. Однак, якщо будь-яка з умов буде виконана пізніше, ніж у жовтні (наприклад, у листопаді), допомога буде надана з місяця виконання останньої з необхідних вимог.

Джерело 


Evgenia Vatazhok

788 Статті Пости

Коментарі